جنگ دریایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

جنگ دریایی نوعی از مبارزه است که در دریاها، اقیانوسها یا هر پهنهٔ وسیع آبی مثل دریاچه‌های بزرگ یا رودهای عریض انجام می‌شود. در این گونه از نبرد، طرفین درگیر از وسایل حمل و نقل در آب و تجهیزات نظامی منطبق شده با فضای نبرد برای مبارزه با دشمن استفاده می‌کنند.

تاریخچه

انسان جنگیدن بر روی آب را از ۳۰۰۰ سال پیش آموخت و بکار گرفت؛ زمانی که بشر بواسطه بکاربستن جنگ زمینی قادر به صیانت و حفظ منافع خود نبود. نخستین جنگهای دریایی ثبت شده در تاریخ را می‌توان متعلق به امپراطوریهای عظیم تاریخ باستان دانست. از آن جمله می‌توان به نبرد هخامنشیان با یونانی‌ها با هدف تصاحب شهرهای یونان اشاره کرد که به نبردهای ایران و یونان شهرت یافت. همچنین نبردهای کارتاژها، فنیقی‌ها و مصریها با رومیها.

از جمله فتوحات مسلمانان در قرن هفتم میلادی، میتوان به تصرف جزیره سیسیل توسط ناوگان اعراب در سال ۶۵۲ اشاره نمود. ۳ سال بعد از این فتح بزرگ، با پیروزی نیروی دریایی امپراطوری روم شرقی بر اعراب، آنها مجبور به عقب‌نشینی تا قسطنطنیه شدند. رومیها در این جنگ برای نخستین بار از شعله‌افکن علیه ناوگان دریایی اعراب استفاده کردند. این جنگ دریایی نخستین مرحله از جنگهای اعراب و امپراطوری روم شرقی به‌حساب می‌آید.

نگارخانه

جستارهای وابسته

منابع

پیوند به بیرون