میرشکار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

میرشکار از طایفه‌های سیستانی استان سیستان و بلوچستان ایران گفته می‌شود که نام اصلی طایفه میرشکار دلیر یا طویل بوده و از زمان کدخدا علی اکبرخان میرشکار و دوستمحمد خان میرشکار طویل ملقب به سردار قاطع مشهور شده‌اند. از لحاظ لغوی میرشکار به کسی گفته می‌شود که وظیفهٔ حفاظت و نگهبانی را از زمان خرمن تا مرحله کوبیدن و برداشت و تقسیم غله عهده‌دار می‌باشدویا پاسدار و زورمند منطقه تحت سلطه خویش باشد.

در زمان سردار پردل خان سرابندی که رقابت پنهان و آشکاری با خاندان اسدالله علم که رقیب و دشمن سرسخت خاندان میرشکار بویژه کننل دوست محمد خان به علت ناراحتی و دلخوری رضا شاه از اوبوده‌است داشته وروابط خالصانه‌ای باسردار پردل خان برقرار ساخته و حمایت از دشمن خونی خودی را بر دوستی بیگانه ترجیح دادند وبا تمام قدرت کدخدا علی اکبر خان و کننل دوست محمد خان میرشکاراز سردار پردلی حمایت کردند.و از انجا که دوستی سردار پر دلی خان با حجی میرشکار بسیار نزدیک و صمیمی بود وی به روستای دولت آباد مهاجرت و در نزدیکی محل زندگی سردار پردلی اقامت گزید و تا پایان عمر سردار به عنوان دوست و همراه همیشگی و وفادار، وی را همراهی نمود. نظر به محل اقامت اولیه طایفه میرشکار در سیستان در منطقه شیب آب و در زمینهاو مناطق قدرت خود و سران طایفه سرابندی اسکان داشته‌اند. به علت نزدیکی جوار طایفه میرشکار با سواحل دریاچه هامون و منطقه شکار ارباب زادگان میرشکاروارباب زادگان کیانی و سردار زادگان سرابندی ممکن است این طایفه بخاطر قدرت نظامی و جنگجویان بی باکش شدیدا مورد حسد طبقات مرفه بوده باشندو کینه و عداوت انها از همان زمان سر گرفته باشد که بعد از انقلاب اسلامی و از بین رفتن خان و ارباب اختلافات فی مابین کلا فراموش شد. همچنین می‌توان از فرماندار محبوب سیستان علی اصغر میرشکاری نام بردکه سالها در سیستان زحمات بسیاری را برای بهبود و پیشرفت منطقه کشیده‌اند.

منابع[ویرایش متنی]

  • رئیس‌الذاکرین (دهبانی)، غلامعلی. زادسروان سیستان (شرح منثور و منظوم احوال طوایف سیستان). مشهد: مؤلف، ۱۳۷۰.  صفحات ۲۶۸-۲۷۱.