دشترز

From ویکی‌پدیا
Jump to navigation Jump to search
دشت رز
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانگیلان
شهرستانرودبار
بخشبخش عمارلو
دهستانجیرنده
مردم
جمعیت۷۲ نفر (سرشماری ۹۵)
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا600 متر
آب‌وهوا
بارش سالانه300 میلیمتر
اطلاعات روستایی
کد آماری۰۰۹۵۵۰
ره‌آوردزیتون،برنج،گردو،محصولات لبنی،رپ انار ترش
پیش‌شمارهٔ تلفن013

دشت رز، روستایی از توابع بخش عمارلو شهرستان رودبار در استان گیلان ایران است.این روستا در ۲۲ کیلومتری جیرنده و ۳۴ کیلومتری شهر لوشان قرار دارد.

جغرافیای طبیعی[edit]

آب و هوای این روستا به دلیل قرار گیری در دره رودخانه شاهرود دارای تابستان های گرم و زمستان های معتدل است.مردم این روستا از معدود اقوام منطقه هستند که هنوز تابستان ها به ییلاق می روند و سنت کوچ نشینی در بین آنها همچنان پابرجاست.ییلاقات مردم این روستا شامل ارتفاعات البرز غربی و همچنین بخش هایی از استان قزوین می باشد. عمده فعالیت مردم دامداری و کشاورزی است.کشت زیتون و برنج عمده محصولات این منطقه است.این روستا در کنار رودخانه شاهرود واقع شده و دارای ظرفیت های بسیاری برای کشاورزی و دامداری می باشد.رودخانه شاهرود جز روخانه های دائمی ایران محسوب می شود

زبان گفتاری[edit]

اهالی این روستا به زبان لکی صحبت می کنند.این گویش به عقیده بسیاری از زبان شناسان یکی از گویش های زبان کردی می باشد،گرچه این گویش در سال ۱۳۹۶ بطور رسمی به عنوان یک زبان مستقل ایرانی ثبت ملی شد و باعث به وجود آمدن واکنش هایی از سوی برخی گروه ها و اقوام شد.

جمعیت[edit]

این روستا در دهستان جیرنده قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۶۴ نفر (۱۶خانوار) بوده‌است. بیشتر اهالی این روستا سال‌هاست در شهر قزوین سکونت می‌کنند.بخش اعظمی از این روستا در زمین لرزه رودبار و منجیل به کلی ویران شد.

ساختار اجتماعی[edit]

مردم این روستا بخشی از ایل غیاثوند می باشند که در گذشته از استان لرستان فعلی به این منطقه کوچ داده شده اند.دو طایفه گل گل سلخوری و اولادی سلخوری اصلی‌ترین تیره‌های این روستا هستند.ساختار اجتماعی این روستا به گونه ای است که اکثر اهالی باهم نسبت خویشاوندی دارند.از بزرگان این طوایف و روستا می‌توان از احمدخان گل گل سلخوری نام برد. سایر تیره های روستای دشترز:


  • کریم نژاد
  • شعبانی نیا
  • آقابیگی
  • غیاثوند سلخوری
  • سلحشور

منابع[edit]

  • «نتایج سرشماری ایران در سال ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۱ آبان ۱۳۹۲.