پرش به محتوا

درختستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
رنگ‌های پائیزی در درختستان وستانبرت در گلاسترشر، انگلستان.

درختستان (به انگلیسی: Arboretum) یک باغ گیاه‌شناسی یا جایی است که در آن شمار زیادی درخت و درختچه برای نمایش و پژوهش کاشته شده باشد.[۱]

نام‌های دیگر[ویرایش]

به درختستان‌هایی که ویژه کاشت و رویش ناژویان هستند کاجستان[۲] گفته می‌شود. از دیگر نام‌های درختستان می‌توان به چنارستان،[۳] نخلستان[۴] و سروستان[۵] نیز اشاره کرد.

نهالستان یا قلمستان نیز به قطعه‌زمینی گفته می‌شود که در آن نهال بکارند تا برای انتقال به جاهای دیگر آماده شوند. از نهال‌های پرورش‌یافته در جهت احداث باغات، جنگل کاری‌های متعارف و نیز ایجاد بادشکن، کمربند سبز، نوارهای حفاظتی، درختکاری در طرفین و حاشیهٔ جاده‌ها و مانند آن استفاده می‌شود. در قلمستان تنها مبادرت به کاشت بذر و تخم نمی‌شود، بلکه قلمه، انواع ریشه‌جوش و پاجوش درختان مختلف نیز، در قطعه‌های مخصوص کاشت می‌شود تا نهال‌ها ریشه‌دار شوند، پاجوش‌ها و ریشه‌ها تقویت گردند و آمادهٔ انتقال به محل کاشت در محل اصلی موردنظر باشند.[۶][۷]

اروپا[ویرایش]

نخستین درختستان اروپا درختستان ترستنو در نزدیکی دوبروونیک در کرواسی بود. تاریخ دقیق ساخت آن آشکار نیست ولی از منابع تاریخی مشخص است که در سال ۱۴۹۲ وجود داشته‌است.[۸]

منابع[ویرایش]

  1. دانشنامهٔ رشد. «درختان». بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۲۶ فوریه ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۱۰ ژوئن ۲۰۱۹.
  2. «ناگفته‌هایی از شهر کاج‌ها». ایسنا. ۳۰ خرداد ۱۳۹۵.
  3. «چرا تهران پایتخت شد؟». ایسنا. ۲۱ فروردین ۱۳۹۶. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۴ مارس ۲۰۱۹.
  4. «اختصاص 10 میلیارد تومان برای احیای نخلستان‌های آبادان، خرمشهر و شادگان». ایسنا. ۱۹ خرداد ۱۳۹۸. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۹.
  5. «سروستان و باغ ایرانی». فردانیوز. ۱۴ آبان ۱۳۹۱. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۳۱ مه ۲۰۱۴.
  6. محمد رضا مطبوع ریاحی (۲۴ اسفند ۱۳۹۲). «مروری بر عملیات بیولوژیک آبخیزداری». اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۲۳ مارس ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۹.
  7. مرتضی همتی. «دستورالعمل بازدید از مراحل تولید نهال درختان میوه در نهالستان سال 1391» (PDF). بایگانی‌شده (PDF) از روی نسخه اصلی در ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۱۴ ژوئن ۲۰۱۹.
  8. "Trsteno Arboretum - Mediterranean historical garden". INTERREG-CENTRAL.EU (به انگلیسی). Archived from the original on 24 September 2019. Retrieved 10 June 2019.