حیات‌داوودی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

حیات داوودی یکی از ایلات لر است که در ناحیهٔ حیات داوود بندر ریگ و گناوه بوشهر زندگی می‌کنند.[۱] حیات داوودی‌ها یکی از چهار گروه لر بزرگ به‌شمار می‌آیند اما آن‌ها اصل خود را از حیات‌غیبی‌های خرم آباد و در نتیجه از لر کوچک می‌دانند، حیات‌داوودی‌ها به زبان لری سخن می‌گویند و شیعه مذهب هستند.[۲] حیات داوود منطقه‌ای در حاشیه شمال خلیج‌فارس است که از بندر گناوه تا بندرریگ و روستاهای اطراف آن را شامل می‌شود خوانین حیاتداوودی بر بلوک رودحله که میانه بندرریگ و بوشهر قراردارد نیز حکم می راندند.[۳] یکی از مشاهیر این بلوک در دوره زند امیرعلی خان حیاتداوودی که در سالهای 1203 هـ.ق و 1206هـ.ق دوبار به حمایت نظامی از لطفعلی خان زند پرداخت(تاریخ گیتی گشا). دیگر چهره نامدار این ناحیه، اله کرم خان حیات داوودی است که در سال 1296خ / 1336ق کتابی با نام شش فصل جهت اصلاح باورها، رسومات و اجرای قوانین حفظ صحت نوشته و سال بعد فارسنامه ابن بلخی را به دلیل عدم دسترسی به نسخه فارسی، متن منتشره را از انگلیسی به فارسی ترجمه کرده است.

در کتاب لرهای ایران نوشته جواد صفی نژاد درباره قلمرو سکونت طوایف حیات داووی چنین آمده است: لرهای حیات داوودی کمترین پهنه جغرافیایی را در قلمرو لربزرگ دارند. حاکم نشین حیات داوودی ها بندر ریگ بوده است اما امروزه بندر گناوه را مرکز حیات داوودی ها میدانند.[۴]

دانشنامه خلیج فارس نوشته جان لوریمر که در سال 1908 میلادی به چاپ رسید. در این کتاب از بلوک حیات داوود و لیراوی و بویراحمدی و ممسنی به عنوان لرهای شرقی یاد شده است.

حیات‌داوود‌های کویت[ویرایش]

کتاب خلیج فارس اثر غلامعلی بایندر ( چاپ 1317 شمسی) در صفحهٔ ۳۳ کتاب خود به مهاجرت لرهای حیات داوود به کویت اشاره کرده که در آن ناحیه جمعیت قابل توجهی دارند.

پانویس[ویرایش]

  1. امان‌الهی بهاروند، سکندر (۱۳۹۳). قوم لر. تهران: آگه. شابک ۹۶۴-۶۴۳-۱۰۰-۳.
  2. صیفی‌نژاد، جواد (۱۳۸۱). لرهای ایران: لربزرگ، لرکوچک. تهران: آتیه. شابک ۹۶۴-۷۴۰۹-۲۲-۲.
  3. جان‌گوردون، لاریمر (۱۳۸۸). وقایع نگاری خلیج فارس. تهران: بنیاد ایران‌شناسی. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۸۷۷۶-۵۳-۹.
  4. جواد صفی نژاد، لرهای ایران، 86.

منابع[ویرایش]

  • صیفی‌نژاد، جواد (۱۳۸۱). لرهای ایران: لربزرگ، لرکوچک. تهران: آتیه. شابک ۹۶۴-۷۴۰۹-۲۲-۲.
  • جواد، صفی نژاد (۱۳۵۶). لرهای ایران. تهران: نشر قومس.