نواب عوض

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از حکومت اود)
نواب عوض
۱۷۲۲–۱۸۵۸
پرچم نواب عوض
پرچم
موقعیت نواب عوض
نقشه دولت عوض ۱۷۹۵ میلادی
پایتختفیض‌آباد
لکهنو
زبان(های) رسمیاردو
دین(ها)
اسلام شیعه
• ۱۷۲۲
سعادت‌علی‌خان (اولین)
• ۱۸۵۸
برجیس قدر (آخرین)
تاریخ 
• بنیان‌گذاری
۱۷۲۲
• فروپاشی
۱۸۵۸
واحد پولروپیه
پیشین
پسین
امپراتوری گورکانی
کمپانی هند شرقی
دولت عوض

نواب عوَض [۱] عنوان حاکمانی بود که طی سال‌های ۱۷۲۲ تا ۱۸۵۸ میلادی بر منطقه عوض در شمال هند حکومت می‌کردند. این خاندان شیعه مذهب بود و به دودمانی ایرانی الاصل از نیشابور تعلق داشتند.[۲] بنیانگذار این سلسله سعادت‌علی‌خان نیشابوری بود.

تاریخچه[ویرایش]

نواب عوض حاکمان نیمه مستقل در حکومت‌های جدا شده امپراتوری گورکانی هند پس از مرگ در اورنگ‌زیب بودند. آن‌ها با پیشوا، در نبرد بوپال در برابر امپراتوری مراتا، و نبرد کرنال به عنوان درباریان امپراتوری گورکانی جنگیدند.[۳]

نواب عوض، همراه با بسیاری دیگر از نواب، به عنوان اعضای اشراف امپراتوری گورکانی در نظر گرفته می‌شدند. آن‌ها در نبرد سوم پانی‌پت به احمدشاه درانی پیوستند و شاه عالم دوم را مجدد به تاج و تخت امپراتوری نشاندند. نواب عوض همچنین در نبرد بکسر و در پی حوادث پس از نبرد پلاسی برای حفظ منافع گورکانیان جنگیدند، دولت عوض در نهایت استقلال خود را از حکومت مغول گورکانی در سال ۱۸۱۸ اعلام کرد.[۴]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. https://library.tebyan.net/fa/Viewer/Text/203474/29
  2. Foundation، Encyclopaedia Iranica. «Welcome to Encyclopaedia Iranica». iranicaonline.org (به انگلیسی). دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۵-۱۸.
  3. Azhar, Mirza Ali. King Wajid Ali Shah of Awadh. Pakistan: Royal Book Company, 1982.
  4. May 30, Shailvee Sharda / TNN /; 2016; Ist, 01:36. "'As children, we wanted revenge on the British' | Lucknow News - Times of India". The Times of India (به انگلیسی). Retrieved 2022-05-18.{{cite web}}: CS1 maint: numeric names: فهرست نویسندگان (link)