جشن نیلوفر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

جشن نیلوفر[۱] (به پارسی: جشن نیلوپر) جشنی باستانی در ایران است که در روز (ششم)[۲] تیرماه برگزار می‌شود.[۳] گل نیلوفر، نماد ایزدبانو آناهیتا نیز هست.[۴] است برگزاری این جشن در این زمان احتمالاً برپایه شکوفا شدن گل‌های نیلوفر در آغاز تابستان بوده است.[۵] این جشن امروزه در فراهان و محلات و خمین و مارلیک تهران با عنوان جشن اول تووستونی (اول تابستانی) همچنان برگزار می‌شود.

روز فرهنگی کرمانشاه[ویرایش]

نیلوفر آبی مقدس، نماد شهر کرمانشاه

گل نیلوفر نماد شهر کرمانشاه و رنگ این گل نیز رنگ نمادین شهر کرمانشاه است.[۶] این گل در سرآب نیلوفر در نزدیکی شهر کرمانشاه می‌روید و به عنوان نمادی از آیین مهر در نقوش طاق بستان نیز مورد استفاده قرار گرفته‌است.[۷][۸] به همین دلیل بنا بر مصوبۀ کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر کرمانشاه، روز ۶ تیر هرسال به نام «روز فرهنگ کرمانشاه» و «جشن نیلوفر» نام‌گذاری شده‌است.[۹] برگزاری جشن نیلوفر در کرمانشاه در مرداد ۱۳۹۸ با واکنش منفی نیروهای منسوب به جناح اصولگرا مواجه شد.[۱۰]

کتابشناسی[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «جشن نیلوفر». فرهنگنامهٔ ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۲ اوت ۲۰۱۶.
  2. بیرونی، ابوریحان. آثارالباقیه.
  3. «ششم تیرماه: جشن نیلوفر».
  4. «جشن نیلوفر».
  5. «جشن باستانی نیلوفر».
  6. خبرگزاری کُردپرس: کرمانشاه با «نیلوفر ایرانی» به جهانیان معرفی می‌شود، نوشته‌شده در ۳۱ شهریور ۱۳۹۶؛ بایگانی‌شده در ۲ ژوئیه ۲۰۱۸ توسط Wayback Machine بازدید در ۱۱ تیر ۱۳۹۷.
  7. پایگاه اطلاع‌رسانی میراث آریا: کرمانشاه با نماد نیلوفر ایرانی «شهر گردشگری» می‌شود، نوشته‌شده در ۳۱ شهریور ۱۳۹۶؛ بایگانی‌شده در ۳ اوت ۲۰۱۸ توسط Wayback Machine بازدید در ۱۱ تیر ۱۳۹۷.
  8. خبرگزاری کُردپرس: عملکرد شهرداری کرمانشاه در حوزه جذب سرمایه‌گذاری تشریح شد، نوشته‌شده در ۹ تیر ۱۳۹۷؛ بایگانی‌شده در ۹ ژوئیه ۲۰۱۸ توسط Wayback Machine بازدید در ۱۱ تیر ۱۳۹۷.
  9. «ششم تیرماه روز فرهنگی کرمانشاه اعلام شد». خبرگزاری صدا و سیما مر کز کرمانشاه. ۳ بهمن ۱۳۹۷. ص. کد خبر:۲۳۳۵۸۲۵. دریافت‌شده در ۸ اردیبهشت ۱۳۹۸.
  10. «سهم یک‌میلیون شهروند از جشن‌های ولایت فقط برگزاری جشن در یک پارک بود». مرصادنیوز. ۲۸ مرداد ۱۳۹۸. ص. کد خبر:۳۸۱۵۰۳. دریافت‌شده در ۲۷ مرداد ۱۳۹۸.