پرش به محتوا

بورلسک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
آگهی یک گروه رقص بورلسک، مربوط به سال ۱۸۹۸

بورلسک یا مضحکه[۱] نوعی سرگرمی تئاتری مضحک و طنزآمیز که معمولاً بر تقلید یا ادای کسی را درآوردن مبتنی است. این شیوه، گاهی شکل اغراق شدهٔ گروتِسک [که گاه معادل با صور عجایب تلقی شده‌است]، می‌باشد.

بورلسک در قرن بیستم و در امریکا، با شکلی از نمایش واریته که جذابترین بخش آن استریپ‌تیز یا همان رقص برهنه (رقص توام با برهنگی تدریجی رقاصه) بود، همراه گشت.[۲]

شرح

[ویرایش]

واژه بورلسک در اصل یک واژه ایتالیایی الاصل است که به‌تدریج معنی اصطلاحی پیدا کرده و در مورد هنرپیشه‌ای که ادای مضحک یک موضوع جدی را درآورد، به کار رفته‌است. آن را معادل موزیک هال یا ورایتی [همان واریته] هم دانسته‌اند. بورلسک اندک اندک در آمریکا معناهای جدید یافت: استریپ تیز و هنرپیشه‌هایی که شوخی‌های رکیک می‌کنند.

این نوع نمایش در دههٔ سی از میان رفت. فیلم روبن مامولیان، به اسم کف زدن (محصول ۱۹۲۹)، تصویر بسیار خوبی از روزهای پایانی رواج این نوع نمایش بدست می‌دهد. امّا در دههٔ شصت، شکل جدید این طرز نمایش، اوج موفقیت خویش را در فیلم‌هایی مثل: شبی که آن‌ها به کافهٔ مینسکی حمله کردند (محصول ۱۹۶۸) و جیپسی (محصول ۱۹۶۲) تجربه نمود.[۳]

پانویس

[ویرایش]
  1. «مضحکه» [هنرهای نمایشی] هم‌ارزِ «burlesque»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. جواد میرشکاری، ویراستار. دفتر ششم. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۷۵۳۱-۸۵-۶ (ذیل سرواژهٔ مضحکه)
  2. مشارکت کنندگان ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی در ۱۴ ژوئن ۲۰۱۰
  3. دائرةالمعارف سینمایی، بیژن خرسند، چاپ دوم، صفحه: ۳۹۹

جستارهای وابسته

[ویرایش]

منابع

[ویرایش]