رقص برهنه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
لولابل ایر، درحال اجرای رقص برهنه.

رقص برهنه یا استریپ‌تیز (به انگلیسی: Striptease) یا رقص نامتعارف نوعی سرگرمی شهوانی می‌باشد که در آن نمایش دهنده به تدریج برهنه می‌شود و به همراه موسیقی رفتاری شهوانی و دلفریب از خود بروز می‌دهد.[۱] رقص برهنه معمولاً در باشگاه‌های استریپ به نمایش در می‌آید. در این نوع رقص، رقصنده به تدریج برهنه می‌شود وبا این کار خود، بیننده را مشتاق به دیدن برهنگی کامل خود می‌کند. علاوه براین رقصنده سعی می‌کند با قرار دادن دستانش در جلوی مناطقی از بدن خود از جمله پستان وبین دو پا، بیننده رابیشتر تحریک نماید. در گذشته نمایش با برهنه شدن کامل رقصنده پایان می‌گرفت اما امروزه در برخی موارد رقصنده در حالی که کاملاً برهنه شده است نمایش را ادامه می‌دهد.[۲] در برخی موارد به علت قوانین و مقتضیات فرهنگی رقصنده به طور کامل برهنه نمی‌شود. به طورمثال در برخی مناطق ایالات متحده آمریکا نمایش عمومی مناطقی از بدن همچون پستان‌ها ممنوع می‌باشد که رقصنده آن را باید بپوشاند اگرچه درمورد رقصنده مرد این موضوع صدق نمی‌کند.[۳]

پشت صحنه[ویرایش]

یک نوع از این رقص، «رقص برهنه اختصاصی» می‌باشد که شامل روی پای بیننده نشستن و «رقص تماسی» می‌باشد. دراین نوع رقص، رقصنده توجه خود را معطوف به یک بیننده می‌کند.

رقصنده مرد[ویرایش]

یک رقصنده مرد

تا دهه ۱۹۷۰ میلادی تنها رقصنده‌های زن به رقص برهنه می‌پرداختند ولی پس از آن تعدادی از رقصنده‌های مرد به رقص برهنه برای بینندگان زن می‌پرداختند. کتاب رکوردهای گینس «برنی بارکر» رابه عنوان سالخورده‌ترین مرد رقاص در رقص برهنه ثبت کرده است.[۴]

فیلم[ویرایش]

  • فلش‌دنس (۱۹۸۳) Flashdance: فیلمی دربارهٔ زن کارگری به نام الکساندرامی باشد که در طول روز در به رقص در یک بار در پنسیلوانیا و کار در کارخانه آهن می‌پردازد.
  • قاتلین پیرزن (۱۹۸۸) Ladykillers: داستان جنایی پلیسی مربوط به یک رقاص برهنه جنایتکار که به یک زن ناشناس تجاوز می‌کند.
  • عجیب وغریب (۱۹۹۴) Exotica: داستان دربارهٔ مدیر یک باشگاه رقص دامن کانادایی می‌باشد که دارای دلبستگی نسبت به رقصنده برهنه می‌باشد.
  • دختران شو (۱۹۹۵) Showgirls: این فیلم دربارهٔ یک دختر جوان است که به جهت ستاره شدن در رقص برهنه به لاس وگاس وارد می‌شود، باورود به شهر لاس وگاس وی وارد یک باشگاه رقص برهنه می‌شود.

منابع[ویرایش]

  1. Richard Wortley (1976) A Pictorial History of Striptease: 11.
  2. Lara Clifton (2002) Baby Oil and Ice: Striptease in East London.
  3. Richard Wortley (1976) A Pictorial History of Striptease.
  4. سالخورده‌ترین رقصنده برهنهرکور دهای گینس