دنیل پایپز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Daniel pipes bw.jpg

دنیل پایْپز (به انگلیسی: Daniel Pipes) متولد ۱۹۴۹ در بوستون در ماساچوست، روزنامه نگار و نویسنده آمریکایی مسائل خاورمیانه‌است.

پایپز یک نئوکان[۱] و صهیونیست[۲] است، و مؤسس اندیشگاه Middle East Forum و پروژه دیدبان دانشگاه (Campus Watch) است. نوشته های او بیشتر به اسلام و مسائل اسلامی اختصاص دارند. او برندهٔ «جایزهٔ نگاهبانان صهیون» در سال ۲۰۰۶ است.

زندگینامه[ویرایش]

او فرزند ریچارد پایپز است و در بوستون ماساچوست در سال ۱۹۴۹ به دنیا آمد. والدین او از یهودیان لهستانی هستند که در زمان جنگ جهانی دوم به آمریکا مهاجرت کردند. پدر او ریچارد پایپز استاد تاریخ دانشگاه هاروارد بود که تخصصش در زمینه روسیه و اتحاد جماهیر شوروی بود.

تحصیلات[ویرایش]

پایپز پایان نامه خود در مقطع لیسانس را به محمد غزالی و اسلام اصولگرا سپری کرد.[۳]

پایپز دکترای سال ۱۹۷۳ از دانشگاه هاروارد در رشتهٔ «تاریخ اسلام در سده‌های میانی» است. او از ۱۹۷۸ تا ۱۹۸۲ در دانشگاه شیکاگو و در دانشگاه هاروارد (۱۹۸۳-۱۹۸۴) تدریس کرد.

دیدبان دانشگاه[ویرایش]

انجمن خاورمیانه که توسط پایپز ایجاد شده است یک تارنما به نام دیدبان دانشگاه در سال ۲۰۰۲ ایجاد کرد. این دیدبان پنج مشکل را در دانشگاههای آمریکا بیان کرد: مشکلات منطقی، مخلوط شدن سیاست و تحقیق، عدم آزادی برای نظرات مخالف، معذرت خواهی برای کارهای آمریکا و سوء استفاده از قدرت توسط دانشجویان. پایپز به کمک این تارنما دانشجویان را تشویق کرد که اطلاعات مربوط به کلاسها، تظاهرات و مسائل دیگر مرتبط به خاورمیانه را به او ارسال کنند. به کمک این تارنما او به تخریب استادانی که در دانشگاه از اسرائیل انتقاد میکردند پرداخته و آنها را دشمن آمریکا معرفی میکرد. او یک لیست سیاه از استادانی که نظرات مخالف اسرائیل داشتند تهیه کرده و آن را در این تارنما قرار داد.

اسلام ستیزی[ویرایش]

پایپز یکی از معروفترین اسلام ستیزان در آمریکا است. او معمولاً این مطالب را به صورت نگرانیهای خود از آنچه اسلام رادیکال میداند بیان میکند. به طور مثال او در سال ۱۹۹۵ نوشت :" با اینکه غربیها توجهی نمی‌کنند، ولیکن جنگ (توسط مسلمانان) علیه اروپا و آمریکا اعلام شده است." او چهار ماه قبل از حوادث یازده سپتامبر در وال استریت جورنال نوشت که القاعده در تلاش برای حمله به آمریکا است و ایرانیان به القاعده در لبنان کمک میکنند. با این حال پایپز خود را اسلام ستیز نمی‌داند و میگوید که او تنها با اسلام رادیکال در جنگ است.

مسلمانان در اروپا[ویرایش]

در سال ۱۹۹۰ در مجله نشنال ریویو پایپز نوشت :"جوامع اروپای غربی برای مهاجرت گسترده مردم قهوه ای پوست که غذاهای عجیب درست کرده و استانداردهای بهداشتی متفاوتی دارند آماده نیستند.. تمام مهاجران با خود فرهنگها و رفتارهای عجیبی میآروند ولیکن مسلمانان از بقیه مشکلساز ترند." پایپز همچنین به کمک انجمن خاورمیانه خود کمکهای مالی زیادی به اسلام ستیز هلندی گیرت ویلدرز نموده است.

مسلمانان در آمریکا[ویرایش]

پایپز معتقد است مسلمانان در آمریکا باید مورد توجه ویژه ای قرار بگیرند. او اعتقاد دارد مسجدها محل تولید تروریستها هستند. او همچنین از زندانی کردن ژاپنی الاصل ها در زمان جنگ جهانی دوم دفاع کرده و معتقد است راه حل مشابهی در مورد مسلمانان لازم است. در اکتبر ۲۰۰۱ پایپز در برابر کنگره یهودیان آمریکا گفت:"من بسیار نگران هستم، از دیدگاه یهودی، از قدرت گرفتن مسلمانان در آمریکا از نظر موقعیت و اقتصاد، زیرا آنها توسط رهبران اسلامی هدایت میشوندو این برای یهودیان آمریکا خطرناک است."

در مورد ایران[ویرایش]

پایپز معتقد است که باراک اوباما باد دستور دهد که تاسیسات اتمی ایران منهدم شود و زمان حمله اکنون است. او معتقد است که ایران به سمت نیروی نظامی هسته ای پیش میرود. او همچنین معتقد است که حمله به تاسیسات اتمی ایران نیازمند ارسال سربازان آمریکایی به ایران است. پایپز همچنین معتقد به طرفداری از سازمان مجاهدین خلق ایران (MEK) است و معتقد است که آمریکا باید این گروه را علیه ایران آزاد کند.

جوایز[ویرایش]

آثار[ویرایش]

پایپز نویسندهٔ ۱۸ کتاب است و برای وال استریت ژورنال و نشریه‌های مهم آمریکا قلم فرسایی می‌کند. از جمله آثار او:

پایپز و انتخابات ریاست جمهوری ایران[ویرایش]

در جریان دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، با وجود عدم انتشار هر گونه اعلامیه‌ای رسمی، پایپز خواستار پیروزی محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری شد.[۷] پایپز، در پاسخ به یک سؤال بطور علنی اعلام کرد که «اگر من بودم، به احمدی نژاد رای می‌دادم»، و در ادامه اظهار داشت[۸]:

نبرد با کسی که مدام دم از انکار هولوکاست می‌زند برای ما خیلی راحت تر است تا نزاع با رئیس جمهوری که ممکن است بطور جدی با دولت اوباما سر مسائل هسته‌ای و روابط ایران و آمریکا وارد مذاکرات دیپلماتیک شود.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]