باران اسیدی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

باران اسیدی عبارت است از باران یا هر نوع بارندگی مشابه آن که به‌طور غیرمعمول اسیدی باشد. این موضوع به آن معنی است که این نوع از نزولات جوی دارای سطح بالایی از یون‌های پی‌اچ پایین هستند. شاید بسیاری از مردم از شنیدن این مطلب تعجب کنند که همه بارندگی ها تا حدودی حاوی اسید هستند آب در واکنش با گاز کربنیک هواسپهر اسید کربنیک به وجود می آورد که یک اسید ضعیف است بنابراین پی‌اچ در آب باران خالص حدود ۵.۶ می باشد. باران اسیدی به آن دسته از بارندگی ها گفته می شود که پی‌اچ آن کمتر از ۵.۶ باشد. در بعضی از موارد مشاهده شده که باران های طبیعی مناطق جنگلی پرباران استوایی پی‌اچ کمتر از ۵.۶ دارند که احتمالاً به علت آزاد شدن مواد اولیه اسید از این جنگل هاست.[۱] باران اسیدی می‌تواند اثرات بسیار مخربی بر روی گیاهان، آب‌زیان و زیرساخت‌ها باقی بگذارد. باران اسیدی می‌تواند بر اثر گوگرد دی‌اکسید و مجموعه‌ای از مشتقات اکسید نیتروژن تشکیل گردد که با مولکول‌های آب موجود در جو زمین ترکیبی اسیدی را شکل می‌دهند. برخی دولت‌ها از دهه ۱۹۷۰ تلاش کرده‌اند تا انتشار دو مولفهٔ اصلی فوق را در جو زمین کاهش دهند. البته گاهی این موضوع خارج از حیطه قصور بشری است چرا که اکسید نیتروژن می‌تواند بر اثر برخورد آذرخش تشکیل شود و گوگرد دی‌اکسید نیز از پیامدهای فوران آتشفشانی است هر چند، فعالیت‌های بشری در راستای تولید ترکیبات گوگردی و نیتروژن غیرقابل چشم‌پوشی است. در این میان نیروگاه‌های برق، دامداری‌ها، کارخانه‌ها و وسایل نقلیه موتوری سهم به‌سزایی را بر عهده دارند و تولید برق با استفاده از زغال‌سنگ، از بزرگترین عوامل تشکیل باران‌های اسیدی است.

باران اسیدی به صورت مستقیم بر سلامتی انسان تأثیر نمی‌گذارد. اسید موجود در آب باران بسیار رقیق‌تر از آن است که بتواند چنین تأثیر مستقیمی داشته باشد اما در عین حال، ذرات شکل‌دهندهٔ باران‌های اسیدی (گوگرد دی‌اکسید و اکسید نیتروژن) اثرات بسیار منفی به دنبال دارند که افزایش مقادیر ذرات ریز آنها مشکلات قلبی و ریه‌ای را به همراه خواهد داشت.[۲] باران‌های اسیدی می‌توانند به ساختمان‌ها، بناهای تاریخی، مجسمه‌ها و به ویژه بناهای متشکل از سنگ آهک و سنگ مرمر آسیب جدی وارد نمایند. تأثیرات این تخریب و فرسایش به خوبی بر روی سنگ قبرهای قدیمی نیز مشهود است که باعث سایش و از بین رفتن نوشته‌های کتیبه‌ها می‌گردد. همچنین این باران‌ها باعث خوردگی فلزاتی همچون آهن، فولاد، مس و برنز می‌شوند.[۳][۴] مناطق عمده‌ای در دنیا وجود دارد که به شکل قابل ملاحظه‌ای تحت تأثیر باران‌های اسیدی قرار گرفته‌اند. این مناطق شامل اکثر کشورهای اروپای شرقی از لهستان به جانب شمال و کشورهای اسکاندیناوی است.[۵] نیمهٔ شرقی ایالات متحده[۶] و جنوب شرقی کانادا نیز جزو مناطق عمده هستند و در آسیا، بیشتر شامل سواحل جنوب شرقی چین و تایوان است.[۷]

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. شناخت محیط زیست، زمین سیاره زنده. به کوشش عبدالحسین وهاب زاده ، صفحه ۴۷۰.
  2. Effects of Acid Rain – Human Health. Epa.gov (June 2, 2006). Retrieved on 2013-02-09.
  3. Reisener, A.; Stäckle, B.; Snethlage, R. (1995). "ICP on effects on materials". Water, Air, & Soil Pollution. 85 (4): 2701–2706. Bibcode:1995WASP...85.2701R. doi:10.1007/BF01186242.
  4. "Approaches in modeling the impact of air pollution-induced material degradation" (PDF). Archived from the original (PDF) on July 16, 2011. Retrieved November 18, 2010.
  5. Ed. Hatier (1993). "Acid Rain in Europe". United Nations Environment Programme GRID Arendal. Archived from the original on August 22, 2009. Retrieved January 31, 2010.
  6. US Environmental Protection Agency (2008). "Clean Air Markets 2008 Highlights". Retrieved January 31, 2010.
  7. "Acid Rain - Green Education Foundation | GEF | Sustainability Education". www.greeneducationfoundation.org (به انگلیسی). Retrieved November 2, 2017.

پیوند به بیرون[ویرایش]