پایش زیست‌محیطی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

پایش زیست‌محیطی، فرآیندهای و فعالیت‌هایی را که باید برای مشخص کردن و نظارت بر کیفیت محیط، انجام شود، شامل می‌شود. پایش محیط زیست در تهیه ارزیابی اثرات زیست‌محیطی و نیز در بسیاری از موارد که فعالیت‌های انسانی اثرات مضر روی محیط طبیعی می‌گذارد، استفاده می‌شود. تمام استراتژی‌ها و برنامه‌های پایش دارای دلایل و توجیهاتی هستند که اغلب برای حفظ وضعیت فعلی محیط یا ایجاد روند در پارامترهای محیطی طراحی شده‌اند. در همه موارد، نتایج نظارت بررسی و به صورت آماری تحلیل می‌شوند و منتشر می‌شود؛ بنابراین طراحی یک برنامه پایش باید قبل از شروع به نحوه استفاده نهایی از داده‌ها بپردازد.

پایش کیفیت هوا[ویرایش]

یک ایستگاه کنترل کیفیت هوا

آلاینده‌های هوا، مواد شیمیایی هستند که به‌طور طبیعی یا به دست انسان ایجاد شده‌اند و ممکن است به‌طور بالقوه بر سلامت محیط و بدن آثار منفی داشته باشند.[۱]

منابع[ویرایش]

  1. Forbes, P.B.C. (2015). "Chapter 1: Perspectives on the Monitoring of Air Pollutants". In Barcelo, D. Monitoring of Air Pollutants: Sampling, Sample Preparation and Analytical Techniques. Comprehensive Analytical Chemistry. 70. Elsevier. pp. 3–9. ISBN 978-0-444-63553-2. Retrieved 31 May 2018.