درختکاری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از درخت‌کاری)
پرش به: ناوبری، جستجو
یک متخصص درختکاری در حال بریدن درخت اوکالیپتوس با استفاده از اره زنجیری در کالیستا، ویکتوریا

درختکاری (به انگلیسی: Arboriculture) کاشت، اداره و مطالعهٔ درختان، درختچه‌ها و ویره‌ها و دیگر گیاهان چوبی پایا است. این کار هم کارعملی و هم علم است.

علم درختکاری چگونگی رشد گیاهان را مطالعه کرده و به شیوه‌های فرهنگی و محیط زیست آنها پاسخ می‌دهد. عمل درختکاری شامل تکنیکهای فرهنگی مثل انتخاب، کاشت، تربیت، کود دادن،کنترل آفات بیماری‌زا، هرس، شکل دادن و کندن است.

برای نامیدن فردی که در رشتهٔ درختکاری تمرین کرده و یا مطالعه می‌کند از کلمهٔ درختکار و یا متخصص درختکاری استفاده می‌شود.

جراح درخت معمولاً کسی است که برای برطرف کردن مشکلات و نگهداری درختان تربیت شده است و بنابراین بیشتر در بخشی از فرایند درختکاری مشارکت می‌کند و یک درختکار نیست.

مدیریت ریسک، مسائل قانونی، و ملاحظات زیبایی‌شناسی در رشته درختکاری نقش برجسته‌ای دارند. کسب و کارهای متفاوت نیازمند استخدام درختکاران هستند تا تحقیقات مربوط به خطرات درختان را تکمیل کرده و درختان را در محل مورد نظر برای تأمین تعهدات بهداشت حرفه‌ای مدیریت کند.

درختکاری در درجهٔ اول روی گیاهان منفرد چوبی و درختانی که برای اهداف دائمی مانند چشم‌انداز و مطبوع بودن معمولاً در باغ‌ها، پارکها یا محیط‌های پرجمعیت، توسط درختکاران برای لذت بردن، حفاظت و بهرمندی انسان نگهداری می‌شد تأکید کرد. الان این کار جزئی از باغبانی علمی محسوب می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • Harris, Richard W. (1983). Arboriculture: Care of Trees, Shrubs, and Vines in the Landscape. Englewood Cliffs, New Jersey 07632: Prentice-Hall, Inc. pp. 2–3. ISBN 0-13-043935-5. 
  • "arboriculture". Merriam-Webster's Collegiate Dictionary, Eleventh Edition. Merriam-Webster. 
  • "arboriculture". Encyclopædia Britannica Online. 2007. 
  • "arboriculture". The American Heritage Dictionary of the English Language, Fourth Edition Online. Houghton Mifflin Company. 2000. 

پیوند به بیرون[ویرایش]