اکسرژی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

اکسرژی اصطلاحی ترمودینامیکی است و به بیشینهٔ کار مفیدی گفته می‌شود که در یک فرایندِ رسیدن به تعادل ترمودینامیکی می‌توان از سامانه دریافت کرد.

تعریف ساده ولی غیر علمی: اکسرژی به آن بخشی از کل انرژی گفته می‌شود که به مصرف مفید می‌رسد، مثلاً برای به حرکت درآوردن خودرو. بخش هدر رفته انرژی آنرژی نام دارد.

فرمول ساده: انرژی = اکسرژی + آنرژی.

چرا اکسرژی باید تعریف شود[ویرایش]

انرژی به شکل‌های مختلف یافت می‌شود (انرژی الکتریکی، انرژی مکانیکی و انرژی گرمایی) که می‌توان آن‌ها را با محدودیت‌هایی به یکدیگر تبدیل کرد (ر.ک. قانون اول ترمودینامیک). "پر ارزش‌ترین انرژی"‌ها انرژی الکتریکی و انرژی مکانیکی هستند و آنها را می‌توان به راحتی کاملاً به انرژی گرمایی تبدیل کرد ضمنی که تبدیل انرژی گرمایی به انرژی الکتریکی یا انرژی مکانیکی ضایعات فراوان دربر دارد. در نتیجه می‌توان گفت، شکل‌های مختلف انرژی دارای کیفیت‌های متغیر هستند. دانش اکسرژی به ما کمک می‌کند تا این کیفیت‌ها را به خوبی تعریف کنیم و بهینه‌سازی بیلان مصرف انرژی را تحت کنترل داشته باشیم. انرژی الکتریکی و مکانیکی را می‌توان اکسرژی خالص نامید، در صورتی که انرژی گرمایی در راه تبدیل به نوع دیگر انرژی‌ها، با درنظر گرفتن حرارت اولیه سیستم و اطراف آن، ضایعاتی بهمراه دارد.

منابع[ویرایش]

«دانشنامه انرژی» به زبان آلمانی، Energie Lexikon

اودو لویشنر، مفاهیم و علوم پایه.

RWTH Aachen Universiry: دانشگاه فنی آخن: Dynamic Exergy Analysis of Buildings

پیوند به بیرون[ویرایش]

کریمی، قربانیان، غلامرضایی. دانشگاه شریف. Energy and exergy analyses of an integrated gas turbine thermoacoustic engine

پگاه فنبری باورشاد. دانشگاه شریف. Energy and exergy analysis of internal reforming solid oxide fuel cell–gas turbine hybrid system

نویسنده: تی.جی. کتاس مترجم: افشین مهدوی[ویرایش]

موضوع: ترمودینامیک، تجزیه و تحلیل سیستم‌ها ناشر: کالج برتر تعداد صفحات: ۵۵۲ شماره دیویی: ۰۶۲۰۱۴۰۲۱ شابک: ۹۷۸-۶۰۰-۵۰۶۵-۴۳-۵