اصل آلوده‌کننده می‌پردازد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

"آلوده‌کننده می‌پردازد" اصلی است در حقوق مربوط به محیط زیست که در آن تصریح می‎شود شخص یا اشخاص آلوده‌کننده محیط زیست، ملزم به پرداخت هزینه‌های ناشی از صدمه به محیط زیست هستند.[۱] در اینصورت، نه شهرداری‌ها و نه عموم مالیات‌دهندگان و مردم نقشی در تأمین مالی صدمات ایجاد شده به طبیعت و محیط زیست از مواد و روش‌های صنعتی ندارند، بلکه خود صنعت آلوده‌کننده و ضرر‌زننده به محیط زیست مسئولیت جبران خسارات ایجاد شده را به عهده دارد[۲].

رسمیت[ویرایش]

اصل آلوده‌کننده می‌پردازد برای اجرایی و تبدیل به قانون شدن نیاز به رسمیت دارد. این اصل در بسیاری از مناطق دنیا از جمله در بین کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی و اتحادیه اروپا کاملاً به رسمیت شناخته شده‌است.[۳] در حقوق بین‌الملل زیست محیطی نیز این اصل در بند 16 بیانیه ریو مصوب سال 1992 ذکر شده‌است.[۴][۲]

تاریخچه[ویرایش]

بر مبنای نظر تاریخ‌دان محیط زیست ژان باتیسته فرسو (Jean-Baptiste Fressoz) جبران مالی خسارت به محیط زیست در قرن نوزده در قواعد مربوط به آلودگی صنعتی محیط زیست مبنای عمل بوده‌است.[۵][۶] او می نویسد: این اصل که الان به عنوان یک راه حل جدید پیشنهاد شده، در واقع همراه فرایند صنعتی‌سازی به دست خود صنایع قبلاً ایجاد شده‌است."[۵]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "What is the 'polluter pays' principle?". the Guardian (به انگلیسی). 2012-07-02. Retrieved 2023-02-01.
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ "Polluter pays principle". ویکی‌پدیای انگلیسی (به انگلیسی). 29 October 2017. Retrieved 3 November 2017.
  3. «Special report: Making the polluters pay». op.europa.eu (به انگلیسی). دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۰۲-۰۱.
  4. Boon, Foo Kim (1992). "THE RIO DECLARATION AND ITS INFLUENCE ON INTERNATIONAL ENVIRONMENTAL LAW". Singapore Journal of Legal Studies: 347–364. ISSN 0218-2173.
  5. ۵٫۰ ۵٫۱ (فرانسوی) Nic Ulmi, "Aux origines de la crise écologique" [The origins of the ecological crisis], Le temps, 18 October 2016 (page visited on 22 October 2016).
  6. "How to Enforce the Polluter-Pays Principle". International Institute for Sustainable Development (به انگلیسی). Retrieved 2023-02-01.