آگاهی جانوران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
بر پایهٔ اعلامیهٔ کمبریج دربارهٔ آگاهیِ جانوران: خودآگاهیِ ذهنیِ نزدیک به خودآگاهیِ انسانی در طوطی خاکستری آفریقایی دیده شده‌است.[۱]

هوشیاری جانوران یا آگاهیِ جانوران (به انگلیسی: Animal consciousness)؛ کیفیت یا چگونگی خویشتن آگاهیِ درونیِ یک جانور، نسبت به یک شیء بیرونی یا درونی، یا یک موضوع است.[۲][۳] در انسان، هوشیاری عبارت است از: توانایی احساس، آگاهی، تشخص (تشخص‌گرایی فلسفی)، کیفیت ذهنی، توانایی آزمودن یا درک احساس، بیداری ذاتی، داشتن حس خودگرایی و در دست داشتن عملی ذهن.[۴] علی‌رغم مشکل موجود در تعریف آن، بسیارند فیلسوفانی که معتقدند زمینهٔ گستردهٔ مشترکی از درکِ مستقیمِ این که حس آگاهی چیست، وجود دارد.[۵]

آگاهی در اینجا بیشتر در رابطه با خودآگاهی و درک محیط می‌باشد. تقریباً تمامی موجودات زنده به نحوی قابلیت و شعور یادگیری را تا حدودی به صورت غریزی و بخشی را به صورت اکتسابی از والدین یا محیط دارا می‌باشند. اما آگاهی به منزله اطلاع از ماهیت وجودی خویشتن امری بسیار متفاوت است که در اینجا در رابطه با موجودات (بجز انسان) به آن پرداخته شده‌است.

آشنایی با آگاهی و انواع آن[ویرایش]

یکی از سخت‌ترین مفاهیم برای تعریف آگاهی، و به خصوص «خود آگاهی» می‌باشد.[۶][۷] در حال حاضر تعریف مشخصی از نحوه ایجاد خود آگاهی در موجودات زنده موجود نیست و حتی نمی‌توان به‌طور دقیق عنوان کرد که آیا این خودآگاهی صرفاً می‌تواند در اختیار جانداران باشد یا امکان رسیدن به خود آگاهی توسط هوش مصنوعی و رایانه نیز قابل بررسی است.

با این حال آگاهی در انواع ذیل دسته‌بندی می‌گردد:

- هوشیاری: به حالتی که در آن احساس کردن (درد، گرسنگی، تشنگی و…) قابل تشخیص است حالت هشیاری گفته می‌شود. در این حالت احساس کردن این حس‌ها تأییدی برداشتن درک بر آنها نمی‌باشد.

- خود هوشیاری: به حالتی که موجود زنده قدرت تشخیص و تفکیک خود به عنوان یه موجودیت واحد و جدا از محیط اطراف را داراست خودآگاهی می‌گویند.

- خود آگاهی: حالتی بسیار کامل تر از خود هوشیاری، که در آن موجود زنده از وجود خود به صورت فلسفی آگاه است و دقیقاً می‌تواند وجود خود را درک کرده و تشخیص دهد. در برخی از متون از خود - هوشیاری و خود آگاهی در کنار هم و با معنی مشابه استفاده شده‌است.

- ادراک: قابلیت تشخیص محیط اطراف به طوری که بتوان تفاوتی برای موجودات و اشیاء اطراف قائل شد. همچنین موجودات دارای ادراک، دارای شخصیت منحصر به فرد می‌باشند.

- هوشمندی: قابلیت گسترده سازی، برنامه‌ریزی، آینده نگری، ساخت اجزاء پیچیده از جزءهای کوچکتر و … همه در این دسته‌بندی قرار می‌گیرند.

آزمایش آینه[ویرایش]

یکی از راه‌های تشخیص خود هوشیاری در موجودات زنده تست آینه می‌باشد. در این تست آینه ای در مقابل موجود زنده قرار داده می‌شود، برای مثال سگ‌ها خود را در آینه تشخیص نمی‌دهند و حتی ممکن است برای سگ درون آینه واق واق کنند.

حیواناتی که تاکنون تست آینه مثبت داشته‌اند:

شامپانزه‌ها، گوریل‌ها، اورانگوتان‌ها، بابون‌ها و فیل‌ها. همچنین دلفین‌های پوزه بطری، نهنگ‌های قاتل قادر به تشخیص خود در آینه هستند.

البته شواهدی نیز موجود است که کبوترها در صورت آموزش دیدن می‌توانند خود را در آینه تشخیص دهند.

پژوهشگران[ویرایش]

از پژوهشگرانِ این رشته می‌توان از ماریان استامپ داوکینز، کریستف کخ، تامس نیگل و برنار رولن نام برد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. The Cambridge Declaration on Consciousness (Archive) 7 July 2012. Written by Philip Low and edited by Jaak Panksepp, Diana Reiss, David Edelman, Bruno Van Swinderen, Philip Low and Christof Koch. University of Cambridge.
  2. "consciousness". Merriam-Webster. Retrieved April 22, 2014.
  3. Robert van Gulick (2004). "Consciousness". Stanford Encyclopedia of Philosophy.
  4. Farthing G (1992). The Psychology of Consciousness. Prentice Hall. ISBN 978-0-13-728668-3.
  5. John Searle (2005). "Consciousness". In Honderich T (ed.). The Oxford companion to philosophy. Oxford University Press. ISBN 978-0-19-926479-7.
  6. William Hirstein (۲۰۱۳). «Conscious States: where are they in the brain and what are their necessary ingredients?» (به انگلیسی). doi:10.4103/0973-1229.109343. PMC 3653223. PMID 23678244. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۰۴-۱۳.
  7. Dulany, D. E. (۲۰۱۴). «What explains consciousness? Or…What consciousness explains?». Mens Sana Monogr (به انگلیسی). صص. ۱۱–۳۴. doi:10.4103/0973-1229.130283. PMC 4037891. PMID 24891796. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۰۴-۱۳.
invertebrates

پیوند به بیرون[ویرایش]