هوش پرندگان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
یک سهرهٔ دارکوبی از تکه‌چوبی به‌عنوان ابزار استفاده می‌کند تا کرمی را به سیخ کشیده و بگیرد. در تصویر دوم پرنده کرم را با موفقیت شکار کرده‌است.
کیا، پرنده‌ای که به هوش و کنجکاوی‌اش مشهور است.

هوش پرندگان(انگلیسی: Bird intelligence) به اندازه‌گیری پدیده‌ای به نام هوش در پرندگان می‌پردازد. اطلاعات پرنده با تعریف هوش و اندازه‌گیری آن در ارتباط است. دشواری تعریف یا اندازه‌گیری هوش در حیوانات، موضوع را برای مطالعه علمی دشوار می‌سازد. آناتومیک، پرندگان (که ۱۰٬۰۰۰ گونه از آنها وجود دارند و به همین ترتیب، دایناسورهای تروپود هستند) مغز نسبتاً بزرگ نسبت به اندازه سرشان دارند. حواس‌های بینایی و شنوایی در اکثر گونه‌ها به خوبی توسعه یافته‌اند، در حالی که حس‌های لمسی و بویایی تنها در چند گروه از پرندگان به خوبی شناخته شده‌اند. پرندگان با استفاده از سیگنال‌های بینایی و همچنین استفاده از تماس‌ها و ترانه‌ها ارتباط برقرار می‌کنند؛ بنابراین تست هوش براساس مطالعه واکنش‌ها به محرک‌های حسی برمی‌گردد.

مطالعات[ویرایش]

اطلاعات پرنده از طریق ویژگی‌ها و توانایی‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفته‌است. بسیاری از این مطالعات بر روی پرندگان مانند بلدرچین، مرغ خانگی و کبوترها تحت شرایط قفس نگهداری می‌شوند. با این حال، توجه داشته شده‌است که مطالعات میدانی بر خلاف موزها محدود است. پرندگان در خانواده کلاسیک (corvids) و طوطی‌ها (psittacines) نشان داده شده‌اند که به صورت اجتماعی زندگی می‌کنند، دارای دوره‌های رشد طولانی هستند و دارای فریبرن‌های بزرگ هستند و انتظار می‌رود که این توانایی‌های شناختی بیشتر باشد.[۱]

شمارش توانایی است که اطلاعات را نشان می‌دهد. شواهد بی نظیر از دهه ۱۹۶۰ نشان می‌دهد که کلاه‌ها ممکن است تا ۳ برابر شود.[۲] محققان با این حال باید محتاط باشند و اطمینان حاصل کنند که پرندگان فقط نشان دادن توانایی سوق دادن یا شمارش تعداد کمی از موارد به سرعت نیست.[۳][۴] برخی از مطالعات، مانند انجام شده در دانشگاه ایالتی مسکو، پیشنهاد کرده‌اند که ممکن است کلاغ‌ها توانایی عددی درست داشته باشند.[۵] نشان داده شده‌است که طوطی‌ها می‌توانند تا ۶ محاسبه شوند.[۶][۷]

کرمرانان‌هایی که توسط ماهیگیران چینی استفاده می‌شود که هر ماهی هشتم به عنوان پاداش داده می‌شود قادر به نگه داشتن شمارش تا هفت نفر می‌باشد. E.H. Hoh در مجله طبیعی تاریخ نوشت:

در دهه ۱۹۷۰، پاملا اهرمانت، در رودخانه لی، ماهیگیرانی را دید که اجازه دادند هر ماهی هشتم ماهی بگیرند. نوشتن در مجله زیست‌شناسی انجمن لیندن، او گزارش داد که هنگامی که سهمیه خود را از هفت ماهی پر شدند، پرندگان "به شدت از حرکت دوباره تا زمانی که حلقه گردنشان شل شده‌است، آنها را نادیده می‌گیرند و حتی در برابر فشار خشن مقاومت می‌کنند یا ضربه بزنید، نشسته جلال و بی حرکت بر روی صوفان خود را. " در همین حال، پرندگان دیگری که پرچم آنها را پر نکردند همچنان ماهی را به عنوان ماهی معمولی دریافت کردند. او نوشت: "یکی مجبور است نتیجه بگیرد که این پرندگان بسیار هوشمند می‌توانند تا هفت تن شمارش کنند."

منابع[ویرایش]

  1. Nathan J. Emery (2006) Cognitive ornithology: the evolution of avian intelligence. Phil. Trans. R. Soc. B (2006) 361, 23–43, princeton.edu
  2. Rand, Ayn 1967. Introduction to Objectivist Epistemology. New York: The Objectivist.
  3. Hurford, James (2007). The Origins of Meaning: Language in the Light of Evolution. New York: Oxford University Press. ISBN 978-0-19-920785-5.
  4. Miller, D. J. (1993). Do animals subitize? In S. T. Boysen & E. J. Capaldi (Eds.), The development of numerical competence: Animal and human models (pp. 149–169). Hillsdale, NJ: Erlbaum.
  5. Smirnova, AA, OF Lazareva and ZA Zorina (2000) Use of number by crows: investigation by matching and oddity learning. J. Experimental analysis of Behaviour 73:163–176 PDF بایگانی‌شده در ۱۷ دسامبر ۲۰۰۸ توسط Wayback Machine, seab.envmed.rochester.edu
  6. Pepperberg, IM (2006). "Grey parrot numerical competence: a review". Animal Cognition. 9 (4): 377–391. doi:10.1007/s10071-006-0034-7. PMID 16909236.
  7. Cook, Robert (2001). Avian Visual Cognition. http://pigeon.psy.tufts.edu/avc/: Department of Psychology, Tufts University, Comparative Cognition Press. pp. Birds' Judgments of Number and Quality.