هادئن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو


زمان‌بندی زمین‌شناسی
 پیدازیستی (فانروزوئیک)   نوزیستی (سنوزوئیک)  کواترنری
نئوژن
پالئوژن
 میانه‌زیستی (مزوزوئیک)  کرتاسه
ژوراسیک
تریاس
 دیرینه‌زیستی (پالئوزوئیک)  پرمین
کربونیفر
دوونین
سیلورین
اردویسین
کامبرین
 نهان‌زیستی  (پرکامبرین) پیشین‌زیستی (پروتروزوئیک)
نخست‌زیستی (آرکئن)
پیشازیستی (هادئن)

این دوران شامل حد فاصل بین پیدایش منظومه خورشیدی تا قدیمی‌ترین سنگ‌های شناخته شده در سطح زمین است. احتمالا در ۱۰۰ میلیون سال ابتدای این دوران، زمین و سایر سیارات منظومه خورشیدی شکل گرفته‌اند. پوسته زمین در این دوران تشکیل و به ضخامت آن افزوده شده.

به عقیده دانشمندان در اواخر این دوران اقیانوس‌های بزرگ، دشت‌های بی‌آب و علف، رشته کوه‌ها، جلگه‌ها، رودخانه‌ها٬ آتشفشان‌ها، ابرهای متراکم و بادهای شدید وجود داشته است.

هادئن (به انگليسي Hadean) اولين ابر دوران از بزرگ ابر دوران پريكامبرين (به انگليسي Precambrian) و قبل از دوران اركين (به انگليسي Archean) مي باشد. اين دوران با شروع شكل گيري زمين در حدود 4.5 ميليارد سال پيش شروع و حدود 4 ميليارد سال پيش به پايان رسيد. نام هادئن از هادوس (به انگليسي Hades) خداي جهان مردگان يونان قديم گرفته شده كه شايد بخاط شرايط بسيار داغ و دهشتناك سطح زمين در آن دوران (ناشي از فورانهاي متناوب اتشفشاني، سطح مذاب در برخي قسمتهاي زمين و برخورد اجزاي ديگر منظومه شمسي) باشد.

در اين دوران برخوردي كه منجر به جداشدن ماه از زمين شد صورت پذيرفت. اين برخورد منجر به ايجاد اتمسفري از بخارات سنگي گرديد كه سياره جوان زمين را احاطه نمود. اين اتمسفر در طول دو هزار سال به آرامي ميعان شده و مجددا به زمين بازگشت و بخارات فرارتري نظير دي اكسيد كربن و هيدروژن و بخار اب را در اتمسفر باقي گذارد.

با وجود دماي بيش از 230 درجه اي سطح زمين بعلت فشار بالاي اتمسفر دي اكسيد كربن، اقيانوسهاي آب مايع همچنان در سطح زمين وجود داشت. واكنشهاي زمين شناسي و جذب دي اكسيد كربن توسط اقيانوسها به مرور باعث كاهش دي اكسيد كربن و اثر گازهاي گلخانه اي شده و تبديل زمين به سياره اي بسيار سردتر شد كه شرايط را براي تشكيل صفحات سنگي جامد و احتمالا حيات بر روي سطح زمين مهيا نمود.

منابع[ویرایش]

  • صفحه متناظر انگليسي ويكي پديا
  • اطلاعات عمومی ۲۰۰۰ پیام نوین. حیدری سید جمال. جلد اول.