شهرستان آبدانان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
آبدانان
دریاچه دوقلوی سیاه گاو آبدانان
اطلاعات کلی
کشور ایران Flag of Iran.svg
استان ایلام
نام‌های پیشین جولیان، سراب
مردم
جمعیت ۵۰٫۰۰۰ نفر[۱]
مذهب شیعه
جغرافیای طبیعی
مساحت ۳۷/۲۳۹۱۲۴ هکتار
ارتفاع از سطح دریا ۸۸۰ متر
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه حداکثر +۴۲، حداقل -۱۰
داده‌های دیگر
وب‌گاه فرمانداری آبدانان
شهرها
آبدانان ،سراب‌باغ ،مورموری
تعداد بخش‌ها
بخش مرکزی، سراب‌باغ ،کلات


آبدانان شهریست در استان ایلام ودر غرب ایران واقع در جنوب ایلام.

از نظر جغرافیایی این شهر در میان دو کوه کبیر کوه و دینارکوه قرار گرفته که این جغرافیا از عوامل مهم عدم پیشرفت صنعتی شهرستان آبدانان است. راه ارتباطی این شهر به دره شهر و مرکز استان یک مسیر بسیار پرپیچ و خم و خطرناک است که از دل کبیرکوه می‌گذرد. شهرستان آبدانان از بخشهای مرکزی، سرابباغ و مورموری تشکیل شده‌است. اما به جز بخش مرکزی دیگر بخشها به دلیل تازه مدنیت یافتن از خصوصیات شهری زیادی برخوردار نیستند. شمال و جنوب شهرستان درای جغرافیای کوهستانی است و بیشتر طبیعت آن پوشیده از جنگل بلوط می‌باشد ولی بخشهای جنوبی به صورت دشت بوده و دارای خاک حاصلخیز برای کشاورزی می‌باشند. به طور متوسط شهرستان از نظر آب و هوایی نسبتاً معتدل است و از غرب و جنوب با شهرستان دهلران، از شمال شرقی باشهرستان دره شهر، از جنوب شرقی با شهرستان اندیمشک همسایه‌است.

جاده دسترسی به شهرستان آبدانان در ایام عید نوروز

از آثار باستانی بخش مرکزی این شهرستان می‌توان به قلعه باستانی هزاردر معروف به قلعه سیس اشاره نمود که در انتهای هزاردر واقع است. این قلعه به عقیده باستان شناسان از بناهای دوره ساسانی می‌باشد که متأسفانه به دلیل بی توجهی مسئولین امر و نیز عدم رعایت مردم منطقه دچار تخریب زیاد گردیده و در محیط اطراف آن به فاصله ۱۰ متر اقدام به ساخت و ساز شده و حتی ساختماهای دولتی نظیر مدارس در آن محل احداث گردیده که مزید بر علت گردیده‌است. همچنین از مناطق باستانی دیگر این شهرستان می‌توان به قلعه معروف به قلعه تپه اشاره نمود که در روستای پشت قلعه واقع در ۳ کیلومتری حومه شهر واقع گردیده‌است. از دیگر مناطق باستانی می‌توان قلعه و شهر تاریخی جولیان واقع در شمال دهستان چم کبود و قلعه هزارانی را نام برد. از دیگر نقاط تفریحی ابدانان می‌توان به مناطق زیبا و دیدنی دهستان چم کبود از جمله کوه زیبای کر و دت. دول پهنه. نثار. تنگهٔ خرسی و اب برده رودخانه‌های دایمی موجلسون وخرینه و اب بند چم کبود اشاره کرد. همچنین از نقاط تفریحی و سیاحتی آبدانان هم می‌توان به دریاچه دوقلوی سیاه گاو و تفریحگاه سراب آبدانان اشاره کرد.

ساکنین شهرستان در بخشهای کشاورزی، دامداری، خدمات و صنعت اشتغال دارند. این شهرستان دارای معادن نفت و گوگرد و چشمه‌های آبگرم است. این شهرستان به لحاظ نظامی و کشاورزی و دامداری و توریسم اهمیت دارد. در این منطقه منابع کانی فراوان مانند نفت و گوگرد و زاج وجود دارد و به خاطر آب فراوان و وجود جنگل‌ها و مراتع دارای زمین‌های مستعد کشاورزی و دام داری است.

گویشهای رایج شهرستان و حومه شامل: لکی، کردی و لری می‌باشد.

== تقسیمات کشوری == "آبدانان "باتصویب هیئت دولت درسال۱۳۷۶ ازشهرستان" دره شهر" منتزع وبه طوررسمی به شهرستان ارتقاءیافت این شهرستان دارای سه بخش و شش دهستان است:

نقاط شهری: آبدانان

نقاط شهری: سراب‌باغ

نقاط شهری: مورموری

زبان و گویش[ویرایش]

ساکنان شهرستان به زبان کردی، لری و لکی سخن می‌گویند.که بیشترین زبان را کردی دارا میباشند و عده قلیلی به سایر زبان ها سخن میگویند.

موقعیت جغرافیایی[ویرایش]

از شمال شرقی باشهرستان دره شهر، از شمال با شهرستان ملکشاهی و بخش میمه دهلران، از غرب و جنوب با شهرستان دهلران و از جنوب شرقی باشهرستان اندیمشک همسایه‌است.

طبیعیت و دما[ویرایش]

آبدانان همون آبادانی ها با لحجه آبودانی می شود علیرضا آبودانی است و دارای لحجه زیادی می باشد و خود این را نمی داند واسطه وجود دو کوه کبیرکوه و دینارکوه از مناظر طبیعی بکر و پوشیده از درختان بلوط، بادام کوهی پسته کوهی، زالزالک و انجیر کوهی و گیلاس وحشی و ... برخوردار است. مهم ترین ارتفاعات این شهرستان کبیر کوه و دینار کوه است که این شهرستان را در خود محصور کرده‌اند.

منطقهٔ حفاظت شدهٔ بین‌المللی دینارکوه[ویرایش]

منطقه دینارکوه طی مصوبه شماره ۲۱۷ شورای عالی محیط زیست (کمیسیون زیر بنائی دولت) مورخ ۱۳۸۰/۷/۲۵ با وسعت ۴۰۵۷۹ هکتار بعنوان منطقه حفاظت شده جنگلی به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته است.[۲]

مرگ درختان بلوط، لورانتوس و گرد و غبار[ویرایش]

بیماری لورانتوس: گیاهی است نیمه انگلی که پوشش جنگلی را بعنوان گزینه میزبان انتخاب نموده و در طولانی مدت مرگ تدریجی درخت را به دنبال خواهد داشت. در منطقه حفاظت شده دینارکوه در مناطق جنگلی سپاه و سرچنار جنگلهای بلوط به گیاه نیمه انگلی لورانتوس آلوده شده‌اند. در سال‌های اخیر خشکسالی و به علاوه پدیده ریزگردها موجب ضعیف شدن درختان جنگل‌های دینارکوه شده است. این روند درصورت ادامه تا ۳۰ الی ۴۰ سال آینده باعث نابودی منطقهٔ حفاظفی بین‌المللی دینارکوه خواهد شد.[۳]

آثار باستانی[ویرایش]

از آثار باستانی بخش مرکزی این شهرستان می‌توان به قلعه باستانی هزاردر معروف به قلعه سیس اشاره نمود که در انتهای هزاردر واقع است. این قلعه به عقیده باستان شناسان از بناهای دوره ساسانی می‌باشد که متأسفانه به دلیل بی توجهی مسئولین امر و نیز عدم رعایت مردم منطقه دچار تخریب زیاد گردیده است.[نیازمند منبع]

معادن[ویرایش]

این شهر ستان دارای معادن عظیم نفت، گاز، گوگرد، چشمه‌های آبگرم... است.[۴]

گردشگری[ویرایش]

شهرستان آبدانان دارای مناطق گردشگری زیادی میباشد که از جمله آنها می توان به سه آبشار زیبای ماهوته، خروزان و تختان اشاره کرد.[۵] همچنین زیبایی این شهرستان در ایام عید نوروز دوچندان میشود.

جاده دسترسی به شهرستان آبدانان در ایام عید نوروز
جاده دسترسی به شهرستان آبدانان در ایام عید نوروز
اطراف جاده دسترسی به شهرستان آبدانان در ایام عید نوروز

ترابری[ویرایش]

آبدانان به لحاظ اینکه بین دوکوه دینارکوه و کبیرکوه قرار گرفته از نظر ارتباطی مشکلاتی را برای شهروندان ایجاد کرده است راه ارتباطی به دره شهر و تهران، مسیری پر پیچ و خم ولی مطابق اصول مهندسی است که از دل کوه می‌گذرد در بهار منظره‌های جالبی را برای دیدن فراهم می‌سازد و در زمستان بدون داشتن زنجیر چرخ عبور از آن ممکن نیست این جاده در سال ۱۳۵۰ خورشیدی به سفارش ارتش ساخته شده است. از دیگر راه‌های ارتباطی می‌توان به جاده مواصلاتی به خوزستان اشاره کرد که در سال ۱۳۷۰ به سفارش اداره راه و ترابری آبدانان ساخته شد.[۶]

فرودگاه[ویرایش]

فرودگاه نظامی شهرستان آبدانان یکی از فرودگاه‌های فنی و دارای شرایط و استانداردهای ملی است که در سال ۱۳۵۲ به منظور مقاصد نظامی و استفاده‌های ترابری و لجستیکی نیروی هوایی احداث شده است. این فرودگاه در چهار کیلومتری شرق شهر آبدانان در دوران جنگ ۸ ساله نیز مورد استفاده‌های تدارکاتی و عملیاتی قرار می‌گرفت.[۷]

چهره های سرشناس[ویرایش]

داریوش رضایی نژاد در شهر آبدانان زاده شده است.[۸]


صفحه آبدانان در ویکی پدیا[ویرایش]

برای اطلاعات بیشتر راجع به شهرستان آبدانان به صفحه ویکی پدیا آبدانان مراجعه کنید.[۹] آبدانان

منابع[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]