مورموری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
مورموری
کشور  ایران
استان ایلام
شهرستان آبدانان
بخش مورموری
مردم
جغرافیای طبیعی
مساحت ۱ کیلومتر مربع
ارتفاع از سطح دریا ۱۱۹ متر
آب‌وهوا
میانگین بارش سالانه ۲۵۰ میلی‌لیتر
اطلاعات شهری
پیش‌شماره تلفنی ۰۸۴۲۷۵۲
وبگاه شهرداری مورموری

مورموری یکی از شهرهای استان ایلام در غرب ایران است. این شهر در بخش کلات شهرستان آبدانان قرار دارد. جمعیت مورموری درسال ۱۳۸۵، برابر با ۳٬۴۹۱ نفر (۶۸۴ خانوار) بوده است[۱].

این شهر دارای آب و هوایی نیمه خشک با متوسط بارندگی ۳۵۰ میلیمتر در سال می‌باشد. نزدیکی به خطوط ریلی و هوایی استان خوزستان و وجود منابع گاز، نفت، گوگرد و آب دریاچه سد کرخه را می‌توان به عنوان قابلیت‌های بالقوه برای توسعه این شهر دانست. شهرداری در این شهر در سال ۱۳۸۴ تاسیس گردید.

موموری خود یک بخش است و از جمله قطبهای کشاورزی استان ایلام است گویش مردمان این شهرزبان لری می باشد. ساکنان اصلی مورموری طایفه دیناروند می باشد که اکنون در شهر موسیان و شهرستان شوش دانیال،پلدختر،خرم آباد،بروجرد و سوسنگرد ساکن هستند.

تاریخچه[ویرایش]

نام قدیمی و محلی مورموری "دیناروند" بوده است که پس از چنگ قلعه سی که در آن ایل دیناروند با والی لرستان در حدود200 سال پیش داشت، منجر به ضعف این ایل گشت و پس کشته شدن کایدهمت خان بزرگ رفته رفته از هم پاشیده شد و باروی آوردن ایلات مختلف رفته رفته از دیناروند جدا گشت. اکنون بزرگترین طایفه لر موجود در این منطقه «کایدخورده» است. هرچند این ایل تا زمان اقتدار دیناروند، خود را از آنان می دانستند. اما رفته رفته با افزایش جمعیت اکنون مستقل گشته‌اند. کایدخورده نام خود را از تیره کاید دیناروند گرفته است چون بعد از دیناروندها ملک مورموری را صاحب شدن به آنان «کاید خورده» لقب دادند؛ به معنی از کاید کوچک که تیره اصلی آن سیرو می باشد. از جمله تیره‌های دیگر این طایفه می‌توان به بن ریزی، لته، نیاز، درگاه، داوود، چراغ، اورایم، برایم، فرزالی، رحمت اله نام برد. همچنین در این شهر طوایف مختلفی از جمله بیرانوند( بور، کتر از تیره زیدعلی و...) و نیز گروهی از مردم لک زندگی می‌کنند.

در 27 مرداد 1393 زلزله شدیدی این منطقه را لرزاند. و چندین بار با بیش از 5 ریشتر لرزید. و مجموع لرزه ها به بیش از 250 بار رسید. و اولین لرزه در ساعت 14:22 روز قبل از زلزله 6.2 روز 27 صبح بوده است که بزرگی آن 4.3 بود که یکی از عوامل تلفات کم هوشیاری مردم قبل از زلزله اصلی بود اما آمادگی دستگاههای مسوول، موجب شد کمترین تلفات ایجاد شود. و این موجب شد ایران با ژاپن مقایسه شود.

منابع[ویرایش]

  1. «سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵، جمعیت تا سطح آبادی‌ها بر حسب سواد»(فارسی)‎. مرکز آمار ایران، ۱۳۸۵. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۲.