دهلران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دهلران
دیلرو
کشور  ایران
استان ایلام
شهرستان دهلران
بخش مرکزی
نام(های) دیگر دیلرو
نام(های) قدیمی ده لران
سال شهرشدن ۱۳۴۲
مردم
جمعیت ۲۴۷۶۶
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۱۷۸ متر
اطلاعات شهری
ره‌آورد گندم-جو-ذرت
پیش‌شماره تلفنی ۰۸۴۲۷۲۲
تابلوی خوش‌آمد به شهر
به شهر شهید پرور "دهلران" خوش آمدید

دهلران، دومین شهر استان ایلام به‌لحاظ جمعیت و اولین شهرستان استان به‌لحاظ وسعت می‌باشد که بیشترین مرز مشترک با کشور عراق را در استان داراست. در شهرستان دهلران اکثریت ساکنین آن به زبان لری و اقلیت به زبان های کردی و عربی تکلم می‌کنند.

این شهر توسط بختیاری‌ها بنا شده است، که همچنان در آن سکونت دارند.[نیازمند منبع]

اثر طبیعی و ملی دهلران

اثرطبیعی در شهرستان دهلران بین ۲۰/۴۷ الی ۱۷/۳۷ طول شرقی و ۴۳/۳۲ الی ۴۱/۳۲ عرض شمالی واقع شده‌است. مساحت آن در حدود ۱۴۸۳ هکتار است. اثر طبیعی ملی دهلران به دلیل خصوصیات ویژه و منحصربه‌فرد (چشمه قیر، آب گرم، غار خفاش و تپه‌های باستانی موسیان) و همچنین زیستگاه منحصربه‌فرد گونهٔ حمایت شده خفاش مورد حفاظت و کنترل اداره کل حفاظت محیط زیست ایلام قرار گرفته‌است.[نیازمند منبع] قوم لر شهرستان دهلران: این قوم بر گرفته از ایل بزرگ بختیاری می‌باشد بنا به مدارک و شواهدی که موجود هست طایفه کایده خورده به همراه طلایفه شوهان در شهرستان مهران و طایفه دیناروند در شهرستان شوش برادر بوده - در واقع این سه برادر از ایل بختیاری جدا شده و به سمت غرب مهاجرت می‌کنند که در این مهاجرت دیناروند در شوش ساکن گزید و کایدخورده در دهلران و شوهان در مهران سکونت گزید

چشمه قیر، خون اژدها

این اثرطبیعی در منطقه حفاظت شده بوستان جنگلی آبگرم شهرستان دهلران قرار گرفته‌است.[نیازمند منبع] نفت و گاز دهلران= میدان نفتی دهلران یکی از میادین نفتی ایران است، که در ۲۲ کیلومتری جنوب غربی دهلران در استان ایلام قرار دارد. میزان نفت خام این میدان ۴۲۱۲ میلیون بشکه برآورد می‌شود. از این مقدار ۶۳۵ میلیون بشکه آن قابل استحصال می‌باشد. این میدان دارای کلاهک گازی می‌باشد. این میدان در سال ۱۳۵۱ و توسط شرکت نفت ایران و انگلیس کشف شد و اولین چاه آن، در عمق ۶۷۵ حفاری شد. یک سال بعد دومین چاه، در فاصله ۱۰ کیلومتری مرز ایران و عراق تا عمق ۴۳۰۰ متر حفاری شد. تا پاییز ۱۳۸۸ مجموعاً ۳ حلقه چاه بر روی این میدان زده شده‌است.

در طول جنگ ایران و عراق این میدان مورد حمله قرار گرفت و آسیب دید که موجب قطع تولید نفت آن شد. امتداد ایران در خاک عراق، میدان ابوغریب قرار دارد.

در سال ۱۳۹۰روزانه ۱۵۰۰۰۰بشکه نفت خام از طریق ۲۲چاه فعال این میدان، استخراج می‌شد. نفت خام دهلران دارای ۴۳٫۳ درصد آ. پی. آی و ۷٫۲ درصد وزنی گوگرد است.

چهره‌های ماندگار

دکترمحمد ملکی فرمانده ناحیه دانشجویی استان ایلام-دکتر عادل آذر رییس مرکز آمار ایران

منابع

  1. inhabited mainly by the Lor tribes of Jāʾīrvand, Maḥmūdvand, Bāpīrvand, and Dūst-ʿAlīvand.http://www.iranicaonline.org/articles/dehloran
  2. قوم لر-سکندر امان الهی بهاروند-تهران:آگاه