اروین فون ویتزلبن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
اروین فون ویتزلبن
Bundesarchiv Bild 146-1978-043-13, Erwin v. Witzleben.jpg
فیلد مارشال
محل تولد وروتسلاو, امپراتوری آلمان
تاریخ تولد ۴ دسامبر ۱۸۸۱(1881-12-04)
محل مرگ زندان Plötzensee, برلین,
آلمان نازی
تاریخ مرگ ۸ اوت ۱۹۴۴ (۶۲ سال)
تابعیت Flag of the German Empire.svg امپراتوری آلمان (تا ۱۹۱۸)
پرچم آلمان جمهوری وایمار (تا ۱۹۳۳)
Flag of the NSDAP (1920–1945).svg آلمان نازی
طول خدمت ۱۹۰۱-۱۹۴۴
درجه Rank insignia of Generalfeldmarschall of the Wehrmacht.svg فیلد مارشال
فرماندهی فرمانده لشکر اول ورماخت
جنگ‌ها جنگ جهانی اول
جنگ جهانی دوم


یُب-ویلهلم گئورگ اردمان اروین فون ویتزلبن (به آلمانی: Job-Wilhelm Georg Erdmann Erwin von Witzleben) (زاده ۴ دسامبر ۱۸۸۱ - مرگ ۸ اوت ۱۹۴۴) فیلد مارشال آلمانی در دوره رایش سوم و از ۲۶ اوت ۱۹۳۹ تا ۲۳ اکتبر ۱۹۴۰ فرمانده لشکر اول ورماخت و از اعضای گروه مخفی مقاومت المان بر علیه هیتلر و نازی ها بود.

فیلد مارشال فون ویتزلبن پشت سر هیتلر و ژنرال اس اس سپ دیتریش در المپیک برلین

نازی ها وی را بشکلی وحشیانه از چنگک اویزان کردن گوشت در قصابی اویزان کردند و با سیم پیانو خفه کردند. همچنین از تمام روند این اعدام غیر انسانی فیلم گرفتند.


اوایل دوران زندگی[ویرایش]

او در پروس شرقی بدنیا امد. پدرش گئورگ فون ویتزلبن سروان درارتش پروس بود. خاندان او از اشراف قدیمی پروس بودند او تحصیلات را در مدرسه نظامی مخصوص اشراف زادگان پروسی در وال اشتات تمام کرد. در ۱۹۰۱ به هنگ نارنجک اندازان شاه پیوست. در ۱۹۱۰ به ستوان تمامی ارتقا یافت. وی همچنین با لیز کلبرگ از اهالی کمیتز ازدواج کرد. این زوج بعدها صاحب یک دختر و یک پسر شدند.

در جنگ جهانی اول[ویرایش]

با اغاز جنگ جهانی اول او به عنوان گماشته ی فرمانده تیپ ۱۹ ذخیره پیاده منصوب شد بعدا به درجه سروانی رسید و در اکتبر ۱۹۱۴ وارد هنگ ششم ذخیره پیاده شد. مدتی بعد در همین هنگ فرمانده گردان شد واحد او در وردان در فلاندر جنگید. او بشدت مجروح شد و صلیب اهن درجه یک و دو دریافت کرد. بعد از ان او برای اموزش های مربوط به ورود به ستاد مشترک فرستاده شد که در این حال به عنوان افسر ستاد در لشگر ۱۲۱ پیاده ناظره گر اتمام جنگ بود.جستجو در ویکی‌انبار در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ اروین فون ویتزلبن موجود است.