فیلد مارشال

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
درجه‌های ارتش ایران
نیروها
زمینی و هوایی دریایی
ارتشبد دریابد
سپهبد دریاسالار
سرلشکر دریابان
سرتیپ دریادار
سرتیپ دوم دریادار دوم
سرهنگ ناخدا یکم
سرهنگ دوم ناخدا دوم
سرگرد ناخدا سوم
سروان ناوسروان
ستوان ۳، ۲ و ۱ ناوبان ۳، ۲ و ۱
استوار ۲ و ۱ ناواستوار ۲ و ۱
گروهبان ۳، ۲ و ۱ مهناوی ۳، ۲ و ۱
سرجوخه سرناوی
سرباز ۲ و ۱ ناوی ۲ و ۱
سرباز ناوی

فیلد مارشال (به انگلیسی: Field Marshal) بالاترین درجه نظامی ارتش‌های جهان است.

این درجه یک درجه از (ژنرال چهار ستاره) بالاتر است که در ارتش ایالات متحده ژنرال چهار ستاره را General و ژنرال پنج ستاره را که معادل فیلد مارشال در ارتش بریتانیاست General of the Army می نامند. در ارتش ایران ارتشبد معادل فیلد مارشال می باشد. در ارتش بسیاری کشورها از جمله ایران و ایالات متحده درجه فیلد مارشال وجود ندارد ولی همانگونه که گفته شد معادل آن وجود دارد اما در برخی دیگر از کشورها مانند انگلستان، استرالیا و آلمان این درجه اعطا شده است.

در ارتش ایران سرتیپ دوم معادل ژنرال یک ستاره با عنوان Brigadier General، سرتیپ معادل ژنرال دو ستاره با عنوان Major General، سرلشگر معادل ژنرال سه ستاره با عنوان Lieutenant General، سپهبد معادل ژنرال چهار ستاره با عنوان General یا l Army General و ارتشبد معادل ژنرال پنج ستاره با عنوان General of the Army می باشند.

درجه ی ارتشبدی در ارتش امریکا در زمان صلح اعطا نمی شود. ژنرال داگلاس مک آرتور پس از جنگ جهانی دوم این درجه را دریافت کرد. شکل این درجه در ارتش امریکا به صورت پنج ستاره می باشد که به صورت مدور در کنار هم قرار دارند.

ورماخت یک درجه بالاتر از فیلد مارشال با عنوان رایش مارشال (به آلمانی: Reichsmarschall) هم داشت که فقط به هرمان گورینگ فرمانده لوفت وافه اعطا شد.

با این حال ردهٔ نظامی بزرگ ارتشتاران که در ارتش شاهنشاهی ایران به کار می‌رفت بالاتر از درجه فیلد مارشال می باشد. محمد رضا شاه پهلوی تنها کسی بود که درجهٔ بزرگ ارتشتاران داشت.

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Field marshal»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۱ مارس ۲۰۱۴).