فیلد مارشال

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
درجه‌های ارتش ایران
نیروها
زمینی و هوایی دریایی
ارتشبد دریابد
سپهبد دریاسالار
سرلشکر دریابان
سرتیپ دریادار
سرتیپ دوم دریادار دوم
سرهنگ ناخدا یکم
سرهنگ دوم ناخدا دوم
سرگرد ناخدا سوم
سروان ناوسروان
ستوان ۳، ۲ و ۱ ناوبان ۳، ۲ و ۱
استوار ۲ و ۱ ناواستوار ۲ و ۱
گروهبان ۳، ۲ و ۱ مهناوی ۳، ۲ و ۱
سرجوخه سرناوی
سرباز ۲ و ۱ ناوی ۲ و ۱
سرباز ناوی

فیلد مارشال (به انگلیسی: Field Marshal) بالاترین درجه نظامی ارتش‌های جهان است.

این درجه یک درجه از (ژنرال چهار ستاره) بالاتر است که در ارتش ایالات متحده ژنرال چهار ستاره را General و ژنرال پنج ستاره را که معادل فیلد مارشال در ارتش بریتانیاست General of the Army می نامند. در ارتش افغانستان ارتشبد معادل فیلد مارشال می باشد. درجه ارتشبدی یا مارشالی در افغانستان تنها دو بار به نظامی داده شده بود. بار اول درجه مارشالی به مارشال شاه ولی خان در زمان خاندان شاهی محمدزایی اعطا شده بود. برای دومین بار به مارشال محمد قسیم فهیم, جانشین احمد شاه مسعود, رهبر کل جبهه متحد بر ضد طالبان و وزیر دفاع دولت اسلامی و جمهوری اسلامی افغانستان اعطا شده بود.

درجه ی ارتشبدی در ارتش امریکا در زمان صلح اعطا نمی شود. ژنرال داگلاس مک آرتور پس از جنگ جهانی دوم این درجه را دریافت کرد. شکل این درجه در ارتش امریکا به صورت پنج ستاره می باشد که به صورت مدور در کنار هم قرار دارند.


ورماخت یک درجه بالاتر از فیلد مارشال با عنوان رایش مارشال (به آلمانی: Reichsmarschall) هم داشت که فقط به هرمان گورینگ فرمانده لوفت وافه اعطا شد.

با این حال ردهٔ نظامی بزرگ ارتشتاران که در ارتش شاهنشاهی ایران به کار می‌رفت بالاتر از درجه فیلد مارشال می باشد. محمد رضا شاه پهلوی تنها کسی بود که درجهٔ بزرگ ارتشتاران داشت.

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Field marshal»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۱ مارس ۲۰۱۴).