۹ ام۱۳۳ کورنت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کورنت
9M133 Kornet.JPG
نوع موشک هدایت‌شونده ضدزره
  خاستگاه روسیه
تاریخچه خدمت
 خدمت ۱۹۹۴ تاکنون
استفاده شده توسط رجوع شود به استفاده‌کنندگان در مقاله
جنگ‌ها ه
خصوصیات
وزن ۲۷ کیلوگرم( با تیوب لانچر ۲۹ کیلوگرم)
طول ۱۲۰۰ میلی‌متر
قطر ۱۵۲ میلی‌متر

موتور راکت سوخت جامد

کورنت (به روسی: Корнет) نوعی موشک ضد تانک هدایت‌شونده سنگین روسی است که در سال ۱۹۹۴ ارائه شد. این موشک برای انهدام تانک‌های اصلی میدان نبرد نسل جدید و هلیکوپترهای کند و ارتفاع پایین طراحی شده اما به خاطر هزینهٔ بالای تولید قرار نیست به‌طور کامل جای سیستم‌های ضدتانک قبلی را بگیرد. کد گراو این موشک 9M133 و نام ناتو آن AT-14 Spriggan است.

کورنت برخلاف دیگر موشک‌های ضدتانک از هدایت سیمی استفاده نمی‌کند بلکه با پرتو لیزر به سوی هدف حرکت می‌کند. این موشک ۲۷ کیلو وزن و توانایی عبور از ۱۰۰ تا ۱۲۰ سانتی‌متر زره فولادی را دارد و در مسافت‌های ۱۰۰ تا ۵۵۰۰ متری کارایی دارد و مدلی از آن با سرجنگی ترموباریک برای استفاده علیه سنگرها و نفرات نیز طراحی شده‌است.

تاریخچه

در دهه ۹۰ میلادی ارتش سرخ سعی در جایگزینی موشک قدیمی کنکورس (آتی-۵) که در آن زمان بیش از ۲۰ سال بود که در خدمت بود با یک موشک جدید و کارآمدتر داشتند. که این طرح سرانجام در سال ۱۹۹۴ توسط دفتر طراحی کاب‌پ با نام کورنت معرفی شد.

موشک کورنت یک موشک ضد تانک هدایت شونده سنگین است کورنت برای مقابله با تانک‌های نسل حاضر و همچنین اهداف هوایی در ارتفاع کم و با سرعت کم مانند بالگرد طراحی شده‌است. این موشک در سال ۱۹۹۴ وارد خدمت ارتش روسیه شد و نام مدل صادراتی آن کورنت-ئی است.

موشک کورنت دارای ۴ بال کوچک در عقب و ۲ بال کوچک در دماغه است این موشک روی سه پایه و انواع خودروهای زرهی مانند بی‌ام‌پی-۳ قابل نصب است و توسط دو نفر قابل حمل می‌باشد و مدت زمان عملیاتی نمودن آن نیز از ۱ دقیقه تجاوز نمی‌کند.

موشک

موشک کورنت با دو سر جنگی قابل استفاده است:

۱- برای اهداف انسانی و جنگ‌های شهری (ترموباریک)

۲- سر جنگی دومرحله‌ای برای مقابله با اهداف زرهی دارای زره واکنشگر

برد موشک کورنت در روز حداقل ۱۰۰ متر و حداکثر ۵۰۰۰ متر است و برد این موشک در شب حداقل ۱۰۰ متر و حداکثر ۳۵۰۰ متر است.

موشک کورنت یکی از جدیدترین موشک‌های نسل سه است که برای مقابله با جمینگ از یک سیستم لیزری جدید استفاده می‌شود. این سیستم معادل سیستم بکار رفته در اف‌جی‌ام-۱۴۸ جاولین است.

در جنگ‌های اخیر ثابت شده که این موشک در جنگ‌های شهری در برابر بسیاری از زره‌پوش‌های معروف مانند مرکاوا مارک ۳اسرائیل، آبرامز و استریکر آمریکا و بی‌ام‌پی و بی‌تی‌آر-۹۰ روسیه مؤثر است. شواهد در جنگ حزب‌الله و اسراییل ۲۰۰۶ و جنگ عراق ۲۰۰۳ نشان می‌دهد که کورنت مافوق صوت است.

سوخت موشک توسط سوخت جامد تأمین می‌شود. در ضمن موشک دارای دو اگزوز می‌باشد و از یک سیستم لیزری SACLOS (هدایت لیزری خط دید نیمه‌اتوماتیک) استفاده می‌کند.

سیستم هدایت این موشک در برابر اقدامات الکترونیکی مقاوم است و قابلیت عملیات در همهٔ شرایط آب‌وهوایی و روز و شب را داراست. این موشک با کلاهک دومرحله‌ای قابلیت نفوذ ۱۰۰۰- ۱۲۰۰ میلی‌متر پشت سر زره واکنشگر را داراست. همراه موشک کورنت سه‌پایه پرتاب ۹پی۱۶۳-۱ و دوربین حرارتی ۱پی‌ان۷۹ نیز می‌باشد.

سیستم کورنت قابلیت نصب بروی سیستم خودکششی بر پایه نفربر بی‌ام‌پی-۳ را داراست این سیستم زرهی که به‌طور جداگانه‌ای تولید می‌شود که از این لحاظ بسیار شبیه عملکرد سیستم موشکی Khrizantema می‌باشد و نام آن ۹K۱۳۳ است دارای ۲ ریل حل موشک و بارگذاری در آن خودکار است و خودرو قابلیت حمل ۱۶ موشک ذخیره را داراست این سیستم دارای دو خدمه (راننده توپچی) و همچنین با استفاده از سیستم‌های هدایتی این سیستم قابلیت شلیک دو موشک به صورت هم‌زمان به یک هدف را دارا است.

کاب‌پ همچنین برجک کوراتت را بر مبنای کورنت به بازار عرضه نموده که دارای ۴ موشک آماده شلیک بر روی ریل است. سیستم هدایت این برجک نیز مانند ۹K۱۳۳-۱ توانایی آتش دو موشک به سوی یک هدف را داراست بنظر می‌رسد. این برجک به عنوان یک گزینه برای بهینه‌سازی نفربرهای سری بی‌تی‌آر و بی‌ام‌پی-۱ و دیگر نفربرها و خودروهای جنگی پیاده‌نظام و همینطور قایق‌های گشتی طراحی شده‌است، همچنین این برجک علاوه بر دارا بودن ۴ موشک دارای یک توپ مسلسل ۳۰ میلی‌متری ۲آ۷۲ نیز می‌باشد، وزن کلی برجک ۱۵۰۰ کیلوگرم است. همچنین دفتر طراحی کاب‌پی در حال طراحی برجک دیگری با نام BEREZHOK می‌باشند که این برجک نیز دارای موشک کورنت می‌باشد.

تاریخچه عملیاتی

در طول حمله ۰۰۳ ۲ عراق نیروهای امریکایی غافلگیر شدند. آن‌ها در طی نبرد خود با موشک مخوف کورنت موجود در زراد خانه‌های عراق برخوردند GlobalSecurity.org ادعا می‌کند که ۸ تانک M۱ ابرامز و ۱ نفربر M۲ برادلی غیر فعال شدند اما با این حال به‌طور کامل نابود نشدند.

نکته جالب نحوه استفاده از این موشک در نبرد جنگ عراق ۲۰۰۳ بود که به شرح زیر است:

نیروی‌های کماندو عراقی در تیم‌های سه نفره با پوشیدن لباس غیرنظامی و سوار بر نیسان وانت علیه ستون‌های زرهی و ۳ لشکر پیاده آمریکا وارد عمل شدند. آن‌ها با راه‌اندازی حملات سطح پهن هر وسیله زرهی را از فواصل چندین کیلومتری مورد هدف قرار می‌دادند. در این عملیات حداقل ۱ یا ۲ تانک آبرامز و نفربر برادلی غیر فعال شد. آمریکایی‌ها بسیار علاقه‌مند بودند تا یک نمونه دست‌نخورده کورنت را بدست آورند. البته کمی نیز موفق شدند. آنان یک لانچر شلیک شده را پیدا کردند که بعدها آن‌ها از قاچاق این موشک‌های از طریق سوریه بسیار نزد روس‌ها ناراحت شدند ولی ولادیمیر پوتین این اتهامات را بی‌اساس دانست.

در جنگ ۳۳ روزه بار دیگر سوریه با قاچاق کردن کورنت به حزب‌الله لبنان کمک فراوانی کرد که باعث خسارت شدیدی به تانک‌های مرکاوای اسرائیلی شد. ارتش اسرائیل توانست یک موشک سالم کورنت و لانچرش را در یکی از مواضع حزب‌الله در روستای قندوریه بدست آورد که به گزارش دیلی تلگراف جعبه‌های مهمات این موشک با نام و آرم وزارت دفاع سوریه و نوشته‌ای به نام: تأمین‌کننده: کاب‌پی تولا روسیه مشخص شده بودند. چند ماه پس از آتش بس مدارکی از جمله عکس‌هایی رو شد که نشان دهنده آن بود که حزب‌الله دارای این موشک می‌باشد.

کاربران

منابع

 1. "Algeria could become Russia's main military partner - paper". RIA Novosti. 2007-03-29. Archived from the original on 8 December 2008. Retrieved 2008-11-17.
 2. "Azerbaijan conducts military exercise - paper". Panarmenian. 2010-12-15. Retrieved 2010-12-16.
 3. Αμυντική Βίβλος 2008-2009 (journal), Defence Net Media, page 64
 4. Hamas claims responsibility for missile strike on bus that wounded boy, CNN
 5. Blomfield, Adrian (2006-08-15). "Israel humbled by arms from Iran". The Daily Telegraph. London.
 6. "Proof of the location of the Hezollah's military infrastructure and operational activities carried within the civilian population" (PDF). IICC. p. 92. Archived from the original (PDF) on 5 February 2012. Retrieved 8 July 2012.
 7. "Противотанковое оружие "Хизбаллы": трофеи Второй Ливанской войны". Archived from (Russian) the original Check |url= value (help) on 21 April 2014. Retrieved 8 July 2012.
 8. "דו"ח בעניין ירי נ"ט במלחמה האחרונה 2006". Fresh.co.il. Archived from (Hebrew) the original Check |url= value (help) on 24 September 2015. Retrieved 8 July 2012.
 9. http://www.tabnak.ir/fa/news/256473/دهلاویه-پایانی-بر-اسطوره-آبرامز-و-مرکاوا
 10. http://www.mashreghnews.ir/fa/news/134666/10-نوع-موشک-ضدزره-ایران-از-توفان-تا-دهلاویه-عکس
 11. Kornet
 12. http://www.inss.org.il/upload/(FILE)1287493352.pdf
 13. Bouckaert, Peter (2011-08-04). "Bombs Away - A look at Qaddafi's arsenal, now in rebel hands". Foreign Policy. Washington D.C.
 14. KBP News بایگانی‌شده در ۲۳ اکتبر ۲۰۱۰ توسط Wayback Machine KBP Official Website (in Russian).
 15. (Russian) "Россия передала Турции противотанковые комплексы" Check |url= value (help). Lenta.ru. 2010-07-01. Retrieved 2010-07-01.

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «موشک کورنت / AT-14 Spriggan». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای فارسی، بازبینی‌شده در ۵ ژوئیه ۲۰۱۰.