موشک سوخت جامد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

موشک با سوخت جامد موشکی است که نیروی محرکه آن از خروج گازهای داغ ناشی از سوختن یک ماده جامد تأمین می‌شود. ساختمان موشک‌های با سوخت جامد ساده و نگهداری آنها آسان بوده و از این رو کاربردهای گسترده‌ای در عرصه‌های نظامی و غیرنظامی دارند.

موشک سوخت جامد در مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا که در شب در حال پرتاب است.

ساختمان موشک با سوخت جامد[ویرایش]

این نوع موشکها در اساس متشکل از یک بدنه معمولاً استوانه ای شکل هستند که از یک ماده جامد آتشگیر پر شده‌اند. در واقع این نوع موشک‌ها فاقد موتور مجزا بوده و کل بدنه نقش موتور یا اتاقک احتراق موشک را بازی می‌کند. در هنگام شلیک یک آتشزنه سوخت درون موشک را مشتعل می‌کند. در ادامه خروج گازهای داغ از اگزوز موشک باعث حرکت آن به سمت جلو می‌شود.

انواع سوخت[ویرایش]

سوخت موشک به دو نوع سوخت جامد و سوخت مایع تقسیم می‌شود. سوخت مایع برای فضاپیما و نیز برای موشک‌های قاره‌پیما کاربرد زیادی دارد. سوخت جامد نیز بیشتر کاربرد نظامی دارد.

مزایا و معایب[ویرایش]

از مزایای این موشکها می‌توان به سادگی ساختمان و کارکرد و نگهداری آسان آنها اشاره کرد. در مقابل امکان کنترل جریان سوخت در این موشکها وجود ندارد، بدین معنی که بر خلاف موشک با سوخت مایع هنگامی که عمل احتراق در موشک آغاز شود نمی‌توان آن را کند یا متوقف ساخت.

کاربردها[ویرایش]

بیشتر موشکهای نظامی را موشکهای با سوخت جامد تشکیل می‌دهند. در عرصه غیرنظامی یکی از پرکاربردترین موارد مصرف این موشکها استفاده از آنها به عنوان راکتهای کمکی برای حمل شاتلها به فضا است. همچنین راکتها و فشفشه‌هایی که در آتشبازی به کار می‌روند نیز از سوخت جامد بهره می‌گیرند.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]