گرومن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
گرومن
صنعتفناوری هوافضا
سرنوشتادغام شده با نورتروپ
جانشیناننورتروپ گرومن
بنا نهاده۱۹۲۹
بنیانگذارانلیروی گرومن
از بین رفته۱۹۹۴
دفتر مرکزیایالات متحده آمریکا نیویورک، ایالات متحده آمریکا
محصولاتگرومن ای-۶ اینترودر
گرومن اف-۱۴ تام‌کت
ماه‌نشین آپولو
کارکنان۲۳٬۰۰۰ نفر (۱۹۸۶)
Gulfstream Aerospace G300 @ Kingsford Smith International Airport.jpg

گرومن، (به انگلیسی: Grumman) شرکت فناوری هوافضای آمریکایی بود که در زمینه طراحی و ساخت هواپیماهای نظامی و غیرنظامی فعالیت می‌نمود.

این شرکت در تاریخ ۶ دسامبر ۱۹۲۹ توسط لیروی گرومن تأسیس شد. شرکت گرومن در نهایت در سال ۱۹۹۴ هنگامی که توسط شرکت نورتروپ خریداری شد، تشکیل نورتروپ گرومن امروزی را داد.

تاریخچه[ویرایش]

آغاز کار[ویرایش]

لیروی گرومن در دهه ۱۹۲۰ برای شرکت مهندسی هوایی لئونینگ کار می‌کرد، اما زمانی که آن شرکت توسط شرکت هوایی کیستون خریداری و عملیات آن را از شهر نیویورک به پنسیلوانیا منتقل کردند، گرومن و همکاران او (ادموند وارد پور، ویلیام شندلر، جیک سویربول و کلینت تول) شرکت خود را در یک کارخانه قدیمی هواپیمایی کاکس کلمین در بالدوین واقع در لانگ آیلند، نیویورک تأسیس کردند.

شرکت به عنوان یک کسب و کار در ۵ دسامبر ۱۹۲۹ آغاز به کار خود و درهای خود را در ۲ ژانویه ۱۹۳۰ گشود. گرومن کار خود را با همکاری با نیروی دریایی آمریکا آغاز کرد و این آغاز کار گرومن در بازار هوانوردی بود. اولین هواپیمای گرومن برای نیروی دریایی بود، گرومن اف‌اف-۱ هواپیمایی دوباله با ارابه فرود جمع شدنی را طراحی و تولید کرد. این طرح توسط تعدادی از طرح‌های موفق دیگر دنبال شد.

جنگ جهانی دوم[ویرایش]

در طول جنگ جهانی دوم، گرومن با ساخت هواپیماهای جنگنده اف ۴ اف وایلد کت (گربه وحشی) و اف ۶ اف هل کت (گربه جهنم) برای نیروی دریایی معروف شد و همچنین برای آن بمب افکن اژدرانداز تی‌بی‌اف آونجر. گرومن اولین هواپیما ی خود با موتور جت را در ۲۴ نوامبر ۱۹۴۷ به پرواز در آورد بنام اف ۹ اف پاندر و در سال ۱۹۴۹ این هواپیمای جت را عملیاتی کرد. موفقیت بزرگ گرومن پس از جنگ در دهه شصت با آ-۶ اینترودر و در دهه هفتاد با اف-۱۴ تامکت بود.

ماژول ماه‌نشین آپولو[ویرایش]

G805289grumpeople.png

گرومن پیمانکار اجرایی آپولو در ماژول ماه‌نشین بود، که انسان را بر سطح ماه نشاند. آن‌ها قرارداد را در ۷ نوامبر ۱۹۶۲ دریافت کرده و ۱۳ ماژول ماه‌نشین ساختند. در حالیکه برنامه فضایی آپولو به پایان می‌رسد، گرومن یکی از رقبای اصلی برای قرارداد طراحی و ساخت شاتل فضایی بود، اما در نهایت آن به شرکت راکول اینترنشنال باخت.

در سال ۱۹۶۹ شرکت خود را به شرکت هوا فضای گرومن تغییر نام داد، و در سال ۱۹۷۸ بخش هوانوردی آن را به شرکت هوایی گلف استریم فروخت. گرومن کامیون حمل‌ونقل پر عمر (ال‌ال‌وی) را نیز طراحی کرد که توسط خدمات پستی ایالات متحده به کار گرفته شد. ال‌ال‌وی در سال ۱۹۸۶ وارد خدمت شد.

لانگ آیلند[ویرایش]

در طی جنگ سرد گرومن بزرگترین شرکت استخدام‌کننده در لانگ آیلند بود. تولیدات گرومن به قدری قابل اعتماد و خوش ساخت بودند که شرکت سازنده آن‌ها «صنایع آهنی گرومن» خطاب می‌کردند. با توسعه و پیشرفت شرکت محلش را به ولی استریم نیویورک و سپس فارمینگ‌دال و در نهایت بث پیج تغییر داد.

تأسیسات آزمایش و تولید نهایی آن مساحتی بالغ بر ۶۰۰۰ هکتار در ایستگاه تسلیحات دریایی در کاورتون نیویورک شامل می‌شد. در پیک کاری اش در ۱۹۸۶ میلادی، ۲۳۰۰۰ نفر در لانگ آیلند برای شرکت کار می‌کردند و مساحتی بالغ بر ۵٫۶۰۰٫۰۰۰ متر مربع را در بث پیج از نیروی دریایی در اجاره داشت.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]