گرومن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
گرومن
صنعتفناوری هوافضا
سرنوشتادغام شده با نورتروپ
جانشیناننورتروپ گرومن
بنا نهاده۱۹۲۹
بنیانگذارانلیروی گرومن
از بین رفته۱۹۹۴
دفتر مرکزیایالات متحده آمریکا نیویورک، ایالات متحده آمریکا
محصولاتگرومن ای-۶
اف-۱۴ تام‌کت
فضاپیمای آپولو
کارکنان۲۳٫۰۰۰ نفر (۱۹۸۶)
هواپیمای گلف‌استریم جی-۳۰۰؛ از تولیدات شرکت گرومن

گرومن (به انگلیسی: Grumman) شرکت هوافضای آمریکایی بود، که در زمینه طراحی و ساخت انواع هواگردها و جنگنده‌های نظامی، هواپیماهای تجاری و ترابری، همچنین تولید تجهیزات نظامی فعالیت می‌کرد. شرکت گرومن در سال ۱۹۲۹ توسط لیروی گرومن تأسیس شد و در سال ۱۹۹۴ توسط شرکت نورتروپ خریداری گردید، سپس با ادغام آنها، شرکت نورتروپ گرومن تأسیس شد. این شرکت هم‌اکنون از بزرگترین تولیدکنندگان صنایع دفاعی جهان محسوب می‌شود.

تاریخچه[ویرایش]

آغاز کار[ویرایش]

لیروی گرومن در دهه ۱۹۲۰ برای شرکت مهندسی هوایی لئونینگ کار می‌کرد، اما زمانی که آن شرکت توسط شرکت هوایی کیستون خریداری و عملیات آن را از شهر نیویورک به پنسیلوانیا منتقل کردند، گرومن و همکاران او (ادموند وارد پور، ویلیام شندلر، جیک سویربول و کلینت تول) شرکت خود را در یک کارخانه قدیمی هواپیمایی کاکس کلمین در بالدوین واقع در لانگ آیلند، نیویورک تأسیس کردند.

شرکت به عنوان یک کسب و کار در ۵ دسامبر ۱۹۲۹ آغاز به کار خود و درهای خود را در ۲ ژانویه ۱۹۳۰ گشود. گرومن کار خود را با همکاری با نیروی دریایی آمریکا آغاز کرد و این آغاز کار گرومن در بازار هوانوردی بود. اولین هواپیمای گرومن برای نیروی دریایی بود، گرومن اف‌اف-۱ هواپیمایی دوباله با ارابه فرود جمع شدنی را طراحی و تولید کرد. این طرح توسط تعدادی از طرح‌های موفق دیگر دنبال شد.

جنگ جهانی دوم[ویرایش]

در طول جنگ جهانی دوم، گرومن با ساخت هواپیماهای جنگنده اف ۴ اف وایلد کت (گربه وحشی) و اف ۶ اف هل کت (گربه جهنم) برای نیروی دریایی معروف شد و همچنین برای آن بمب افکن اژدرانداز تی‌بی‌اف آونجر. گرومن اولین هواپیما ی خود با موتور جت را در ۲۴ نوامبر ۱۹۴۷ به پرواز در آورد بنام اف ۹ اف پاندر و در سال ۱۹۴۹ این هواپیمای جت را عملیاتی کرد. موفقیت بزرگ گرومن پس از جنگ در دهه شصت با آ-۶ اینترودر و در دهه هفتاد با اف-۱۴ تامکت بود.

ماژول ماه‌نشین آپولو[ویرایش]

G805289grumpeople.png

گرومن پیمانکار اجرایی آپولو در ماژول ماه‌نشین بود، که انسان را بر سطح ماه نشاند. آن‌ها قرارداد را در ۷ نوامبر ۱۹۶۲ دریافت کرده و ۱۳ ماژول ماه‌نشین ساختند. در حالیکه برنامه فضایی آپولو به پایان می‌رسد، گرومن یکی از رقبای اصلی برای قرارداد طراحی و ساخت شاتل فضایی بود، اما در نهایت آن به شرکت راکول اینترنشنال باخت. در سال ۱۹۶۹ شرکت خود را به شرکت هوا فضای گرومن تغییر نام داد، و در سال ۱۹۷۸ بخش هوانوردی آن را به شرکت هوایی گلف استریم فروخت. گرومن کامیون حمل‌ونقل پر عمر (ال‌ال‌وی) را نیز طراحی کرد که توسط خدمات پستی ایالات متحده به کار گرفته شد. ال‌ال‌وی در سال ۱۹۸۶ وارد خدمت شد.

لانگ آیلند[ویرایش]

در طی جنگ سرد گرومن بزرگترین شرکت استخدام‌کننده در لانگ آیلند بود. تولیدات گرومن به قدری قابل اعتماد و خوش ساخت بودند که شرکت سازنده آن‌ها «صنایع فلزی گرومن» خطاب می‌کردند. با توسعه و پیشرفت شرکت محلش را به ولی استریم نیویورک و سپس فارمینگ‌دال و در نهایت بث پیج تغییر داد. تأسیسات آزمایش و کارخانجات تولیدی آن، مساحتی بالغ بر ۶۰۰۰ هکتار را شامل می‌شد، که در ایستگاه تسلیحات دریایی، در منطقه کاورتون نیویورک قرار داشتند. شمار کارکنان شرکت گرومن در اواسط دهه ۱۹۸۰ میلادی، بالغ بر ۲۳٫۰۰۰ نفر بود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]