اینوئیت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Inuit
Color photograph of three Inuit persons on a traditional qamutik (sled), in a snow-covered landscape in Cape Dorset.
جمعی اینوئیت بر روی سورتمه سنتی در نوناووت
کل جمعیت
۱۳۴٬۲۴۱
مناطق با جمعیت قابل توجه
 گرینلند: ۵۱٬۳۶۵
 کانادا: ۵۰٬۴۸۰
 ایالات متحده آمریکا: ۱۶٬۵۸۱
 دانمارک (سرزمین اصلی): ۱۵٬۸۱۵
زبان‌ها
گرینلندی، اینوکتیتوت، سایر زبان‌های اینوئیت، دانمارکی، انگلیسی، فرانسوی، زبان اشاره اینوئیت و زبان‌های دیگر
دین
مسیحیت، آیین اینویی
گروه‌های قومی مرتبط
آلوت و مردم یاپیک[۱]

اینوئیت (به انگلیسی: Inuit؛ به اینوکتیتوت: ᐃᓄᐃᑦ) گروهی از مردم بومی در مناطقی از آمریکا، کانادا و گرینلند که در منطقه شمالگان واقع شده‌است هستند که فرهنگی مشابه دارند.[۲] آن‌ها گسترده‌ترین اقوام بومی قطب شمال از لحاظ جغرافیایی به‌شمار می‌آیند و همچنین از لحاظ فرهنگی بسیار متنوعند و با آنکه نام‌های گوناگون دارند، اکنون همگی به عنوان «اینوئیت» شناخته می‌شوند. «اینوئیت» یک اسم جمع است و به یک فرد «اینوک» (به انگلیسی: Inuk) گفته می‌شود.[۳]

زن اینوئیت ۱۹۰۷

به‌طور رایج برای توصیف مردم اینوئیت در آمریکا و کانادا، اصطلاح اسکیمو (به انگلیسی: Eskimo) و در آلاسکا، یاپیک (به انگلیسی: Yupik) و اینوپیات (به انگلیسی: Inupiat) به کار می‌رود. استفاده از اصطلاح «اینوئیت» برای اشاره به یاپیک‌ها قابل قبول نیست[۴] و در واقع «اسکیمو» تنها واژه‌ای است که شامل هر سه گروه اینوئیت، اینوپیات و یاپیک می‌شود.

مردمان بومی کانادا و گرینلند، اصطلاح اسکیمو را تحقیرآمیز می‌دانند و به همین علت اخیراً واژه «اینوئیت» رواج یافته‌است.[۵] لازم است ذکر شود که در کانادا، بخش ۲۵ و ۳۵ قانون اساسی ۱۹۸۲، اینوئیت‌ها را گروهی متمایز از مردمان بومی می‌نامد که به عنوان اقوام اولیه و متی‌ها به‌شمار نمی‌روند.[۶]

یوپائیک‌ها در سیبری و سواحل جنوب‌غربی آلاسکا و اینوپیاک‌ها در شمال و شمال‌غربی آلاسکا ساکنند، در حالی که آلیوتیک‌ها در سواحل جنوبی به سر می‌برند. در کانادا اینوئیت‌های شمال غربی به اینوویالویی در قلمرو نوناووت به اینویی معروف هستند؛ سه گروه اینویی در گرینلند عبارتند از: کالیت در ساحل غربی، اینوگویی در نقطه دوردست شمال غربی و آیت در ساحل شرقی.

جمعیت[ویرایش]

در مجموع در حدود ۱۳۴٬۲۴۱ اینوئیت در چهار کشور، کانادا، گرینلند، دانمارک، و ایالات متحده زندگی می‌کنند.

 • در کانادا در نتایج سرشماری سال ۲۰۰۶ تعداد ۵۰٬۴۸۰ اینوئیت ذکر شده که ۴۴۴۷۰ نفر از آن‌ها در چهار منطقه از کانادا زندگی می‌کنند.[۷]
 • در گرینلند از ۵۷٬۷۱۴ نفر جمعیت کل در سال ۲۰۱۳ تعداد ۵۱٬۳۶۵ نفر معادل ۸۹٪ از مجموع مردم اینوئیت بوده‌اند.[۸] تقریباً برابر جمعیت اینوئیت در منطقه نوناووت کانادا.
 • در دانمارک بین ۱۵٫۰۰۰ تا ۲۰٫۰۰۰ نفر از مردم اینوئیت گرینلند زندگی می‌کنند که در سال ۲۰۱۵ جمعیت آن‌ها ۱۵٬۸۱۵ بوده‌است.[۹] اغلب این افراد برای تحصیل و مقاصد آموزشی در ۴ شهر آنجا اقامت دارند و پس از پایان تحصیلات به سرزمین خود بازمی‌گردند.[۱۰]
 • در ایالات متحده آمریکا با توجه به سرشماری سال ۲۰۰۰ در مجموع ۱۶٬۵۸۱ اینوئیت در سراسر کشور وجود دارند[۱۱] که اکثریت آن‌ها در حدود ۱۴۷۱۸ نفر در ایالت آلاسکا زندگی می‌کنند.[۱۲]
 • در روسیه با توجه به سرشماری سال ۲۰۱۰ در مجموع ۱۷۳۸ اینوئیت در سراسر کشور زندگی که عمدتاً در شرق و در ناحیه فدرالی خاور دور هستند.

زبان[ویرایش]

زبان اینوئیت، اینوکتیتوت نام دارد که در خانواده زبان‌های اسکیمو-آلوت طبقه‌بندی شده‌است.[۱۳] امروزه این زبان، زبانی ایزوله و در آستانه انقراض در نوناووت است.[۱۴]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. "Eskimo-Aleut." Ethnologue. Retrieved 17 Oct 2013.
 2. Kaplan, Lawrence (2011-07-01). "Comparative Yupik and Inuit". Alaska Native Language Center, University of Alaska Fairbanks. Retrieved 2015-05-12.
 3. Correct use of Inuit and Inuk
 4. Kaplan, Lawrence (2011-07-01). "Inuit or Eskimo: Which names to use?". Alaska Native Language Center, University of Alaska Fairbanks. Retrieved 2015-05-12.
 5. [«he American Heritage Dictionary of the English Language: Fourth Edition». بازبینی‌شده در ۹ سپتامبر ۲۰۱۶. 
 6. «Setting the Record Straight About Native Languages: What Does "Eskimo" Mean In Cree?». native-languages.org. بازبینی‌شده در ۹ سپتامبر ۲۰۱۶. 
 7. "2006 Aboriginal Population Profile (Canada)". Statistics Canada. January 15, 2008. Retrieved October 20, 2013.
 8. "The World Factbook (Greenland)". Central Intelligence Agency. 2013. Retrieved October 20, 2013.
 9. "Statistikbanken". Statistics Denmark. 2015. Retrieved January 25, 2016.
 10. "Greenland: Brain drain to Denmark". 2015-03-30. Retrieved January 25, 2016.
 11. "Table 1: American Indian and Alaska Native Alone and Alone or in Combination Population by Tribe for the United States: 2000" (xls). United States Census Bureau. 2000. Retrieved October 20, 2013.
 12. "Table 16: American Indian and Alaska Native Alone and Alone or in Combination Population by Tribe for Alaska: 2000" (xls). United States Census Bureau. 2000. Retrieved October 20, 2013.
 13. "The Hunters of the Arctic". bambusspiele.de. Retrieved 2008-01-07.
 14. Schuit, Joke; Baker, Anne; Pfau, Roland. "Inuit Sign Language: a contribution to sign language typology". Universiteit van Amsterdam. Retrieved 1 August 2015.