صفحه نیمه‌حفاظت‌شده

کولی‌وند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از کولیوند)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

کولیوند (کولی وند) نام یکی از ایلات مردم لک است.[۱][۲] عمده این ایل در استان‌های لرستان و خوزستان و همدان ساکن هستند. کولیوندهای لرستان عمدتاً در شهرستان سلسله همراه ایلات یوسفوند، ترکاشوند و حسنوند سکنی گزیده‌اند. قلی به همراه حسن ، یوسف ، قیاس و ترکاش از نسل شخصی به نام سلسله می باشند .

طوایف ایل کولی‌وند ( قلی وند )

طوایف کولیوند در سلسله (الشتر) شامل طوایف: کرم‌شاه فرخ‌شاه ، بمارشه ، اصلان‌شاه ، هاویل ،طالب ، جافر می باشند. که خود هر کدام به تیره های مختلفی تقسیم می شوند.به طور کلی طوایف ایل کولیوند طبق نظر پژوهشگر ایل کولیوند ، آقای مسعود یوسفی در کتاب ایل کولیوند عبارتند از : کرمعلی ، فلک الدین ، کولیوند دوم و طوایف همراه . طایفه کولیوند دوم شامل طوایف: کرم‌شاه ، فرخ‌شاه ، بمارشاه ، اصلان‌شاه ، عبدالشاه ، ایرانشاه ایمارشاه می باشد .طوایف ایل کولیوند با توجه به دست نوشته های جناب ملامنوچهر عبارتند از : فرخشاهی ، کرمشاهی ، اصلانشاهی ، بمارشاهی ، ایمارشاهی ، ایرانشاهی ، عبدالشاهی ، کرمعلی و فلک الدین . در قدیم در بیشتر مناطق حرف ق را ک تلفظ می کردند فرض مثال خلق را خلک یا قتل را کوتل یا قائد را کائد و اکنون نیز در بعضی مناطق کاربرد دارد و در نتیجه قلی را کلی تلفظ کرده اند و در بیشتر ایلات اسم قلی وجود داشته که فرزندانش را اولاد قلی یا کولی و کولیوند نامیده اند در نتیجه نمی توان اثبات کرد قلی وند ها یا کلی وندهای ایلات دیگر با هم نسبت دارند و یکی هستند.

سکونتگاه

مردم ایل کولیوند از اقوام کوچ نشین ساکن غرب کشور می باشند که در استان‌های لرستان و خوزستان و همدان تخته قاپو شدند. جمعیت کثیری از ایل کولیوند نیز ساکن شهرستان های دره شهر و آبدانان در استان ایلام هستند که عموما از طایفه کرمشاهی می باشند.

منابع

  1. عبدالله شهبازی، مقدمه‌ای بر شناخت ایلات و عشایر، تهران:1369، ص134.
  2. رستم رحیمی. بومیان دره مهرگان. کرمانشاه:۱۳۷۸ ص. ۱۴۶.
  • واژه کولیوند در لغتنامه دهخدا
  • تُرکاشْوَند در دائرةالمعارف بزرگ اسلامی
  • فرهنگ جغرافیایی شهرستان‌های کشور، شهرستان همدان، سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح، تهران، ۱۳۸۰ش؛
  • فیروزان، ت.، «دربارهٔ ترکیب و سازمان ایلات و عشایر ایران»، ایلات و عشایر، تهران، ۱۳۶۲ش؛
  • افشار سیستانی، ایرج، نگاهی به ایلام، تهران: نشر هنر، بهار ۱۳۶۶
  • کتاب ایل کولیوند پدیدآورندگان : نویسنده: مسعود یوسفی

موضوع : كولیوند , ایلات و عشایر - ایران - لرستان ناشر : افلاك ، بهار 1382

پیوند به بیرون

پانویس