ژرژ کلمانسو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ژرژ کلمانسو
نخست‌وزیر فرانسه
دوره مسئولیت
۱۹۱۷ – ۱۹۲۰
پس ازپل پینلو
پیش ازآلکساندر میلران
دوره مسئولیت
۱۹۰۶ – ۱۹۰۹
سناتور
دوره مسئولیت
۱۹۰۲ – ۱۹۱۰
عضو مجلس نمایندگان
دوره مسئولیت
۱۸۷۶ – ۱۸۹۳
اطلاعات شخصی
زاده
ژرژ بنجامین کلمانسو

۲۸ سپتامبر ۱۸۴۱
Mouilleron-en-Pareds،
درگذشته۲۴ نوامبر ۱۹۲۹ (۸۸ سال)
پاریس،
ملیتفرانسوی
حزب سیاسیحزب رادیگال فرانسه
پیشهسیاستمدار
تخصصپزشک، روزنامه‌نگار، ناشر
لقب(ها)ببر فرانسه

ژرژ بنجامین کلمانسو (به فرانسوی: Georges Benjamin Clemenceau) معروف به ببر فرانسه، از سیاست مداران بزرگ قرن نوزدهم و بیستم اروپا بود که در سال ۱۸۴۱ زاده شد. او دو دوره، در سال‌های ۱۹۰۶ تا ۱۹۰۹ و همچنین از ۱۹۱۷ تا ۱۹۲۰ نخست وزیر فرانسه بود.

خبرنگاری جنگ و نمایندگی مجلس[ویرایش]

کلمانسو در سال ۱۸۵۶ به عنوان خبرنگار جنگی در ارتش ژنرال گرانت آمریکایی شرکت داشت. از سال ۱۸۷۶ تا ۱۸۹۳ عضو مجلس نمایندگان گشت و از سال ۱۹۰۲ تا سال ۱۹۱۰ سناتور بود.

اقدامات[ویرایش]

از مهم‌ترین کارهای او در مدت سناتوری تصویب جدا شدن امور کلیسا از دولت و اعطاء استقلال داخلی به کلیساها بود. او هم چنین در این مدت توانست با استفاده از خشونت به اعتصاب کارگران معدن پایان دهد. ژرژ کلمانسو که از سال ۱۹۰۶ تا ۱۹۰۹ در جمهوری سوم فرانسه نخست وزیر و وزیر کشور فرانسه بود، در سال ۱۹۱۷ از نو نخست وزیر و به طور همزمان وزیر دفاع شد و رهبری سیاسی فرانسه را در روزهای بحرانی جنگ نخست جهانی بر عهده گرفت.

بنیان‌گذاری صلح ورسای[ویرایش]

او در سال ۱۹۱۹ کنفرانس تاریخی صلح پاریس را تشکیل داد که منجر به امضای پیمان ورسای شد که تاثیر مهمی در جهان پس از جنگ جهانی اول داشت. در آن کنفرانس نمایندگان ۵ کشور شکست خورده جنگ یعنی آلمان، اتریش، بلغارستان، مجارستان و عثمانی حضور نداشتند.

دیدگاه‌ها و نظرات[ویرایش]

ژرژ کلمان سو در مقطعی گفته بود که «ارزش هر قطره نفت مساوی با یک قطره خون است.»[۱]

مرگ[ویرایش]

ژرژ کلمانسو در سال ۱۹۲۰ از خدمت دولتی کناره گیری کرد و در سال ۱۹۲۹ در گذشت.

منابع[ویرایش]

  1. «جزایر سه‌گانه ایرانی از مالکیت چند هزار ساله تا ادعاهای چند 10 ساله». روزنامه اطلاعات. ۲۰۱۵-۰۵-۱۳. دریافت‌شده در ۲۰۱۶-۰۳-۱۹.