مجمع ملی (فرانسه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مجمع ملی

Assemblée Nationale
نشان یا نماد یا نشانواره
گونه
گونه
رهبری
فرانسوا دو روژی، ان مارش!
از ۲۷ ژوئن ۲۰۱۷
ساختار
کرسی‌ها۵۷۷
Assemblée nationale 2017-11-30.svg
گروه‌های سیاسی
  •   GDR (16)
  •   FI (17)
  •   NG (31)
  •   REM (311)
  •   MoDem (47)
  •   UAI (32)
  •   LR (102)
  •   NI (19)
  •   Vacant (2)
انتخابات
نظام انتخاباتی دومرحله‌ای
آخرین انتخابات۱
انتخابات مجلس فرانسه (۲۰۱۷)
محل نشست‌ها
Panorama de l'hémicyle de l'assemblée nationale.jpg
پاله بوربون، پاریس
وبگاه

مجمع ملی (فرانسوی: Assemblée nationale‎; تلفظ می‌شود [a.sɑ̃.ble.na.sjɔˈnal]) یا مجلس سفلای فرانسه، یکی از دو مجلس پارلمان این کشور است. مجلس سنای فرانسه، که اصطلاحاً مجلس علیا هم نامیده شده، دیگر مجلس فرانسه است.

در مجمع ملی ۵۷۷ نماینده، که اصطلاحاً (دپوتِه députés) به معنی قائم‌مقام خوانده‌می‌شوند، حضور دارند. از هر حوزهٔ نمایندگی، فقط یک نماینده (نظام تک عضوی) از طریق رأی‌گیری دومرحله‌ای انتخاب می‌شود؛ بنابراین: در مجمع ملی ۲۸۹ کرسی برای داشتن اکثریت مورد نیاز است. مجمع توسط یک رئیس (رئیس مجلس ملی فرانسه)، (در حال حاضر فرانسوا دو روژی) که معمولاً از میان بزرگترین حزب در مجمع انتخاب می‌شود، مدیریت می‌گردد. یک معاون رئیس مجلس نیز از میان سراسر طیف سیاسی نمایندگان، انتخاب می‌شود. دوره مجمع ملی پنج سال است؛ ولی رئیس‌جمهور می‌تواند انحلال مجلس را (با فراخوانی برگزاری انتخابات جدید) خواستار شود؛ مگر اینکه مجمع در طول دوازده ماه گذشته منحل شده‌باشد. امکان استفاده از این بند قانون از همه‌پرسی سال ۲۰۰۰ به بعد، که مدت‌زمان ریاست‌جمهوری از هفت سال به پنج سال کاهش داده‌شد؛ بسیار نادر شده‌است. زیرا در فرانسه معمولاً حزب حامی رئیس‌جمهور اکثریت کرسی‌های مجلس را در انتخابات مجمع ملی که معمولاً دو ماه پس از انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار می‌شود به‌دست می‌آورد؛ و بنابراین استفاده از این قانون برای رئیس‌جمهور معمولاً بی‌فایده است.

در آخرین دور از انتخابات مجمع ملی، که در روزهای ۱۱ و ۱۸ ژوئن ۲۰۱۷ برگزار شد، حزب تازه تأسیس اُن مارش! توانست با کسب ۳۱۴ کرسی از ۵۷۷ کرسی، اکثریت مطلق کرسی‌های مجمع ملی را در اختیار خود بگیرد. حزب جمهوری‌خواهان نیز توانست با تصاحب ۱۰۰ کرسی از ۵۷۷ کرسی، همچنان از جایگاه خود به عنوان حزب شماره دو در مجلس فرانسه محافظت کند. حزب جنبش دموکراتیک که در حال حاضر با حزب ان مارش ائتلاف کرده‌است، نیز با در اختیار گرفتن ۴۷ کرسی، به سومین حزب بزرگ در مجلس فرانسه تبدیل شد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]