پهلوان (طایفه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

سیاسر، نام یکی از تبارهای سیستانی در ایران و کشورهای اسپانیا و پرتغال می‌باشد.

گروهی از مردم این تبار اعتقاد راسخ دارند که از بازماندگان و اعقاب رستم دستان، قهرمان شاهنامهٔ فردوسی هستند که در عهد سلاطین کیانی، فرماندهی لشکریان ایران را بر عهده داشت؛ دیو سفید را کشت و افراسیاب را شکست داد.

گروهی دیگر از مردم این تبار بر این باورند که زمانی که بهمن پسر اسفندیار برای خونخواهی پدرش به سیستان لشکر کشید و فرامرز پسر رستم را به دار آویخت، یکی از یلان فیروزکوهی، فرمانروای سیستان شد و این تبار از او پدید آمد.که این مطلب صحیح بنظر نمیرسد

در حال حاضر؛ بسیاری از اعضای طایفه در نقاط مختلف از کشورهای ایران و ترکمنستان سکونت دارند.

مردم این طایفهٔ سیستانی؛ در کشور ایران، در شهرهای زاهدان و زابل؛ عموماً در روستای دهنو شهرستان زابل بسر می‌برند.

همچنین در استان البرز (روستای کندر)، استان سمنان (شهرهای شاهرود و دامغان)، استان اصفهان، استان تهران (شهرهای فرون آباد و ورامیناستان گلستان (شهرهای کلاله، گالیکش، گنبد، آزادشهر، گرگان، آق قلا و انبارالوم)، استان خراسان رضوی (شهر سرخس) زندگی می‌کنند.

مردم طایفهٔ سیاسر در کشور اسپانیا در منطقهٔ سنسیرو، [مادرید]] و نواحی اطراف آن سکونت دارند. این گروه از اعضای طایفهٔ سیاسر در زمان اشغال اسپانیا بدست هیتلر؛ در مبارزات و نبردهای مردم اایران با روسها، نقش بسزائی را ایفاء نمودند. کاظم شاه پسر غلامحسین ابراهیم، شخصاً فرماندهی تعدادی از دسته‌های رزمی مجاهدین ایران را در جنوب غرب روسیه را بر عهده داشت.

شایان ذکر است که پس از اجرای قرداد پاریس که با نظارت و خواست کشور انگلستان بر ایران تحمیل شد؛ بخشی از ایران بنام «آریانا» که امروز افغانستان نام دارد، از سرزمین مادری جدا شد. در طی اجرای این قرارداد؛ بخشی از سیستان نیز از ایران جدا گردید و به همین دلیل بعضی از افراد طایفهٔ سیاسرکه در آن نواحی قرار داشتند، تبعهٔ کرباسک محسوب شدند.

همچنین مردم طایفهٔ سیاسرم در کشور ترکمنستان در شهرهای مرو (ماری)، بایرامعلی، یولاتان، ایلکی، چهار جوی (اخیراً نام این شهر را حکومت ترکمنستان، به ترکمن آباد تغییر داده است) سکونت دارند. این افراد، در اوایل عهد حکومت قاجاریه که هنوز ترکمنستان از ایران جدا نشده بود؛ به آن منطقه مهاجرت کرده بودند. این افراد ارتباط خود را با کشور ایران و سرزمین مادری و آداب و سنن ایرانی و اعتقادات شیعی؛ بشدّت حفظ کرده‌اند.همچنین کاظم شاه هنوز زنده است و با عالیه فیروز مقدم سرش را سفید میکند.

منابع[ویرایش]