بیش‌پروردگی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از پرسازی)
بیش‌پروردگی
Hyperplasia vs Hypertrophy.svg
بیش‌پروردگی از افزایش اندازه یاخته‌ها ناشی می‌شود، درحالی که هایپرپلازی از افزایش تعداد یاخته‌ها نشأت می‌گیرد.

در زیست‌شناسی، رشد بیش‌ازحد یاخته‌ها در نتیجهٔ تغذیهٔ زیاد را بیش‌پروردگی[۱]‎ یا هایپرتروفی (به انگلیسی: Hypertrophy) (یا هیپرتروفی) می‌گویند. واژه هیپرتروفی از یونانی ὑπέρ به معنای «بیش‌ازحد» + τροφή به معنای «پروردگی» گرفته شده‌است.

بیش‌پروردگی افزایش حجم یک عضو یا بافت به دلیل بزرگ شدن سلولهای تشکیل‌دهنده‌‌اش می‌باشد.[۲] هایپرتروفی با هایپرپلازی متمایز است، در هایپرپلازی، سلول‌ها تقریباً در همان اندازه باقی می‌مانند، اما تعدادشان زیاد می‌شود.[۳] گرچه که هایپرتروفی و هایپرپلازی دو فرایند متمایز اند، اغلب همراه با هم رخ می‌دهند، مثل تکثیر و رشد یاخته‌های رحم طی بارداری که از هورمون‌ها القاء می‌گردند.

بیش‌پروردگی ناهم‌مرکز (Eccentric Hypertrophy) نوعی هایپرتروفی است که در آن دیواره‌ها و اتاقک عضو توخالی متحمل رشدی می‌شود که باعث بزرگی اندازه و حجم کلی آن می‌گردد. این نوع هایپرتروفی به‌طور ویژه در بطن چپ قلب اعمال می‌شود.[۴] برای نمونه در کاردیومیوپاتی متسع شده (DCM)، سارکومرها به صورت پیاپی افزوده می‌شوند (در مقایسه با کاردیومیوپاتی هایپرتروفیک که نوعی از بیش‌پروردگی هم‌مرکز است و در آن سارکومرها به صورت موازی افزوده می‌شوند).

منابع

  1. واژه‌های مصوب فرهنگستان زبان ایران
  2. Hernandez, Richard; Kravitz, Len. "Skeletal muscle hypertrophy". www.unm.edu.
  3. Updated by Linda J. Vorvick. 8/14/15.Hyperplasia
  4. Kusumoto, F. M. (2004), Cardiovascular Pathophysiology, Hayes Barton Press, pp. 20–22, ISBN 978-1-59377-189-8

پیوند به بیرون

طبقه‌بندی