پالت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پالت چوبی کلاسیک، با دستکشی برای مقایسه اندازه

پالت (pallet) یک سازه معمولا چوبی برای حمل و نقل است که حین حمل محصولات توسط لیفتراک، جک پالت، لودر، دستگاه‌های بالابر یاجرثقیل، از محصولات در یک ساختار پایدار پشتیبانی می‌کند. یک پالت، ساختار بنیادی یک واحد بار است که حمل و نقل و ذخیره‌سازی محصولات مختلف را میسر می‌کند. کالا یا محصولات قرار داده شده بر روی پالت اغلب با تسمه یا شرینک بسته‌بندی و حمل می‌شود. پس از اختراع پالت در قرن بیستم استفاده از آن به‌طور چشمگیری جایگزین انواع قدیمی‌تر جعبه‌های حمل و نقل شد.

پالت‌های کفی و جعبه‌های پالتی چوبی معمولا برای بسته‌بندی مدرن و حمل و نقل محصولات فله ای محصولات مختلف توسط کانتینر استفاده می‌شود. همچنین حمل و جابجایی بارها توسط لیفتراک را امکان پذیر می کند. در حالی که اکثر پالت‌ها چوبی هستند اما از پلاستیک، فلز، کاغذ و مواد بازیافتی و همچنین پرس‌وود یا نئوپان نیز ساخته می‌شوند. هر یک از موادها دارای مزایا و معایب نسبت به دیگران است.

بررسی اجمالی[ویرایش]

کانتینرسازی استفاده از پالت ها را رونق داد زیرا کانتینرهای حمل و نقل دارای سطوح صاف و همواری هستند که برای جابجایی آسان با آنها، پالت لازم است. بسیاری از پالت ها می توانند بار ۱۰۰۰ کیلوگرمی (۲۲۰۵ پوند) را تحمل کنند. در سال ۲۰۲۰ حدود نیم میلیارد پالت ساخته شد. همچنین در حال حاضر حدود فقط دو میلیارد پالت در سراسر ایالات متحده در حال استفاده است.

پالت ها جابجایی بارهای سنگین را آسان‌تر می کنند. بارهای که زیر آنها پالت قرار دارد را می توان با لیفتراک، لودر و کامیونها در اندازه های مختلف و یا حتی توسط جک های پالت حمل کرد. بیشترین موارد استفاده از پالت ها در ساخت ساختمان های تجاری یا صنعتی است. اندازه استاندارد و قابلیت عبور از درها و ساختمان های مختلف، جابجایی را راحت تر می کند. به همین دلیل، برخی از استانداردهای سایز پالت برای عبور از درهای استاندارد طراحی شده اند، به عنوان مثال استاندارد پالت اروپایی (800 میلی متر × 1200 میلی متر) و استاندارد پالت ارتش ایالات متحده 35 در × 45.5 اینچ (890 میلی متر × 1160 میلی متر) است.

سازمان‌هایی که از پالت‌های استاندارد برای بارگیری و تخلیه استفاده می‌کنند، می‌توانند هزینه‌های بسیار کمتری برای جابجایی و ذخیره‌سازی داشته باشند. شرکت های بزرگ و کوچک مختلفی هستند که از پالت استفاده می کنند. پالت برای حمل و جابجایی قطعات کوچک همچون جواهرات و لباس تا قطعات بزرگ همچون اتومبیل کاربرد دارد. به عنوان مثال، توزیع کنندگان جواهرات و لباس معمولاً از پالت ها در انبارهای خود استفاده می‌کنند و خودروسازان از پالت برای جابجایی قطعات موتور و لوازم یدکی استفاده می‌کنند.

البته فقدان یک استاندارد بین‌المللی واحد برای پالت‌ها باعث شده هزینه‌های زیادی در تجارت بین المللی صرف شود. یک استاندارد واحد به دلیل طیف گسترده ای از نیازها که یک پالت استاندارد باید برآورده کند دشوار است. عبور از درها، قرار گیری در کانتینرهای استاندارد و هزینه های کارگری پایین از این نمونه است. به عنوان مثال، سازمان‌هایی که از پالت‌های بزرگ استفاده می کنند، اغلب دلیلی برای پرداخت هزینه‌های مجدد برای استفاده از پالت‌های کوچک‌تر که دارای استاندارهای بین المللی باشد، نمی‌بینند.

پالت‌های سنگین نوعی بسته‌بندی قابل استفاده مجدد هستند و برای چندین بار استفاده طراحی شده‌اند. پالت های سبک وزن برای یک بار استفاده طراحی شده اند. برخی از تامین‌کنندگان پالت، پالت‌های قابل استفاده مجدد را به کاربران عرضه می‌کنند، گاهی اوقات با دستگاه‌های ردیابی یکپارچه. یک شرکت مدیریت پالت می تواند به تامین، تمیز کردن، تعمیر و استفاده مجدد از پالت ها کمک کند. در اتحادیه اروپا و انگلستان، قوانین دولتی مبتنی بر دستورالعمل های محیط زیستی استفاده مجدد از اقلام بسته بندی را به بازیافت و دفع ترجیح می دهد.

استاندارد و مقررات[ویرایش]

ابعاد[ویرایش]

پالت‌های چوبی معمولاً از سه یا چهار بند تشکیل شده‌اند که چندین تخته عرشه را پشتیبانی می‌کنند و کالاها در بالای آنها قرار می‌گیرند. در اندازه گیری پالت، عدد اول طول رشته و عدد دوم طول تخته عرشه است. پالت های مربعی یا تقریباً مربعی به بار کمک می کنند تا در برابر واژگونی مقاومت کند.

کاربران پالت می‌خواهند که پالت‌ها به راحتی از ساختمان‌ها عبور کنند، در قفسههای انبار قرار بگیرند، در دسترس لیفتراک‌ها و جک‌های پالت قرار گیرند و در انبارهای خودکار کار کنند. در حمل و نقل هوایی، برای جلوگیری از واژگونی پالت‌ها باید در داخل کانتینرها نیز بسته شوند.

اگرچه برخی استانداردهای رایج و اصلی وجود دارد، اما هیچ استاندارد جهانی پذیرفته شده ای برای ابعاد پالت وجود ندارد.[۱] شرکت ها و سازمان ها از صدها اندازه پالت مختلف در سراسر جهان استفاده می کنند. در حالی که هیچ استاندارد تک بعدی تولید پالت را کنترل نمی کند، چند اندازه مختلف به طور گسترده استفاده می شود

پالت‌های ISO[ویرایش]

سازمان بین‌المللی استاندارد (ISO) تحریم شش پالت ابعاد دقیق در استاندارد ISO 6780: تخت پالت بین قاره‌ای برای دست زدن به مواد—اصلی ابعاد و تلرانس:[۲]

ابعاد

(W × L) نشان داده می‌شود

ابعاد

(W × L) اینچ

تلف کف ظرف ISO منطقه بیشتر استفاده می‌شود در
۱۰۱۶ × ۱۲۱۹ ۴۰٫۰۰ × ۴۸٫۰۰ ۳٫۷ درصد (۲۰ پالت در 40 ft ISO) آمریکای شمالی
۱۰۰۰ × ۱۲۰۰ ۳۹٫۳۷ × ۴۷٫۲۴ ۶٫۷٪ اروپا و آسیا؛ شبیه به ۴۰" × ۴۸".
۱۱۶۵ × ۱۱۶۵ ۴۵٫۹ × ۴۵٫۹ ۸٫۱٪ استرالیا
۱۰۶۷ × ۱۰۶۷ ۴۲٫۰۰ × ۴۲٫۰۰ ۱۱٫۵٪ شمال آمریکا و اروپا و آسیا
۱۱۰۰ × ۱۱۰۰ ۴۳٫۳۰ × ۴۳٫۳۰ ۱۴٪ آسیا
۸۰۰ × ۱۲۰۰ ۳۱٫۵۰ × ۴۷٫۲۴ ۱۵٫۲ درصد اروپا؛ متناسب با بسیاری از درگاه

پالت‌های آمریکای شمالی[ویرایش]

از میان پالت‌های برتر مورد استفاده در آمریکای شمالی، رایج‌ترین پالت مورد استفاده، پالت انجمن تولیدکنندگان مواد غذایی (GMA) است که 30 درصد از کل پالت‌های چوبی جدید تولید شده در ایالات متحده را تشکیل می‌دهد.[۳] استاندارد ISO پالت GMA را به عنوان یکی از شش اندازه استاندارد خود می شناسد.

ابعاد mm (W × L) ابعاد (W × L) تولید رتبه صنایع با استفاده از
۱۰۱۶ × ۱۲۱۹ ۴۰ × ۴۸ ۱ مواد غذایی و بسیاری دیگر
۱۰۶۷ ×۱۰۶۷ ۴۲ × ۴۲ ۲ ارتباطات از راه دور، رنگ،
۱۲۱۹ × ۱۲۱۹ ۴۸ × ۴۸ ۳ درام
۱۲۱۹ × ۱۰۱۶ ۴۸ × ۴۰ ۴ نظامی[۴] سیمان
۱۲۱۹ × ۱۰۶۷ ۴۸ × ۴۲ ۵ شیمیایی و آشامیدنی
۱۰۱۶ × ۱۰۱۶ ۴۰ × ۴۰ ۶ لبنی
۱۲۱۹ × ۱۱۴۳ ۴۸ × ۴۵ ۷ خودرو
۱۱۱۸ × ۱۱۱۸ ۴۴ × ۴۴ ۸ درام شیمیایی
۹۱۴ × ۹۱۴ ۳۶ × ۳۶ ۹ نوشیدنی
۱۲۱۹ × ۹۱۴ ۴۸ × ۳۶ ۱۰ نوشیدنی زونا، بسته‌بندی کاغذ
۸۸۹ × ۱۱۵۶ ۳۵ × ۴۵٫۵ ناشناخته نظامی 12 ISO ظرف متناسب با ۳۶" استاندارد درب[۵]
۱۲۱۹ × ۵۰۸ ۴۸ × ۲۰ ناشناخته خرده فروشی

پالت‌های اروپایی (یورویی)[ویرایش]

EuroPallet
یورو پالت نوع ابعاد (W × L) ISO پالت جایگزین
یورو یورو ۱ ISO1 همان اندازه به عنوان EUR
یورو ۲ ISO2
یورو ۳
یورو ۶ ISO0 نیمی از اندازه از یورو
چهارم حجم EUR
یک‌هشتم اندازه EUR

پالت‌های استاندارد استرالیا[ویرایش]

پالت استاندارد استرالیا یک اندازه پالت است که معمولاً در استرالیا یافت می شود. این یک پالت مربعی است که در اصل از چوب سخت 1165 × 1165 میلی متر (45.87 در 45.87 اینچ) ساخته شده است که کاملاً در واگن های راه آهن استرالیا قرار می گیرد. این پالت ها برای کانتینرهای حمل و نقل ISO استاندارد 20 فوت (6.1 متر) و 40 فوت (12 متر) که در سراسر جهان استفاده می شوند، مناسب نیستند.

پالت‌های استاندارد استرالیا معمولاً از چوب سخت تولید می‌شوند، اما پالت‌های 1165 × 1165 میلی‌متری را می‌توان با استفاده از چوب سبک‌تر و مناسب برای استفاده به عنوان پالت‌های یکبار مصرف با استفاده از تخته‌های 16 میلی‌متری تولید کرد. این پالت‌ها که به‌طور گسترده در انبارداری استفاده می‌شوند، پالت‌های محبوبی برای قفسه‌بندی هستند.

قدمت پالت استاندارد استرالیا به جنگ جهانی دوم برمی گردد، در حالی که کانتینرهای ISO مربوط به اواخر دهه 1950 است. این پالت ها مربع هستند و فضای کمتری را نسبت به سایر پالت ها از جمله پالت GMA اشغال می کنند. در سال ۲۰۱۰ در استرالیا مقررات چوب بسته‌بندی مواد ISPM 15 به تصویب رسید که در سطح جهانی پذیرفته شد.(قبل از آن بود چوب سخت و گران‌تر استفاده می شد).[۶]

سازمان‌های استانداردسازی[ویرایش]

برخی از سازمان ها و انجمن های مختلف در سراسر جهان وجود دارد که برای ایجاد و انتشار استانداردهایی برای پالت ها تلاش می کنند. برخی تلاش می کنند تا استانداردهای جهانی برای ابعاد پالت، انواع مواد مورد استفاده در ساخت و ساز، استانداردهای عملکرد و روش های آزمایش ایجاد کنند. سازمان های مختلفی نیز بر روی استانداردهای پالت برای یک صنعت خاص (مانند مواد غذایی) یا نوع مواد (مانند چوب) تمرکز می کنند.

استاندارد کمیته فنی ISO ۵۱: روش بارگیری پالت برای جابجایی مواد[ویرایش]

کیته فنی ISO 51 دامنه استاندارد خود را اینگونه بیان می کند «استانداردسازی پالت ها در استفاده عمومی به شکل سکوها یا سینی هایی است که کالاها را می توان روی آنها بسته بندی کرد تا بارهای واحد را برای جابجایی توسط دستگاه های مکانیکی تشکیل دهند».[۷] کمیته فنی در ارتباط با سایر کمیته های فنی متمرکز بر زیرساخت های حمل و نقل برای توسعه استانداردهای مرتبط کار می کند. TC 51 مسئول توسعه استاندارد ISO 6780 است: پالت های مسطح برای جابجایی مواد بین قاره ای - ابعاد و تلرانسهای اصلی و همچنین شانزده استاندارد دیگر مربوط به ساخت و آزمایش پالت.

استاندارد انجمن ملی پالت چوبی و کانتینر[ویرایش]

انجمن ملی پالت چوبی و کانتینر یک سازمان تجاری مستقر در ایالات متحده است که منافع تولید کنندگان پالت و ظروف چوبی را نمایندگی می کند. این انجمن مأموریت خود را ایجاد پالت های سازگار با محیط زیست می داند و به دنبال راه حل مقرون به صرفه برای رفع نیازهای مشتریان است.[۸] هدف این انجمن توسعه و طراحی سیستم پالت (PDS) است که به کاربران اجازه می‌دهد برای توسعه و تجزیه و تحلیل پالت از این طرح استفاده کنند.[۹]

استاندارد وزارت دفاع ایالات متحده، وزارت نیروی دریایی، فرماندهی سامانه های دریای دریایی[ویرایش]

این سازمان MIL-STD-1660 استاندارد پالت را برای ارتش ایالات متحده و برخی از متحدانش است، حفظ می کند.[۱۰]

وزارت دفاع امریکا معمولا از پالت های 40 در 48 اینچ (1,016 میلی‌متر × 1,219 میلی‌متر) استفاده می‌کنند، وزن قابل تحمل این پالت ها کمتر از 4000 پوند (1814 کیلوگرم) هستند، ضد آب هستند و ارتفاع آن‌ها 16 فوت (4.88 متر) است.

کمیته اروپایی استانداردسازی(Comité Européen de Normalisation)[ویرایش]

علاوه بر استانداردهای بیان شده، کمیته استانداردسازی اروپا با نام (CEN) نیز وجود دارد که استانداردهای مخصوص به خود را برای پالت‌ها بیان می‌کند. در حالی که این استانداردها ماهیتی داوطلبانه دارند، بسیاری از شرکت ها و سازمان های مرتبط با حمل و نقل آنها را پذیرفته اند. استاندارد اصلی پالت های تولید شده توسط CEN ICS: 55.180.20 پالت های عمومی است[۱۱]

حفاظت از محیط زیست و گیاهان[ویرایش]

با توجه به کنوانسیون بین‌المللی حفاظت از محیط زیست IPPC، اکثر پالت‌های ارسال شده از مرزهای ملی باید از موادی ساخته شوند که ناقل گونه‌های مهاجم حشرات و بیماری‌های گیاهی نباشند. استانداردهای این پالت ها در ISPM 15 مشخص شده است.

پالت های ساخته شده از چوب خام و تصفیه نشده با استاندارد ISPM 15 مطابقت ندارند. برای انطباق پالت ها (یا سایر مواد بسته بندی چوبی) باید استانداردهای گند زدایی را رعایت کنند،[۱۲] و باید با یکی از روش های زیر تحت نظارت یک تایید شده درمان شوند. آژانس:

 • عملیات حرارت دهی چوب: در این روش باید دمای هسته پالت حداقل به 56 درجه سانتیگراد رسیده و به مدت 30 دقیقه گرم شود. پالت هایی که با این روش درمان می‌شوند، حروف اول HT را در نزدیکی نشان IPPC دارند.
 • بخور شیمیایی چوب: در این روش باید پالت با متیل بروماید بخور شود. پالت‌هایی که با این روش پردازش می‌شوند، حروف اول MB را در نزدیکی نشان‌واره IPPC دارند. البته از 19 مارس 2010 استفاده از متیل بروماید به عنوان یک درمان طبق ISPM15 در تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا ممنوع شده است.[۱۳] این مسئله به دلیل ایجاد آسیب احتمالی به لایه ازن استراتوسفر زمین است.

پالت های چوبی گندزدایی شده باید در دو طرف آن مهر داشته باشد. مهر HT برای عملیات حرارتی و همچنین مهر MB برای عملیات متیل بروماید است. پالت های ساخته شده از مواد غیر چوبی مانند فولاد،آلومینیوم، پلاستیک یا چوب صنعتی مانند پرس وود، تخته سه لا، تخته رشته ای جهت دار یا تخته فیبر موجدار نیازی به تاییدیه IPPC ندارند و از مقررات ISPM 15 مستثنی هستند.

IPPC علائم در یک پالت از آلمان (D

پالت از نظر ساخت و ساز[ویرایش]

انواع پالت از نظر ظاهر و ساختار[ویرایش]

پالت استفاده می‌شود در یک انبار در فنلاند.

اگرچه پالت‌ها در اندازه‌ها و پیکربندی‌های مختلف وجود دارند، اما به طور کلی همه پالت‌ها به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند: پالت‌های "stringer" و پالت‌های "block". بسته های نرم افزاری مختلفی برای کمک به پالت ساز در طراحی پالت مناسب برای یک بار خاص و ارزیابی گزینه های چوب برای کاهش هزینه ها وجود دارد.

پالت Stringer[ویرایش]

پالت استرینگر یکی از مدل های اصلی پالت چوبی است. در این نوع پالت از یک قاب که از سه یا چند قطعه الوار موازی (به نام ریسمان) تشکل شده، استفاده می کنند. سپس تخته های عرشه بالایی به رشته ها چسبانده می شوند تا ساختار پالت ایجاد شود. پالت‌های استرینگر می‌توانند دارای یک بریدگی در کناره ها باشند که اجازه ورود "چهار طرفه" را می‌دهد. لیفتراک‌ها می‌توانند یک پالت رشته‌ای را از هر چهار جهت بلند کنند، اگرچه بلند کردن توسط رشته‌ها ایمن‌تر است. پالت های استرینگر می توانند هم از چوب و هم از پلاستیک ساخته شوند.[۱۴]

بلوک پالت[ویرایش]

بلوک پالت به‌طور معمول قوی تر از پالت استرینگر است. پالت های بلوکی از هر دو رشته موازی و عمود بر هم استفاده می کنند تا جابجایی کارآمدتر را به وجود بیاورد. پالت بلوک به عنوان پالت "چهار طرفه" نیز شناخته می شود، زیرا می توان از جک پالت از هر طرف برای حرکت آن استفاده کرد.

محیط پایه پالت[ویرایش]

همه پالت‌های استرینگر و برخی از پالت‌های بلوک دارای «پایه‌های یک‌طرفه» هستند، یعنی تخته‌های پایینی که در یک جهت قرار دارند. در حالی که تجهیزات جابجایی خودکار را می توان برای این کار طراحی کرد، اما اگر لبه های پایینی پالت دارای تخته های پایینی باشد که در هر دو جهت قرار دارند، اغلب می توانند سریعتر و موثرتر عمل کنند. به عنوان مثال، ممکن است نیازی به چرخاندن پالت برای قفسه بندی نداشته باشد و عملکرد آن نسبت به جهت گیری پالت حساسیت کمتری دارد.

بهبود کیفیت[ویرایش]

کم هزینه ترین راه برای بهبود عملکرد پالت معمولاً توجه کردن به ناخن های جک پالت و لیفتراک است. در پالت های غیر چوبی، ضریب اصطکاک کنترل شده اغلب برای جلوگیری از لیز خوردن پالت از چنگال ها و قفسه ها مفید است. پالت های سفت تر دوام بیشتری دارند و با تجهیزات خودکار راحت تر جابجا می شوند. اگر نیازی به بلند کردن پالت از چهار طرف نباشد، می‌توان از پالت‌های دو طرفه با رشته‌های بدون بریدگی استفاده کرد. بازرسی پالت ها، چه به صورت حضوری و چه توسط شخص ثالث (مانند پالت های بازرسی شده "SPEQ") تضمین بیشتری از کیفیت ارائه می دهد.

انواع پالت از نظر جنس و مواد[ویرایش]

پالت چوبی در حال برچیده شد.

پالت چوبی[ویرایش]

ارزان‌ترین پالت ها، پالت چوبی ساخته شده از چوب نرم هستند که اغلب بعد از مصرف و در پایان سفربا دیگر عناصر بسته‌بندی دور انداخته می شود. این پالت‌ها پالت‌های استرینگر ساده هستند و می‌توانند از دو طرف بلند شوند. پالت های پرس وود نیز معمولا چند بار مورد استفاده قرار میگیرند.

پالت‌های بلوک با چوب سخت، پالت‌های پلاستیکی و پالت‌های فلزی کمی پیچیده‌تر هستند. این پالت‌های گران‌تر بوده و معمولاً به فرستنده بازگردانده می‌شوند یا در صورت استفاده مجدد فروخته می‌شوند. بسیاری از پالت‌های "چهار طرفه" با توجه به بارهایی که می‌توانند تحمل کنند و سایر ویژگی‌ها، کد رنگی دارند.

پالت های چوبی می توانند خطرات زیستی جدی داشته باشند زیرا مستعد آلودگی باکتریایی و شیمیایی هستند، مانند مشکلات E. coli در غذا و حمل و نقل، [نیازمند منبع] و حتی هجوم حشرات، و بنابراین نیاز به ISPM 15.

پالت کاغذی[ویرایش]

پالت های کاغذی که به آنها اکوپالت نیز گفته می شود، اغلب برای بارهای سبک استفاده می شود، اما پالت های کاغذی مهندسی شده به دلیل شکل طراحی مقاوم برای بارهایی که با چوب حمل می شوند نیز استفاده می شود. پالت های کاغذی در مواردی که بازیافت و دفع آسان آن مهم است استفاده می شود. طرح‌های جدید اکوپالت‌ها تنها از دو قطعه تخت تخته راه راه (بدون چسب / منگنه) و وزن آن فقط 4.5 کیلوگرم (9.9 پوند) ساخته شده‌اند که باعث صرفه‌جویی چشمگیری در حمل و نقل می‌شود.

پالت‌های اکوپلت نیز از ISPM 15 مستثنی هستند، و ورقه‌های بخور و مانع «لغزش» را نفی می‌کنند. پالت کاغذی تمیزتر، ایمن تر و جایگزینی سازگار با محیط زیست برای سایر انواع پالت است. برخی از پالت های راه راه مهندسی شده ارتفاع کاهش یافته قابل توجهی را ارائه می دهند و هزینه حمل و نقل را کاهش می دهند. پالت‌کامیون‌های دستی با مشخصات پایین اجازه می‌دهند تا پالت‌های کم‌تر از 25 میلی‌متر را بردارید.

پالت پلاستیکی[ویرایش]

اغلب از پلاستیک HDPE جدید یا بازیافت پلی اتیلن ترفتالات (بطری نوشابه) ساخته می‌شود.[۱۵] پالت پلاستیکی معمولاً بسیار بادوام هستند، برای صد سفر یا بیشتر دوام می آورند[۱۶] و در برابر هوازدگی، پوسیدگی و مواد شیمیایی و خوردگی مقاومت بالایی دارند.

از مزایای پالت های پلاستیکی نسبت به پالت های چوبی می توان به قابلیت ضدعفونی آسان، مقاومت در برابر بو، مقاوم در برابر آتش، طول عمر بیشتر، دوام و محافظت بهتر از محصول، عدم پارگی و وزن سبک تر، در نتیجه صرفه جویی در هزینه های حمل و نقل و نیروی کار اشاره کرد. همین موارد این پالت را ایمن تر و سازگارتر با محیط زیست می کند. پالت های پلاستیکی از بازرسی برای نگرانی های ایمنی زیستی معاف هستند و به راحتی برای حمل و نقل بین المللی ضدعفونی می شوند. HDPE به اکثر اسیدها و مواد شیمیایی سمی غیرقابل نفوذ بوده و پاک کردن آن‌ها آسان است.

برخی از پالت های پلاستیکی اگر برای نگهداری بارهای سنگین برای مدت طولانی استفاده شوند، می توانند از خزش پلاستیکی فرو بریزند. پالت‌های پلاستیکی را نمی‌توان به راحتی تعمیر کرد و می‌تواند ده برابر گران‌تر از چوب‌های سخت باشد. [۱۷] بنابراین اغلب توسط ارائه‌دهندگان خدمات لجستیکی استفاده می‌شوند که می‌توانند از دوام و قابلیت انباشتگی آنها سود ببرند.

زنجیره های تامین بزرگ استفاده از پالت های پلاستیکی را افزایش داده است زیرا بسیاری از سازمان ها به دنبال کاهش هزینه ها از طریق کاهش زباله، حمل و نقل و بهداشت و ایمنی هستند. پالت ها و دالی ها را می توان با هم ترکیب کرد (به عنوان مثال Pally)،[۱۸]

آنها همچنین با کاهش مدیریت زنجیره تامین، صرفه جویی قابل توجهی در زمان و هزینه دارند. قابلیت استفاده مجدد و بازیافت پلاستیک ها به افزایش استفاده از پالت های پلاستیکی کمک کرده است. پالت های پلاستیکی به طور گسترده در ایالات متحده و اروپا تولید و مورد استفاده قرار می گیرند که با پذیرش ISPM 15 تحریک شده است. مقایسه کامل چوب در مقابل پلاستیک را می توان با تجزیه و تحلیل چرخه عمر انجام داد. همچنین تراشه‌های RFID را می‌توان در پالت‌های پلاستیکی برای نظارت بر مکان‌ و ردیابی موجودی قالب‌گیری کرد. شش نوع اصلی از فرآیندهای پلاستیکی وجود دارد که برای تولید پالت ها استفاده می شود:

 • قالب گیری تزریق فشار بالا
 • قالب گیری فوم ساختاری
 • ترموفرمینگ
 • قالب گیری فشاری
 • قالب گیری چرخشی
 • اکستروژن پروفیل

پالت فولادی[ویرایش]

پالت فولاد قوی هستند و در حال استفاده برای بارهای سنگین بالا انباشته زیاد و طولانی مدت خشک سازی و بارهای نقل مکان کرد و با سوء استفاده از سیستم‌های لجستیک. آن‌ها اغلب استفاده می‌شود برای مهمات نظامی است.[۱۹] فلزی را تشکیل می‌دهند کمتر از ۱٪ از بازار است. مواد عبارتند از فولاد کربن، فولاد ضدزنگ، فولاد و آلومینیوم. از این فولاد کربن ارائه می‌دهد و دوام عالی در کمترین هزینه. فولاد جراحی نیاز ندارد رنگ پوشش و ترجیح داده‌است برای چنین برنامه‌های کاربردی به عنوان اتاق تمیز و محیط‌های. فولاد کربن واحدهای گران‌قیمت در مقایسه با چوب و استیل و آلومینیوم در مورد هزینه ۲–۳ بار که از فولاد کربن. هزینه‌های طولانی مدت می‌تواند پایین‌تر از چوب است. به‌طور کلی مزایای استفاده از فلز پالت استحکام و سفتی و دوام عالی اشکال رایگان بدون تراشه‌های بهداشتی و قابل بازیافت است. معایب عبارتند از: بالاتر از قیمت اولیه قابل توجهی وزن کم اصطکاک و حساسیت به زنگ زدن (کربن استیل). فلزی است که در درجه اول مورد استفاده در اسیر یا حلقه بسته محیط‌های که در آن دوام و محصول حفاظت کلیدی عملکرد مورد نیاز است. واحدهای فلزی امروز به‌طور فزاینده‌ای با قیمت رقابتی و سبک‌وزن است. اولیه صنایع که با استفاده از پالت فلزی شامل خودرو و دارویی و چمن تراکتور و موتور سیکلت و لاستیک.[۲۰]

پالت پرس وود[ویرایش]

از انواع جدیدتر پالت است که به وسیله چوب های بازیافتی، شاخ و برگ درختان شاخته می شود. در ابتدا شاخ و برگ درختان خشک شده و به قطعات کوچک خورد می شود. سپس محصول به دست آمده با چسب های مخصوص ترکیب شده و در قالب های پرس گرم قرار میگیرد تا شکل پالت به خود بگیرد. این نوع پالت به دلیل اینکه آسیب کمتری به درختان می زند و برای تولید آن درخت تازه ای قطع نمی شود، مورد توجه دوست داران محیط زیست قرار گرفته است.[۲۱]

پالت آلومینیومی[ویرایش]

پالت آلومینیوم قوی تر از چوب یا پلاستیک است و همچنین سبک‌تر از فولاد بوده در برابر آب، پوسیدگی، خوردگی و.. مقاومت بیشتری دارد. از پالت آلومینیومی گاهی اوقات برای حمل و نقل هوایی، ذخیره‌سازی و ماندن طولانی مدت در هوای آزاد، حمل و نقل دریایی و همچنین حمل و نقل نظامی استفاده می‌شود.

تاریخچه[ویرایش]

قدمت استفاده از اسکیدها به مصر باستان و بین النهرین باستان، حداقل به هزاره اول قبل از میلاد برمی گردد.[۲۲] توسعه لیفتراک و نیازهای عملیات لجستیکی جنگ جهانی دوم منجر به استفاده قابل توجهی از پالت شد.[۲۳]

مرجع اولین پالت‌های مدرن مشخص نیست و مجموعه‌ای از نشانه هابخش‌هایی از توسعه پالت را نشان می‌دهند. اولین مورد ممکن است یک حق ثبت اختراع در ایالات متحده در سال 1924 باشد که "سکوی کامیون بالابر" هاوارد تی هالوول را توصیف می کند. جورج جی ریموند و ویلیام سی هاوس برای یک پالت طراحی شده برای تکمیل طرح جک پالت جدید در سال 1937 ثبت اختراع ثبت کردند. یک حق اختراع در سال 1939 از کارل کلارک نیز نوعی پالت با رشته های فولادی را نشان می دهد.[۲۴]

تحولات زمان جنگ اغلب درست پس از جنگ به ثبت رسیده است، بنابراین یک حق اختراع از رابرت براون در یک پالت چهار طرفه در سال 1945 وجود دارد و یک حق اختراع از Norman Cahners (یک افسر تدارکات نیروی دریایی ایالات متحده) یک پالت یکبار مصرف را در سال 1949 نشان می دهد.

پالت چهار طرفه مدرن نیز به نام Darling Graeme در سال 1949 ثبت شده است.[۲۵]

جایگزین استفاده[ویرایش]

انباشته پالت.
بداهه خیابان نیمکت در ناپل (ایتالیا) ساخته شده از چوبی EuroPallet.

دور انداخته چوبی پالت چوبی استفاده شود باید به صورت هیزم یا صنایع مگر اینکه مشخص شده‌است که چوب در این پالت شده‌است درمان نگهدارنده چوب قارچ کش و/یا آفت کش‌ها. مختلف pyrethrins و propiconazole رایج برای درمان چوبی پالت چوبی. علاوه بر وارد palletized کالا به‌طور معمول fumigated با شدت سمی آفت کش‌ها. در طول استفاده از مواد مضر یا مواد شیمیایی نیز ممکن است نشت در پالت چوب و جذب شود.

صنایع دستی انتشارات توصیه کرده‌اند که خوانندگان به استفاده از پالت برای ساخت یک اسکیت بورد مانع به نام یک دستی پد موانع در طول، پینت بال بازی‌ها یا دیگر ورزش-آیتم‌های مرتبط. نشریات دیگر پیشنهاد کرده‌اند با استفاده از پالت چوب برای حیوانات کوچک قفس یا نرده‌ها، پالت چوب قابل بازیافت است برای استفاده به عنوان مبلمان چوب توسط حداقل یک شرکت است.

آکوستیک گیتار، ساز گیتار تیلور پس از تولید با کیفیت بالا «پالت گیتار»[۲۶] ساخته شده از چوب پالت به منظور نشان دادن اهمیت روش ساخت و ساز در مقابل گران جنگل‌های عجیب و غریب.

I-Beam Design, معماری و طراحی داخلی شرکت مستقر در نیویورک برنده جایزه در سال ۱۹۹۹ رقابت اسپانسر شده از طرف معماری برای بشریت خود را تسلیم "پالت خانه" طراحی راه حل به خانه بازگشت پناهندگان کوزوو. در مقیاس کامل نمونه از پالت خانه شدند و برجسته در "کاسا per Tutti" نمایشگاه در میلان Triennale و زمین جوایز در والاحضرت پرنس چارلز' سلطنتی باغ به عنوان بخشی از شاهزاده‌های خیریه بنیاد کنفرانس در آینده‌ای پایدار سازمان یافته در همکاری با آی بی ام و بار مالی. پالت خانه مقرون به صرفه انتقالی صفحه اصلی است که می‌تواند تبدیل به دائم در طول زمان است. می‌توان آن را به عنوان پناهنده مسکن یا به عنوان مسکن مقرون به صرفه نیز هست. با توجه به ماهیت پالت ماژول دیوار حفره می‌توان با عایق انواع مختلفی از مواد است که به کاربر در دسترس است.

دو اتریشی دانش آموزان Andreas نوئل Schnetzer و گرگور Pils از دانشگاه وین ایجاد یک صفحه اصلی با عنوان پالت خانه و به عنوان نام نشان می‌دهد مورد استفاده مجدد قرار پالت به شکل مدولار انرژی کارآمد و مقرون به صرفه مسکن. این ایده متولد شد و در سال ۲۰۰۸ در رقابت و پالت خانه به نمایش گذاشته شده‌است در چندین شهر اروپا از جمله ونیز وین و لینز و گرونوبل. آن می‌تواند تبدیل به یک رویکرد هوشمندانه برای مسکن قشرها کم درآمد است.[۲۷]

Denver, کلرادو، شد و میزبان مراسم تحلیف پالت-جشنواره جشنواره که به نمایش تنوع پالت و شامل بزرگ هنر سازه‌های ساخته شده با upcycled مواد پالت پیچ و خم‌های یک پالت سالن آمفی تئاتر با اجرای موسیقی زندگی پایدار تظاهرات یک upcycled مد نشان می‌دهد فروشندگان و هنرمندان فروش upcycled کالا و پارکور، این رویداد crowdfunded و سازمان یافته توسط Upcycle حوادث.

اقلام ساخته شده از چوب پالت به احتمال زیاد با دوام و خوبی را نشان می‌دهد مقاومت در برابر آب با توجه به این درمان است. اما تماس نزدیک با پالت چوب یا استنشاق گرد و غبار از سنباده یا اره می‌تواند یک منبع از قرار گرفتن در معرض آفت کش‌ها و قارچ کش مواد شیمیایی. این احتمال وجود دارد که ژانویه ۲۰۱۰ به یاد بیاورید از جانسون و جانسون تیلنول و سایر مواد مخدر بود که با توجه به خود را ذخیره شده بر روی پالت چوبی که تا به حال درمان شده با قارچ/آفت کش ۲٬۴،6-tribromophenol. این ماده شیمیایی می‌تواند تخریب قالب برای تولید ۲٬۴،6-tribromoanisole که قوی کپک زدگی و بوی ناشی از مصرف‌کنندگان به شکایت.[۲۸] وجود ندارد حاد یا مزمن سلامت داده‌ها در ۲٬۴،6-tribromoanisole های[۲۹] اما اعتقاد بر این است که آلوده به مواد مخدر باعث تهوع و سایر عوارض بهداشتی در برخی از افراد است.

خطرات آتش‌سوزی[ویرایش]

هر دو چوب و پالت پلاستیکی ممکن است خطرات آتش. The National Fire Protection Association مستلزم آن است که هر دو نوع «باید ذخیره شده در خارج یا در یک ساختار جدا» مگر حفاظت شده توسط آبپاش آتش.[۳۰]

خطرات ایمنی مواد غذایی[ویرایش]

پالت چوب مورد استفاده برای حمل و نقل مواد غذایی می‌تواند احتمالاً بندر عوامل بیماری‌زا مانند اشرشیا کلی و لیستریا.

انتشار توسط مصرف‌کنندگان ملی لیگ اعلام کرد آزمایش از ۷۰ پالت چوب و ۷۰ پالت پلاستیکی است که لود شده با محصولات فاسد شدنی و حمل به کاربر نهایی روانه بازار شد یک شبه به مستقل میکروب‌شناسی آزمایشگاه برای تست. نتایج برگشتم با ۱۰ درصد از چوب پالت مثبت برای E. coli و ۱٫۴ درصد مثبت در پالت پلاستیکی.[۳۱]

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. Raballand, Gaël and Aldaz-Carroll, Enrique, "How Do Differing Standards Increase Trade Costs?
 2. ISO 6780:2003 – Flat pallets for intercontinental materials handling – Principal dimensions and tolerances
 3. Clarke, John, "Pallets 101: Industry Overview and Wood, Plastic, Paper, and Metal Options"
 4. "Design Criteria for Ammunition Unit Loads". U.S. DOD, Dept of the Navy, Naval Sea Systems Command. 8 April 1970. MIL-STD-1660. Archived from the original on 24 November 2007. Retrieved 2008-01-01. {{cite journal}}: Cite journal requires |journal= (help)
 5. MIL-STD-1660, ibid. , para. 4.8.3
 6. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۷ ژوئن ۲۰۱۰. دریافت‌شده در ۲۳ آوریل ۲۰۱۶.
 7. «ISO Technical Committee 51: Pallets for unit load method of materials handling». بایگانی‌شده از اصلی در ۸ دسامبر ۲۰۰۶. دریافت‌شده در ۲۳ آوریل ۲۰۱۶.
 8. «National Wood Pallet and Container Association Mission». بایگانی‌شده از اصلی در ۷ مه ۲۰۰۴. دریافت‌شده در ۲۳ آوریل ۲۰۱۶.
 9. «Pallet Design System (PDS)». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۵ مه ۲۰۱۰. دریافت‌شده در ۲۳ آوریل ۲۰۱۶.
 10. MIL-STD-1660, ibid.
 11. ICS: 55.180.20 General purpose pallets[پیوند مرده]
 12. «Debarked Definition/Discussion». بایگانی‌شده از اصلی در ۳ مارس ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۲۳ آوریل ۲۰۱۶.
 13. «نسخه آرشیو شده» (PDF). بایگانی‌شده از اصلی (PDF) در ۱۳ ژوئیه ۲۰۱۱. دریافت‌شده در ۲۳ آوریل ۲۰۱۶.
 14. "Standard Pallet Size – Pallet Dimensions List: GLOBAL". Pallets LLC (به انگلیسی). Retrieved 2015-12-12.
 15. همه چیز در مورد مواد سازنده پالت پلاستیکی (۲۰۲۱-۰۸-۱۵). «پالت پلاستیکی». پلاستون. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۱-۱۱.
 16. Raballand, ibid. , pg11
 17. Hsmsearch.com
 18. Grande, Joseph A. (September 2008). "Plastic Pallets Gain Ground In an Eco-Conscious World". Plastics Technology. Retrieved 8 June 2014.
 19. MIL-STD-1660, ibid. , 4.8.3
 20. Pallets – Where Form Meets Function By Peter Hamner, Center for Unit Loan Design, Virginia Tech
 21. https://neopallet.com/%d9%be%d8%a7%d9%84%d8%aa-%d9%be%d8%b1%d8%b3%db%8c-%db%8c%d8%a7-%d9%be%d8%b1%d8%b3-%d9%88%d9%88%d8%af-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa/
 22. "Remains of timber, the lengths laid upon the pavement parallel to one another (fig. 114) where a large number of blocks were found, suggest skids upon which they were moved".
 23. Vanderbilt, Tom (14 August 2012). "Pallets: The single most important object in the global economy". Slate. Retrieved 16 August 2012.
 24. "US Patent 2178646 A". Retrieved 20 January 2015.
 25. R.R.Singh (2013-07-18). "Pallets – An efficient and safe way of material handling" (PDF). Bureau of Indian Standards. Archived from the original (PDF) on 4 March 2016. Retrieved 2014-01-22.
 26. "Pallet Guitar". Archived from the original on 20 November 2008. Retrieved 23 April 2016.
 27. http://www.archdaily.com/55205/pallet-house-schnetzer-andreas-claus-pils-gregor/
 28. Chemical & Engineering News, January 25, 2010, p. 18
 29. Sigma Aldrich, MSDS, 2009
 30. NFPA 13
 31. CBS News, "Hidden Danger of Pallets" (May 2010).