ویندوز دیفندر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ویندوز دیفندر
Windows Defender
Windows Defender icon.png
WindowsDefenderWindows7.png
صفحه راه اندازی نسخه قدیمی دیفندر در سرویس پک اول ویندوز7
انتشار پایدار۱.۱.۵۹۳ (اکس‌پی و سرور ۲۰۰۳)
۱.۱.۱۶۰۰ (ویستا)
۶.۱.۷۶۰۰ (هفت) (ویندوز هشت) (ویندوز10)در دو نسخه
انتشار پیش‌نمایشاز سال2005(ویندوزxpو ویستا) تا 2009(ویندوز7(سرویس پک1)) و 2012 (همراه با ویندوز 8)تا2019(ویندوز10)
سیستم‌عاملویندوزWindows

ویندوز دیفندر (به انگلیسی: Windows Defender) که در گذشته با نام مایکروسافت ضدجاسوس‌افزار (به انگلیسی: Microsoft AntiSpyware) شناخته می‌شد، نرم‌افزاری است که شرکت مایکروسافت آن را برای جلوگیری، حذف و قرنطینه کردن جاسوس‌افزارها ساخته‌است. این نرم‌افزار به‌طور پیش‌فرض همراه ویندوز ویستا و ویندوز ۷و ویندو ز10 است و نسخه‌های ویندوز اکس‌پی و ویندوز سرور ۲۰۰۳ در وب‌گاه مایکروسافت به‌طور رایگان برای دانلود وجود دارد.

تاریخچه[ویرایش]

نسخهٔ آزمایشی[ویرایش]

ویندوز دیفندر ابتدا بر روی هستهٔ نرم‌افزار ضدجاسوسی جی‌آی‌اِی‌ان‌تی محصول شرکت جی‌آی‌اِی‌ان‌تی پایه‌گذاری شد. این شرکت در تاریخ ۱۶ دسامبر ۲۰۰۴ به مایکروسافت ملحق شد. اولین نسخهٔ آزمایشی ویندوز دیفندر در ۶ ژانویه ۲۰۰۵ منتشر شد و در واقع همان نرم‌افزار ضدجاسوسی جی‌آی‌اِی‌ان‌تی بود. پس از آن در ۲۱ نوامبر ۲۰۰۵ به‌طور رسمی نسخهٔ آزمایشی اول آن منتشر شد. در نسخهٔ آزمایشی دوم، هستهٔ نرم‌افزار دوباره نوشته شد اما این بار برخلاف نسخهٔ قبل که جی‌آی‌اِی‌ان‌تی با ویژوال بیسیک آن‌را ایجاد کرده بود، هستهٔ نرم‌افزار با سی‌پلاس‌پلاس نوشته شد. نسخهٔ آزمایشی دوم در ۱۳ فوریه ۲۰۰۶ منتشر شد.

نسخهٔ پایانی نسل اول[ویرایش]

در نهایت نسخهٔ پایانی نسل اول آن در ۲۴ اکتبر ۲۰۰۶ منتشر شد و قابلیت پشتیبانی از ویندوز اکس‌پی، ویندوز سرور ۲۰۰۳ و ویندوز ویستا ویندوز 7را دارا بود.

نسخه جدید ویندوز دیفندر[ویرایش]

پس از اینکه مایکروسافت نرم‌افزار مایکروسافت سکیوریتی اسنشالز بر ویندوز دیفندر ترجیح داد دوباره بعد از سه سال مایکروسافت به ویندوز دیفندر روی آورد و نسخه جدید آن همراه با ویندوز8 در سال 2012 منتشر شد البته ویندوز دیفندر جدید برپایه همان برنامه مایکروسافت سکیرویتی اسنشالز بود در واقع فقط اسم آن تغییر کرده بود هدف مایکروسافت گزاشتن اسم نوستالژیک این برنامه بود.

رابط کاربری جدید ویندوز دیفندر
رابط کاربری جدید ویندوز دیفندر

این برنامه پس از سه سال دوباره بر روی ویندوز 10 عرضه گردید.البته این نسخه هم باز همان برنامه مایکروسافت سیکوریتی اسنشالز بود که همین روند تا دوسال ادامه پیدا کرد تا اینکه مایکروسافت عزم خود را جذم کرد تا نسخه جدید این برنامه را تولید منتشر کند و سر انجام در همان سال 2017 یا اوایل سال 2018 برنامه ویندوز دیفندر با رابط کاربری بسیار پیشرفته و بروزتر آغاز بکار کرد به زبان ساده یعنی زبان طراحی کل این برنامه دوباره از نو نوشته شده بود و یک سری امکانات جدید مانند family یا ورود به اکانت به آن اضافه شده بود.

بخشی از قابلیت های ویندوز دیفندر جدید:

1- دسترسی کنترل شده به فولدر ها

2-افزودن مکان های جدید به برنامه

3-مجاز سازی اپلیکیشن مورد اعتماد شما(یعنی با استفاده از تنظیمات دستی میتوانید یک برنامه را انتخاب کنید که مورد اعتماد شما است تا بعد ها به عنوان ویروس پاک نشود)مشابه برنامه ESET

4-بخش Exploit Guard ویندوز دیفندر

5-شخصی سازی تنظیمات بخش Exploit protections

6-مقابله با تهدیدهای پیشرفته ویندوز دیفندر

7-ورود به اکانت مایکروسافت


ویندوز دیفندر زیرمجموعه ویندوز سیکوریتی است.
ویندوز دیفندر زیر مجموعه ویندوز سیکوریتی است

پس از چند ماه این برنامه با آپدیت جدید سپتامبر سال 2018، این برنامه به زیر مجموعه برنامه مایکروسافت سیکوریتی تبدیل شد.البته مایکروسافت سیکوریتی همان تنظیمات برنامه ویندوز دیفندر است.

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Windows Defender». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۲۷ فوریه ۲۰۱۰.