مایکروسافت آفیس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
مایکروسافت آفیس
Microsoft Office
OfficeL.png
Office 2010 family.png
مایکروسافت آفیس ۲۰١٠ ورد، اکسل، پاورپوینت و وان نُت در ویندوز ٧
انتشار ابتدایی ۱۹۸۹ (مک اواس)
۱۹۹۰ (ویندوز)
انتشار پایدار 14.0.6023.1000(2010 SP1) / ‏۲۸ ژوئن، ۲۰۱۱؛ ۵ سال پیش (۲۰۱۱-۰۶-28)
انتشار پیش‌نمایش ‎۲۰۱۳ پش نمایش مصرف کنندگان ‎‏ / ‏۱۷ ژوئیه، ۲۰۱۲؛ ۳ سال پیش (۲۰۱۲-۰۷-17)[۱]
نوشته‌شده به سی++
سیستم‌عامل مایکروسافت ویندوز، مک اواس، مک‌اواس ایکس
موجود به ۳۵ زبان
گونه نرم‌افزار اداری
پروانه انحصاری
وب‌گاه http://office.microsoft.com

مایکروسافت آفیس یک مجموعه اداری در بر گیرندهٔ نرم‌افزارهای یکپارچه با هم، سرورها و سرویس‌ها است که برای سیستم‌عامل‌های مایکروسافت ویندوز و مک اواس ده ساخته شده است. مایکروسافت آفیس در سال ۱۹۸۹ برای سیستم‌عامل مک اواس اکس معرفی شد و در سال بعد یعنی ۱۹۹۰ نسخه تحت ویندوز آن نیز به بازار آمد. اولین نسخه از مجموعه مایکروسافت آفیس شامل برنامه‌های مایکروسافت ورد، مایکروسافت اکسل و مایکروسافت پاورپوینت بود. همچنین برنامه‌های مایکروسافت اکسس و اسکجول پلاس در نگارش حرفه‌ای این نسخه وجود داشت.

آفیس ۲۰۰۷/آفیس ۲۰۰۸ در بردارندهٔ رابط کاربری جدیدی است و از فرمت‌های جدید موسوم به Office Open XML با فرمت‌های docx، xlsx، pptx سود می‌برد. ضمن اینکه مایکروسافت قابلیت جدید، رایگان و افزودنی با نام بستهٔ هماهنگ سازی مایکروسافت آفیس (به انگلیسی: Microsoft Office Compatibility Pack) ایجاد کرده است تا کاربران بتوانند با برنامه‌های پیشین آفیس هم‌چون برنامه‌های آفیس ۲۰۰۳ و آفیس ۲۰۰۰، پرونده‌ها با ریخت و فورمت Office Open XML file format را باز کنند. برای نمونه با مایکروسافت آفیس ورد ۲۰۰۳ که به گونهٔ کارخانه‌ای ناتوان از گشودن و سپاردن در پسوند docx است، بتواند پسوند docx را گشوده و آن را ویرایش کرده و آن را ذخیره و سپارش کند.

  • واپسین نگارش مایکروسافت آفیس، آفیس ۲۰۱۳ نام دارد که در تاریخ ۲۵ اکتبر ۲۰۱۳ برای مایکروسافت ویندوز منتشر شد و آخرین نسخه تحت سیستم‌عامل مک اواس اکس نیز آفیس ۲۰۰۸ نام گرفته است که در تاریخ ۱۵ ژانویه ۲۰۰۸ منتشر شده است.

یکی از امکانات جدید این نسخه ۲۰۱۳ کلود بودن (ابری) است که می‌توان مطالب را در فضای آنلاین ذخیره نمود.

  • سرانجام در تاریخ ۲۰۱۴ میلادی مایکروسافت نسخه اندرویدی مجموعه آفیس را منتشر نمود.
  • طبق تحقیقات کمپانی Forrester Research تا تاریخ ژوئن ۲۰۰۹ بعضی از نسخه‌های مایکروسافت آفیس در ۸۰ درصد موارد تجاری و اداری استفاده شده‌است و ۶۴ درصد این موارد از آفیس ۲۰۰۷ استفاده کرده‌اند.[۲]

تاریخچهٔ نگارش‌ها[ویرایش]

نگارش‌های تحت ویندوز[ویرایش]

نگارش‌های تحت مک اواس اکس[ویرایش]

نگارش اندروید[ویرایش]

پانویس[ویرایش]