مایکروسافت سیلورلایت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مایکروسافت سیلورلایت یک بستر برنامه‌سازی تحت وب است که توانایی‌های مشابه ادوبی فلش دارد، که قابلیت چند رسانه‌ای، گرافیک و پویانمایی را درون یک محیط زمان اجرا جاسازی کرده‌است.

silverlight یک افزایه وب است که همانند افزایه های رایج به مرورگر وب الحاق شده و گستره ی توانائی های مرور گر را افزایش میدهد. علاوه یر خصوصیات یاد شده سیلورلایت قابلیت اتصال به پایگاه داده را دارد. سیلور لایت در حقیقت یک برنامه ی غنی وب (RIA (Rich Internet Application است که هماهند برنامه هائی که در تکنولوژی هائی مثل ASP.NET تولید میشوند قابل توسعه است. سیلور لایت زیر شاخه ای از تکنولوژی WPF است تنها با این تفاوت که روی وب اجرا میشود. مایکروسافت از سال 2007 تا 2012 (در حدود 5 سال) 5 ورژن مختلف از سیلورلایت را ارائه کرده است که آخرین ورژن آن در تاریخ 8 می 2012 روانه بازار شد. تکنولوژی سیلورلایت در سیستم عامل های مکینتاش نیز قابل پشتیبانی است.


برخى از مهم ترين نكات در مورد سيلورلايت:

از سيلورلايت مى توان براى نمايش آنلاين يا استريمينگ (Streaming) فيلم و موسيقى استفاده كرد. به دليل حجم كم (كمتر از ۲mb) به راحتى قابل دانلود و نصب روى مرورگر مى باشد. سيلورلايت به دليل استفاده بيشتر از منابع سخت افزارى كلاينت، باعث بهبود ظاهر و افزايش سرعت اجراى برنامه هاى تحت وب مى باشد. در silverlight نيز مانند فيلم هاى Flash مى توان از تصويربردارى (Vector-Based-Graphics)، موسيقى، متن و انيميشن به صورت يكپارچه استفاده كرد. طراحان وب، همه كارهايى كه با استفاده از تكنولوژى AJAX انجام مى دادند در سيلورلايت به صورت درونى و ساده تر مى توانند انجام دهند. برنامه نويسان NET.اعم از C++VB, و... مى توانند از توانايى هاى كسب نموده خود در دنياىNET .براى توليد برنامه هاى silverlight استفاده نمايند. حتى برنامه نويسان jSP، PHP و ديگر زبان هاى سمت سرور نيز مى توانند از silverlight استفاده كنند. به دليل تعدد زبان هاى قابل انتخاب براى توليد برنامه هاى silverlight، يادگيرى و به كارگيرى اين تكنولوژى بسيار راحت است. از تمام زيبايى windows vista اعم از ظاهر كنترل ها، رسانه هاى آن و... مى توانيد در silverlight استفاده كنيد. در silverlight به راحتى مى توان از JSON، LINQ، RSS و هر گونه وب سرويسى استفاده كنيد. فايل هاى صوتى با پسوند WMA و MP3 را مى توانيد با استفاده از silverlight استريم نماييد. Silverlight با تمام سيستم عامل ها و مرورگرهاى موجود سازگارى دارد. محيط طراحى برنامه هاى silverlight براى توليد برنامه هاى silverlight مى توانيد از دو ابزار Microsoft Expression Blend2 و Visual studio ۲۰۰۸ استفاده نماييد: Microsoft Expression Blend 2 : از اين ابزار مى توانيد براى طراحى ظاهر گرافيكى، Encode كردن فايل هاى تصويرى و صوتى و قرار دادن آن در برنامه هاى silverlight استفاده نماييد. Visual studio 2008 : براى كدنويسى طرف كلاينت و سرور، مربوط به برنامه هاى silverlight مى توانيد از اين ابزار استفاده نماييد؛ همچنين اين ابزار امكان Debug كردن كدهاى برنامه هاى silverlight را نيز به صورت كامل فراهم مى كند و قابليت full-IntelliSense (منظور syntax checking، AutoComplete، Syntax Highlighting و...) آن نيز فعال مى شود. با توجه به شدت تبليغات روى silverlight و توليد ابزارهاى مربوط به آن به نظر مى رسد Microsoft تصميم بسيار جدى در مورد توسعه و جهانى سازى silverlight دارد.