مایکروسافت سیلورلایت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مایکروسافت سیلورلایت یک بستر برنامه‌سازی تحت وب است که توانایی‌های مشابه ادوبی فلش دارد، که قابلیت چند رسانه‌ای، گرافیک و پویانمایی را درون یک محیط زمان اجرا جاسازی کرده‌است.

silverlight یک افزایه وب است که همانند افزایه های رایج به مرورگر وب الحاق شده و گستره ی توانائی های مرور گر را افزایش میدهد. علاوه یر خصوصیات یاد شده سیلورلایت قابلیت اتصال به پایگاه داده را دارد. سیلور لایت در حقیقت یک برنامه ی غنی وب (RIA (Rich Internet Application است که هماهند برنامه هائی که در تکنولوژی هائی مثل ASP.NET تولید میشوند قابل توسعه است. سیلور لایت زیر شاخه ای از تکنولوژی WPF است تنها با این تفاوت که روی وب اجرا میشود. مایکروسافت از سال 2007 تا 2012 (در حدود 5 سال) 5 ورژن مختلف از سیلورلایت را ارائه کرده است که آخرین ورژن آن در تاریخ 8 می 2012 روانه بازار شد. تکنولوژی سیلورلایت در سیستم عامل های مکینتاش نیز قابل پشتیبانی است.

برخی از مهم ترین نکات در مورد سیلورلایت:

از سیلورلایت می توان برای نمایش آنلاین یا استریمینگ (Streaming) فیلم و موسیقی استفاده کرد. به دلیل حجم کم (کمتر از ۲mb) به راحتی قابل دانلود و نصب روی مرورگر می باشد. سیلورلایت به دلیل استفاده بیشتر از منابع سخت افزاری کلاینت، باعث بهبود ظاهر و افزایش سرعت اجرای برنامه های تحت وب می باشد. در silverlight نیز مانند فیلم های Flash می توان از تصویربرداری (Vector-Based-Graphics)، موسیقی، متن و انیمیشن به صورت یکپارچه استفاده کرد. طراحان وب، همه کارهایی که با استفاده از تکنولوژی AJAX انجام می دادند در سیلورلایت به صورت درونی و ساده تر می توانند انجام دهند. برنامه نویسان NET.اعم از C++VB, و... می توانند از توانایی های کسب نموده خود در دنیایNET .برای تولید برنامه های silverlight استفاده نمایند. حتی برنامه نویسان jSP، PHP و دیگر زبان های سمت سرور نیز می توانند از silverlight استفاده کنند. به دلیل تعدد زبان های قابل انتخاب برای تولید برنامه های silverlight، یادگیری و به کارگیری این تکنولوژی بسیار راحت است. از تمام زیبایی windows vista اعم از ظاهر کنترل ها، رسانه های آن و... می توانید در silverlight استفاده کنید. در silverlight به راحتی می توان از JSON، LINQ، RSS و هر گونه وب سرویسی استفاده کنید. فایل های صوتی با پسوند WMA و MP3 را می توانید با استفاده از silverlight استریم نمایید. Silverlight با تمام سیستم عامل ها و مرورگرهای موجود سازگاری دارد. محیط طراحی برنامه های silverlight برای تولید برنامه های silverlight می توانید از دو ابزار Microsoft Expression Blend2 و Visual studio ۲۰۰۸ استفاده نمایید: Microsoft Expression Blend 2 : از این ابزار می توانید برای طراحی ظاهر گرافیکی، Encode کردن فایل های تصویری و صوتی و قرار دادن آن در برنامه های silverlight استفاده نمایید. Visual studio 2008 : برای کدنویسی طرف کلاینت و سرور، مربوط به برنامه های silverlight می توانید از این ابزار استفاده نمایید؛ همچنین این ابزار امکان Debug کردن کدهای برنامه های silverlight را نیز به صورت کامل فراهم می کند و قابلیت full-IntelliSense (منظور syntax checking، AutoComplete، Syntax Highlighting و...) آن نیز فعال می شود. با توجه به شدت تبلیغات روی silverlight و تولید ابزارهای مربوط به آن به نظر می رسد Microsoft تصمیم بسیار جدی در مورد توسعه و جهانی سازی silverlight دارد.