مایکروسافت ویژوال استودیو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ویژوال استودیو
نماگرفت از ویژوال استودیو ۲۰۲۲ در حال ویرایش برنامه کد منبع زبان ++C
نماگرفت از ویژوال استودیو ۲۰۲۲ در حال ویرایش برنامه کد منبع زبان ++C
توسعه‌دهنده(ها)مایکروسافت
نوشته‌شده باسی++ و سی شارپ
سیستم‌عامل
در دسترس بهانگلیسی، اسپانیایی، چینی، چکی، فرانسوی، آلمانی، ایتالیایی، ژاپنی، کره ای، لهستانی، پرتغالی (برزیل)، روسی و ترکی[۱]
گونهمحیط یکپارچه توسعه نرم‌افزار
پروانهفری‌میوم[۲]
وبگاه

ویژوال استودیو نام محیط یکپارچه توسعه نرم‌افزار (IDE) شرکت مایکروسافت است که جهت تولید برنامه‌های رایانه‌ای برای مایکروسافت ویندوز و تولید وبگاه، برنامه‌های کاربردی وب و خدمات وب استفاده می‌شود.

ویژوال استودیو از یک ویرایشگر با قابلیت اینتلیسنس (تکمیل خودکار کد) بهره می‌گیرد.

ویژوال استودیو از ۳۶ زبان برنامه‌نویسی پشتیبانی می‌کند و تقریباً قابلیت ویرایش و اشکال‌زدایی را برای تمام زبان‌های برنامه‌نویسی (به شرط وجود سرویس مناسب برای آن زبان) فراهم می‌کند. زبان‌های پیش‌فرض پشتیبانی شده شامل: C, C++‎، C++/CLI، VB.NET، C#، F#، TypeScript، XML، JavaScript، XSLT، HTML ،python، CSS و java می‌باشند.

ساده‌ترین نسخه ویژوال استودیو، نسخه Community، رایگان است.

نگارش‌ها[ویرایش]

Express[ویرایش]

ویرایش ویژه

ویرایش ویژه، گونهٔ سبک شدهٔ VS است که به‌طور رایگان عرضه می‌شود. امکاناتی که در این نسخه ارائه می‌شود نسبت به سایر ویرایش‌ها کم‌تر است و نمی‌توان افزونه‌ای به IDE اضافه کرد. از جمله این که امکان برنامه‌نویسی برای موبایل، کامپایل ۶۴ بیتی.

Community[ویرایش]

ویرایش رایگان

از ۰۲۰۱۴−۱۱−۱۲ ۱۲ نوامبر ۲۰۱۴ و در کنار مجموعه ویژوال استودیو ۲۰۱۳، نسخه Community نیز عرضه شد.[۳] پیش از این، تنها نگارش‌های رایگان ویژوال استودیو، انواع Express با ویژگی‌هایی محدود بود. این نسخه از ویژوال استودیو، محدودیت‌های Express را نداشته و با امکانات کامل عرضه می‌شود و جایگزین Visual Studio Express می‌باشد.[۴] جامعه هدف این نگارش، افراد و گروه‌های کوچک است. گروه‌های غیر سازمانی تا ۵ نفر می‌توانند از این نگارش و گروه‌های ۶ نفره و بزرگ‌تر باید از نگارش تجاری استفاده کنند.[۵][۶]

Professional[ویرایش]

ویرایش حرفه ای

از ویژوال استودیو ۲۰۱۰ به بعد این نگارش مبتدی‌ترین نگارش تجاری است که عرضه می‌شود.[۷] این نگارش از تمامی زبان‌های برنامه‌نویسی پشتیبانی شده را شامل می‌شود. همچنین این نگارش امکان پشتیبانی MSDN در سطح Essentials یا پشتیبانی کامل در سطح MSDN library (بسته به نوع پروانه) را فراهم می‌آورد.

Enterprise[ویرایش]

ویرایش سازمانی

علاوه بر ویژگی‌های ارائه شده توسط نسخه حرفه‌ای، نسخه Enterprise مجموعه جدیدی از ابزارهای توسعه نرم‌افزار، توسعه پایگاه داده، همکاری، معیارها، معماری، تست و گزارش‌دهی را ارائه می‌کند.

قابلیت‌ها[ویرایش]

اشکال‌یاب (Debugger)[ویرایش]

ویژوال استودیو شامل یک اشکال‌یاب (به انگلیسی: Debugger) است که برای اشکال‌یابی برنامه‌های نوشته شده با زبان‌های مورد پشتیبانی ویژوال استودیو مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین اشکال‌یاب ویژوال استودیو می‌تواند به پروسه‌های در حال اجرا (به انگلیسی: running processes) متصل شده و آن‌ها را اشکال‌یابی کند.[۸] اگر کد منبع پروسه در حال اجرا در دسترس باشد، اشکال‌یاب کد در حال اشکال‌یابی را به صورت هم‌زمان نمایش می‌دهد، در غیر اینصورت می‌تواند دیس‌اسمبلی کد را نمایش دهد. اشکال‌یاب ویژوال استودیو همچنین می‌تواند روبرداری حافظه (به انگلیسی: memory dump) ایجاد کند یا روبرداری حافظه را جهت اشکال‌یابی دریافت کند.[۹]

اشکال‌یاب امکان ایجاد بریک‌پوینت (به انگلیسی: breakpoint) که اجازه توقف اجرای برنامه در محل خاص را می‌دهد و همچنین مشاهده مقادیر متغیرها در برنامه در حال اجرا را نیز دارد.[۱۰] بریک‌پوینت‌ها را می‌توان به صورت شرطی ایجاد کرد تا در صورتی که شرایط خاصی احراز شد، اجرای برنامه جهت اشکال‌یابی متوقف شود. می‌توان اجرای کد را به صورت خط به خط انجام داد یا در هنگام اشکال‌یابی، به مجموعه‌ای از کدها وارد یا از آن خارج شد (به عنوان مثال به یک حلقه یا یک شرط یا یک تابع خاص)[۱۱] اشکال‌یاب امکان ویرایش و ادامه را پشتیبانی می‌کند تا در حین اجرا بتوان مقادیر متغیرهای زمان اجرا را تغییر و کار برنامه با مقادیر جدید ادامه پیدا کند.

طراح (Designer)[ویرایش]

ویژوال استودیو شامل تعدادی ابزار برای کمک به طراحی اپلیکیشن‌هاست که عبارتند از:

طراح ویندوز فرم
طراح ویندوز فرم (به انگلیسی: Windows Forms designer) برای ایجاد برنامه‌های واسط گرافیکی کاربر توسط Windows Forms استفاده می‌شود. به کمک این طراح می‌توان کنترل‌های مختلف و همچنین ارتباط با بانک اطلاعاتی را به برنامه ویندوزی افزود. واسط کاربر که این طراح در اختیار می‌گذارد، از طریق مدل برنامه‌نویسی رویدادمحور به کد برنامه متصل است. این طراح می‌تواند کد سی شارپ یا ویژوال بیسیک دات‌نت را برای برنامه تولید کند.
طراح بنیان نمایش ویندوز
طراح بنیان نمایش ویندوز (به انگلیسی: WPF designer) با ویژوال استودیو ۲۰۰۸ معرفی شد. مانند طراح ویندوز فرم، از کشیدن و رها کردن (به انگلیسی: drag & drop) کنترل‌ها پشتیبانی می‌کند.

سایر ابزارها[ویرایش]

Visual Studio Tools for Office
این نسخه در حقیقت یک SDK است که به Visual Studio اضافه می‌شود تا امکان برنامه‌نویسی برای برنامه‌های آفیس شامل اکسل، ورد، InfoPath, Outlook و اکسس را فراهم آورد. ویژگی آن شبیه ویرایش استاندارد است با این تفاوت که از کامپایلر مخص

تاریخچه[ویرایش]

اولین ورژن ویژوال استودیو در سال ۱۹۹۷ منتشر شد که نام آن ویژوال استودیو ۹۷ و ورژن آن ۵٫۰ بود.[۱۲] جدیدترین نسخه ویژوال استودیو نسخه ۱۶٫۶٫۰ است که در تاریخ ۲۱ فوریه ۲۰۱۹ تحت عنوان ویژوال استودیو ۲۰۱۹ به‌طور عمومی منتشر شد. دات نت فریم ورک پشتیبانی شده در این نسخه ۴٫۰ تا ۴٫۸ است.

نام اسم رمز شماره نگارش پشتیبانی از چارچوب دات‌نت
Visual Studio 2022 Dev17 ۱۷٫۰ ۴٫۶٫۲–۴٫۸
Visual Studio 2019 Dev16 ۱۶٫۰ ۳٫۵–۴٫۸
Visual Studio 2017 Dev15 ۱۵٫۰ ۳٫۵–۴٫۷٫۲
Visual Studio 2015 Dev14 ۱۴٫۰ ۲٫۰–۴٫۶٫۱
Visual Studio 2013 Dev12 ۱۲٫۰ ۲٫۰–۴٫۵٫۱
Visual Studio 2012 Dev11 ۱۱٫۰ ۲٫۰–۴٫۵
Visual Studio 2010 Dev10 ۱۰٫۰ ۲٫۰–۴٫۰
Visual Studio 2008 Orcas ۹٫۰ ۲٫۰, ۳٫۰, ۳٫۵
Visual Studio 2005 Whidbey ۸٫۰ ۲٫۰
Visual Studio .NET 2003 Everett ۷٫۱ ۱٫۱
Visual Studio .NET (2002) Rainier ۷٫۰ ۱٫۰
Visual Studio 6.0 Aspen ۶٫۰
Visual Studio 97 Boston ۵٫۰

۹۷[ویرایش]

اولین نسخه از این نرم‌افزار سال ۱۹۹۷ به بازار آمد و به نام Visual Studio 97 مشهور شد. برای اولین‌بار برنامه‌ای درست شد که تعداد زیادی ابزار برنامه‌نویسی را در خود جا داده بود و برنامه‌هایی مانند: Visual Basic 5.0 - Visual C++ 5.0 - Visual J++ 1.1 - Visual FoxPro 5.0 - Visual InterDev را شامل می‌شد. کاربرد هر یک از زبانهای بالا در زیر آورده شده‌است:

 • Visual Basic 5.0 and Visual C++ 5.0 برای برنامه‌نویسی تحت ویندوز
 • Visual J++ 1.1 برنامه‌نویسی با Syntaxهای جاوا
 • Visual FoxPro 5.0 برای برنامه‌نویسی xBase (dBASE)
 • Visual InterDev برای تولید صفحات دینامیکی وبگاه‌ها با استفاده از Active Server Pages
 • Visual SourceSafe: بخشی از مجموعهٔ ویژوال استودیو شرکت مایکروسافت که برای انجام عملیات کنترل سرس طراحی شده‌است. این برنامهٔ اختیاری در صورت نصب، قابلیت کنترل و پی‌گیری ورژن‌های مختلف کد را به برنامه‌نویس می‌دهد که برای برنامه‌های پیچیده و به خصوص با چند برنامه‌نویس قابلیتی حیاتی است.

ویژوال سی مجموعهٔ به هم پیوسته‌ای است که تمامی زنجیرهٔ ابزار توسعهٔ برنامه را یکجا گرد آورده. زنجیرهٔ ابزار یادشده شامل ویرایشگر، کامپایلر، لینکر، ابزار میک، دیباگر و اسمبلر مخصوص ویژوال سی می‌باشد که هریک علاوه برداشتن خواص برنامه‌های قدیمی‌تر، دارای قابلیت‌های منحصر به فردی هم می‌باشند. محیط Visual C++بخشی از مجموعه‌ای بزرگ‌تر به نام Microsoft Visual Studio است. نسخه ۹۷ همچنین MicroSoft Developer Network library یا MSDN که راهنمای کامل برنامه‌های Visual Studio مایکروسافت است را معرفی نمود. در97 Visual Studio ابزارهای Visual C++, Visual J++, InterDev, MSDN Library همگی از یک محیط استفاده می‌کردند که Developer Studio خوانده می‌شد و Visual Basic and Visual FoxPro نیز از محیط‌های جداگانه‌ای استفاده می‌کردند. ویژوال استودیو ۹۷ در دو نسخه Professional و Enterprise ارائه گردید. این نسخه از ویژوال استودیو، اولین تلاش شرکت مایکروسافت در تولید محیط تولید نرم‌افزاری برای ساختن برنامه‌هایی با زبان‌های متفاوت بود. (توسعه محیط چند زبانه) این محصول مایکروسافت در آن سال‌ها تقریباً، جوابگوی همه نوع سلیقه‌ای بود و برنامه‌نویسان زیادی را به سوی خود کشید.

۶٫۰ (۱۹۹۸)[ویرایش]

یک سال پس از ارائه نسخه Visual Studio 97 (یعنی در سال ۹۸)، نسخه 6 Visual Studio به عنوان آخرین نسخه‌ای که می‌توانست در پلتفرم Win9x اجرا شود، به بازار عرضه شد. از سال ۹۸ تا سال ۲۰۰۲ مایکروسافت نسخه جدیدی از ویژوال استودیو را معرفی نکرد و ورژن تمام فایل‌های داخلی (File Format Internal) آن طی این ۴ سال به ورژن ۶ ارتقاء یافت که به همین دلیل Visual Studio 98 را با نام Visual Studio 6 نام گذاری نمودند. این آخرین نسخه‌ای بود که شامل ویژوال بیسیک معروف و دوست داشتنی و ویژوال J++ بود. نسخه‌های بعدی ویژوال بیسیک کاملاً متفاوت از نسخه کلاسیک آن شدند و جزء زبانهای دات نتی قرار گرفتند. اگر چه هدف دراز مدت مایکروسافت متحد کردن ابزارهای برنامه‌نویسی تحت یک محیط واحد بود ولی در حقیقت این نسخه نسبت به نسخه ویژوال استادیو ۹۷، چند محیط اضافه تر نیز داشت. Visual J++ و Visual InterDev از محیط Visual C++ جدا شدند در حالی که Visual Basic و Visual FoxPro نیز همچنان مانند نسخه قبلی در محیط‌های جدا بودند.

منابع[ویرایش]

 1. "Microsoft Visual Studio 2015 Language Pack". microsoft.com. Microsoft. Retrieved 29 August 2016.
 2. "Visual Studio Downloads". visualstudio.com. Microsoft. Archived from the original on December 26, 2018. Retrieved November 23, 2013.
 3. Lardinois، Frederic. «Microsoft Launches Free, Unrestricted Version Of Visual Studio For Small Teams». TechCrunch. دریافت‌شده در ۲۰۱۶-۰۸-۱۸.[پیوند مرده]
 4. «MICROSOFT VISUAL STUDIO COMMUNITY 2015». www.visualstudio.com. دریافت‌شده در ۲۰۱۶-۰۸-۱۸.
 5. "Visual Studio 2017 licensing white paper" (PDF). November 2017. Archived (PDF) from the original on August 11, 2018. Retrieved August 11, 2018.
 6. "Compare Visual Studio Product Offerings | Visual Studio". visualstudio.microsoft.com. Archived from the original on August 11, 2018. Retrieved August 11, 2018.
 7. "VS 2010 Licensing Changes". Microsoft. October 19, 2009. Archived from the original on August 6, 2010. Retrieved June 22, 2010.
 8. «Attaching to Running Processes». msdn.microsoft.com. دریافت‌شده در ۲۰۱۶-۰۹-۱۸.
 9. «Dumps». msdn.microsoft.com. دریافت‌شده در ۲۰۱۶-۰۹-۱۹.
 10. «Breakpoints Overview». msdn.microsoft.com. دریافت‌شده در ۲۰۱۶-۰۹-۲۰.
 11. «Code Stepping Overview». msdn.microsoft.com. دریافت‌شده در ۲۰۱۶-۰۹-۲۰.
 12. Otey, Michael (April 30, 1997). "Visual Studio 97". Windows IT Pro. Archived from the original on February 4, 2018. Retrieved February 3, 2018.

7. ویژوال استودیو (Visual Studio) چیست؟ در مایکروسافت می