ویروس سین‌سیشیال تنفسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ویروس سین‌سیشیال تنفسی

ویروس سین‌سیشیال تنفسی (به انگلیسی: respiratory syncytial virus) با ویروس پیوسته‌یاخته‌ای تنفسی، شایع‌ترین علت بیماری دستگاه تنفسی تحتانی در نوزادان و نیز مهم‌ترین پاتوژن در کودکان کم سن است.

سین‌سیشیال به معنی سین‌سیشیومی و مرتبط با سین‌سیشیوم (syncytium) است. واژه سین‌سیشیوم یا پیوسته‌یاخته[۱] به بافت‌های ناقص چندهسته‌ای گفته می‌شود.[۲]

بیماریزایی[ویرایش]

اپیدمی عفونت‌های تنفسی با ویروس سین‌سیشیوم در پائیز، زمستان و بهار دیده شده و معمولاً طی یک اپیدمی، نیمی از کودکان در معرض خطر مبتلا می‌شوند. در بزرگسالان، عفونت حاصله، سندرمی شبیه سرماخوردگی با علائم آبریزش بینی، گلودرد، سرفه و در بعضی موارد، بیحالی، سردرد و تب ایجاد می‌کند.

انتقال[ویرایش]

این عفونت تنفسی به‌طور مؤثری بین اعضای خانواده پخش شده و تا ۴۰٪ بچه‌ها آلوده می‌شوند. انتقال از راه تماس نزدیک با دست آلوده یا گرد و غبار و خود آلوده سازی از ملتحمه یا بینی و نیز عطسه و سرفه با انتشار ذرات درشت معلق انجام می‌گیرد. دورهٔ نهفتگی۶-۴ روز است. ممکنست کودکان تا دو هفته وبالغین به مدت کمتر، ویروس را دفع کنند. عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی ناشی از RSV گاه به سمت سیستم تنفسی تحتانی پیشرفت کرده و به ندرت منجر به پنومونی‌های کشنده می‌گردد (مگر در موارد ضعف ایمنی).

درمان[ویرایش]

در بیماری خفیف، درمان علامتی با آنتی هیستامین‌ها و سمپاتومیمتیک‌ها صورت می‌گیرد. در موارد شدید باید بیمار را بستری نمود. درمان ضدٌ ویروس خاصی وجود ندارد البته ریباورین مؤثر است.

پیشگیری[ویرایش]

ایزوله معکوس٬تهویه مناسب با حداقل ۱۲ بار گردش هوا در ساعت و استفاده از وسایل حفاظتی از جمله گان، ماسک و دستکش در هنگام تماس با بیمار می‌باشد. رعایت تغذیه مناسب نیز به منظور تقویت سیستم ایمنی ٬تسریع بهبودی بیمار و جلوگیری از سوتغذیه دارای اهمیت فراوان می‌باشد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

سرماخوردگی

منابع[ویرایش]

  1. «واژه: واژه‌نامه نوین چند زبانه برای هزاره سوم». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۲ ژانویه ۲۰۱۵. دریافت‌شده در ۲۲ ژانویه ۲۰۱۵.
  2. http://www.thefreedictionary.com/syncytium

ویستا