عطسه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
عطسه
Sneeze.JPG
عمل عطسه باعث می‌شود تا مخاط دهان به صورت افشانه‌ای از ذرات آن به بیرون خارج شود.
دستگاه زیستیدستگاه تنفس
اثرات برروی سلامتیمفید
کنترل واکنشغیرارادی
محرکمحرک مخاط بینی
هوای سرد
طریقۀ انجامخروج ناگهانی هوا و آب از دهان و بینی
نتیجهحذف محرک
عمل عطسه کردن.

عطسه نوعی واکنش دفاعی بدن (رفلکس) به مواد محرک تنفسی یا التهاب مجاری تنفسی یا برای دفع ترشحات در هنگام بیماری است. مکانسیم عطسه خروج سریع هوای بازدمی بر اثر انقباض عضلات تنفسی است.

رفلکس عطسه[ویرایش]

رفلکس عطسه بسیار شبیه سرفه است به استثنای اینکه به جای مجاری تنفسی تحتانی مربوط به مجاری بینی است. محرک ایجادکننده رفلکس عطسه در مجاری بینی است و ایمپالسهای آوران از طریق عصب پنجم به پیاز مغز تیره می‌روند که در آنجا رفلکس عطسه تحریک می‌شود. به این ترتیب مقدار زیادی هوا به سرعت از طریق بینی عبور می‌کند و به این ترتیب به پاک کردن مجاری بینی از مواد خارجی کمک می‌کند.

زمانی که عطسه روی می‌دهد قفسه سینه شدیداً منقبض می‌شود. در همان زمان گلوت بسته می‌شود به‌طوری‌که تا قبل از باز شدن گلوت، هوا با فشار زیادی در پشت آن جمع می‌شود این حالت انفجاری هوا مقدار زیادی از ترشحات و مواد خارجی مانند میکروبها را پاک می‌کند و آن‌ها را با فشار خارج می‌سازد. البته متأسفانه این رفلکس دفاعی خوب بدن مانند سرفه باعث گسترش بیماری می‌شوند.

سنت برخی از عامه[ویرایش]

یک عطسه علامت صبر است. درجوابش می‌گویند عافیت باشه؛ و برای شکستن صبر هفت صلوات باید فرستاد. دو عطسه علامت جخد (جهد) است. باید تعجیل کرد.[۱]

واژه‌شناسی[ویرایش]

عطسه واژه عربی است و در فارسی آن را اشنوسه گویند.[۲]

چه عواملی موجب عطسه کردن می‌شوند؟[ویرایش]

عوامل بسیاری همچون:

  • سرماخوردگی ساده
  • مواد آلرژی‌زا
  • محرک‌های فیزیکی
  • عوامل زیست‌محیطی
  • سرمای هوا
  • نور خورشید

می‌توانند موجب عطسه کردن شوند. این عمل زمانی اتفاق می‌افتد که بافت پوششی تنفسی که یک لایه سلولی پوشاننده دیواره داخلی بینی است، تحریک شده و مغز نیز این واکنش را نشان می‌دهد.

منابع[ویرایش]

  1. کتاب نیرنگستان نوشته صادق هدایت ص ۴۶
  2. دهخدا. «اشنوسه». واژه یاب.

سایت ویکی ووک http://wikiwook.ir/blog/?p=2857

  • گایتون فیزیولوژی پزشکی. تهران