پرش به محتوا

ویروس سین‌سیشیال تنفسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از ویروس سنسیشیال تنفسی)
ویروس سین‌سیشیال تنفسی

ویروس سین‌سیشیال تنفسی (به انگلیسی: respiratory syncytial virus) با ویروس پیوسته‌یاخته‌ای تنفسی، شایع‌ترین علت بیماری دستگاه تنفسی تحتانی در نوزادان و نیز مهم‌ترین پاتوژن در کودکان کم سن است.

سین‌سیشیال به معنی سین‌سیشیومی و مرتبط با سین‌سیشیوم (syncytium) است. واژه سین‌سیشیوم یا پیوسته‌یاخته[۱] به بافت‌های ناقص چندهسته‌ای گفته می‌شود.[۲]

بیماریزایی[ویرایش]

اپیدمی عفونت‌های تنفسی با ویروس سین‌سیشیوم در پائیز، زمستان و بهار دیده شده و معمولاً طی یک اپیدمی، نیمی از کودکان در معرض خطر مبتلا می‌شوند. در بزرگسالان، عفونت حاصله، سندرمی شبیه سرماخوردگی با علائم آبریزش بینی، گلودرد، سرفه و در بعضی موارد، بیحالی، سردرد و تب ایجاد می‌کند.

انتقال[ویرایش]

این عفونت تنفسی به‌طور مؤثری بین اعضای خانواده پخش شده و تا ۴۰٪ بچه‌ها آلوده می‌شوند. انتقال از راه تماس نزدیک با دست آلوده یا گرد و غبار و خود آلوده سازی از ملتحمه یا بینی و نیز عطسه و سرفه با انتشار ذرات درشت معلق انجام می‌گیرد. دورهٔ نهفتگی۶–۴ روز است. ممکن است کودکان تا دو هفته و بالغین به مدت کمتر، ویروس را دفع کنند. عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی ناشی از RSV گاه به سمت سیستم تنفسی تحتانی پیشرفت کرده و به ندرت منجر به پنومونی‌های کشنده می‌گردد (مگر در موارد ضعف ایمنی).

درمان[ویرایش]

در بیماری خفیف، درمان علامتی با آنتی هیستامین‌ها و سمپاتومیمتیک‌ها صورت می‌گیرد. در موارد شدید باید بیمار را بستری نمود. درمان ضد ویروسی اختصاصی وجود ندارد. البته ریباورین مؤثر است.

پیشگیری[ویرایش]

ایزوله معکوس، تهویه مناسب با حداقل ۱۲ بار گردش هوا در ساعت و استفاده از وسایل حفاظتی از جمله گان، ماسک و دستکش در هنگام تماس با بیمار می‌باشد. رعایت تغذیه مناسب نیز به منظور تقویت سیستم ایمنی ٬تسریع بهبودی بیمار و جلوگیری از سوتغذیه دارای اهمیت فراوان می‌باشد.

برای پیشگیری کودک به RSV دستان کودک خود را مرتب بشویید و سعی کنید نوزاد خود را در فصول سرد بیشتر در خانه نگه دارید. همچینین در فصولی که سرماخوردگی زیاد هست کودکتان مایعات فراوان مصرف کند و به نوزاد خود بیشتر شیر دهید. کودک یا نوزاد خود را در معرض استعمال دخانیات قرار ندهید. اسباب بازی‌ها و ظروف کودک یا نوزاد خود را مرتب بشویید.[۳]

جستارهای وابسته[ویرایش]

سرماخوردگی

منابع[ویرایش]

  1. «واژه: واژه‌نامه نوین چند زبانه برای هزاره سوم». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۲ ژانویه ۲۰۱۵. دریافت‌شده در ۲۲ ژانویه ۲۰۱۵.
  2. "syncytium". The Free Dictionary.
  3. drnobat. «ویروس ار اس وی (RSV) چیست؟ و راه درمان ویروس تنفسی کودکان». ویروس ار اس وی (RSV) چیست؟ و راه درمان ویروس تنفسی کودکان. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۰۲-۰۷.