هواری بومدین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
هواری بومدین
Houari Boumediene.jpg
دومین رئیس‌جمهور الجزایر
مشغول به کار
۱۹ ژوئن ۱۹۶۵ – ۲۷ دسامبر ۱۹۷۸
پس از احمد بن بلا
پیش از رباح بیطاط
وزیر دفاع و معاون رئیس جمهور
مشغول به کار
۱۹۶۳ – ۱۹۶۵
پیش از ویلیام گوپالاوا
چهارمین دبیرکل جنبش عدم تعهد
پس از کنث کائوندا
اطلاعات شخص
زاده محمد بن ابراهیم بوخروبه
۲۳ اوت ۱۹۳۲(۱۹۳۲-08-۲۳)
روستای عمار، استان قالمه
درگذشت ۲۷ دسامبر ۱۹۷۸ میلادی (۴۶ سال)
الجزیره
ملیت  الجزایر
حزب سیاسی جبهه آزادی‌بخش میهنی
شغل ، سیاستمدار
مذهب اسلام سنی
خدمات نظامی
خدمت/شاخه ارتش آزادی‌بخش میهنی الجزایر
درجه کلنل
جنگ‌ها/عملیات‌ها جنگ الجزایر

محمد بن ابراهیم بوخروبه (۲۳ اوت ۱۹۳۲[۱] - ۲۷ دسامبر ۱۹۷۸) معروف به هواری بومدین رهبر الجزایر (۱۹۶۵ تا ۱۹۷۸) و از شخصیت‌های برجسته جنبش عدم تعهد بود.

زندگی[ویرایش]

محمد بوخروبه در ۱۹۵۲ برای فرار از خدمت سربازی برای فرانسوی‌ها به مصر رفت.[۲] سپس وارد دانشگاه الازهر شد و به گروهی از جوانان مخالف الجزایری که احمد بن بلا نیز در میان آنان بود پیوست.[۳] در ۱۹۵۵ نام هواری بومدین را برای خود برگزید و به درجه کلنل (سرهنگ) بالاترین درجه آن دوران ارتش آزادی‌بخش میهنی رسید. او نیروهای خود را دور از دسترس فرانسوی‌ها در تونس و مراکش سازماندهی می‌کرد.

سرهنگ بومدین در ۱۹۶۰ فرماندهی ارتش آزادی‌بخش میهنی را بر عهده گرفت. پس از استقلال الجزایر او به احمد بن بلا کمک کرد تا حکومت را در اختیار گیرد و خود به عنوان وزیر دفاع و فرمانده کل قوا، رئیس شورای انقلاب میهنی و معاون اول رئیس جمهور منصوب شد.

با بالا گرفتن اختلاف میان دو رهبر، بومدین در ژوئن ۱۹۶۵ با کودتایی بدون خونریزی بن بلا را خلع کرد و خود در رأس یک شورای انقلابی ۲۶ نفری حکومت را در دست گرفت. هر چند رهبری او در ابتدا ضعیف بود، اما با ناکام ماندن کودتای طاهر زبیری علیه او در ۱۴ دسامبر ۱۹۶۷ بومدین به رهبر بی‌رقیب کشور بدل شد.

او در ۱۹۷۱ کنترل حکومت بر صنعت نفت را به بهای پایان روابط ویژه الجزایر با فرانسه اعلام کرد. در ۱۹۷۵ هم به رسمیت شناختن جمهوری دمکراتیک عربی صحرا و حمایت گسترده از پولیساریو به قطع روابط با مراکش و موریتانی منجر شد. الجزایر در این دوران از کشورهای مهم جنبش عدم تعهد به شمار می‌رفت و همزمان با همکاری‌های اقتصادی با شرکت‌های غربی، روابط نزدیکی نیز با بلوک شرق داشت.[۴] در ۱۹۷۶ قانون اساسی جدید و یک منشور ملی تهیه شد که هر دو در همه‌پرسی به تصویب رسیدند. منشور ملی «تعهد فسخ ناپذیر و غیرقابل بازگشت الجزایر به سوسیالیسم» را اعلام می‌کرد.

معاهده ۱۹۷۵ الجزایر میان ایران و عراق نیز با میانجی‌گری الجزایر صورت گرفت.[۵]

منابع[ویرایش]

  1. برخی منابع از جمله دانشنامه بریتانیکا تولد او را در ۱۹۲۷ ذکر کرده‌اند.
  2. Houari Boumedienne. (n.d.). Encyclopedia of the Modern Middle East and North Africa. Retrieved April 18, 2009, from Answers.com Web site: http://www.answers.com/topic/houari-boum-di-nne
  3. Houari Boumedienne. (n.d.). The Columbia Electronic Encyclopedia, Sixth Edition. Retrieved April 18, 2009, from Answers.com Web site: http://www.answers.com/topic/houari-boum-di-nne
  4. Houari Boumedienne. (2009). In Encyclopædia Britannica. Retrieved April 17, 2009, from Encyclopædia Britannica Online: http://www.britannica.com/EBchecked/topic/75587/Houari-Boumedienne
  5. هواری بومدین دانشنامه جهان اسلام