نیروگاه غرب کارون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
نیروگاه سیکل ترکیبی مرکزی غرب کارون
تاریخ شروع احداث ۱۳۹۱
تاریخ تأسیس
تعداد فاز ۳
نوع نیروگاه سیکل ترکیبی
وضعیت در حال احداث
مالک شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن)
هزینه ساخت ۳۵۰ میلیون یورو
شرکت سازنده مپنا
توان ۴۹۲ مگاوات
مسئول نیروگاه مهدی نجاریان
کشور ایران ایران
شهر اهواز
وابسته به شرکت ملی نفت

نیروگاه سیکل ترکیبی مرکزی غرب کارون (در ۵۰ کیلومتری جنوب‌غربی اهواز در جنوب میدان نفتی جفیر و در مجاورت طرح ان. جی. ال ۳۲۰۰، در حال احداث)، یکی از نیروگاه‌های ایران از نوع سیکل ترکیبی با ظرفیت تولید ۴۹۲ مگاوات است.

در ۴ تیر ۱۳۹۱، قرارداد ساخت نیروگاه مرکزی منطقه غرب کارون بین دو شرکت مهندسی و توسعه نفت (کارفرما) و شرکت مپنا (پیمانکار) در قالب قرارداد B.O.O (احداث، مالکیت، بهره‌برداری) در ۳ فاز، امضا شد. طبق قرارداد، فاز نخست این نیروگاه ۱۵ ماه پس از انعقاد قرارداد، فاز دوم ۱۸ ماه و فاز سوم ۳۲ ماه پس از انعقاد قرارداد راه‌اندازی می‌شود.

این نیروگاه برق مورد نیاز چهار میدان نفتی غرب کارون را تأمین خواهد کرد و آبرسانی آن از طریق رودخانه‌های کرخه و کارون و تأمین سوخت گاز از سوی شرکت متن انجام شود.

نیروگاه غرب کارون متعلق به شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) است که ۲۵ درصد هزینه ساخت آن از منابع داخلی نفت و باقی آن از طریق تسهیلات بانکی تأمین می‌شود. طبق این قرارداد خرید برق از این نیروگاه به مدت ۲۰ سال توسط شرکت ملی نفت ایران تضمین خواهد شد.[۱][۲][۳]

انتصاب سرپرست پروژه‌های نیروگاهی غرب کارون[ویرایش]

در مرداد ۱۳۹۱، طی حکمی از سوی نادر قربانی؛ مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت ایران (متن)، مهدی نجاریان را به عنوان سرپرست پروژه‌های نیروگاهی غرب کارون در شرکت متن منصوب کرد.[۴]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. ساخت نیروگاه غرب کارون
  2. مراسم امضا قرارداد ساخت نیروگاه مرکزی منطقه غرب کارون
  3. «تأمین مالی پروژه نیروگاه غرب کارون بر عهده مپنا است». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۱ ژوئن ۲۰۱۵. دریافت‌شده در ۶ اکتبر ۲۰۱۳.
  4. سرپرست پروژه‌های نیروگاهی غرب کارون در شرکت متن منصوب شد