نیروگاه سیکل ترکیبی غرب مازندران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
نیروگاه سیکل ترکیبی غرب مازندران
تاریخ تأسیس -
نوع نیروگاه سیکل ترکیبی
وضعیت در حال ساخت
هزینه ساخت ۲۱۵ میلیون یورو
شرکت سازنده [انرژی گستران متحد]
توان 460 مگاوات
کشور ایران ایران
شهر نوشهر

نیروگاه سیکل ترکیبی کاسپین مازندران (استان مازندران، نوشهر)، یکی از نیروگاه‌های ایران از نوع سیکل ترکیبی با ظرفیت تولید 458 مگاوات است که شامل 1 واحد گازی 300 مگاواتی مدل V94.3 و ۱ واحد بخار ۱۶۰ مگاواتی در قالب طرح B.O.O (ساخت، بهره‌برداری، مالکیت) در زمینی به مساحت ۸٫۵ هکتار است. قرار بود نیروگاه در سال ۱۳۸۹ به بهره‌برداری برسد.

سوخت اصلی این نیروگاه گاز طبیعی و سوخت پشتیبان آن نفت گاز (گازوئیل) است.

پست برق نیروگاه ۲۳۰ کیلوولت است.

در پروژه ساخت نیروگاه، کارفرما (سرمایه‌گذار) آرین ماه تاب گستر، پیمانکار EPC شرکت انرژی گستران متحد(UED) مدیریت طرح (MC) شرکت مهندسی آرماتور پردیس و مشاور و ناظر کارگاهی شرکت مهندسی والاانرژی است.[۱][۲][۳][۴]

توربین و ژنراتور توسط شرکت ایتالیایی ANSALDO ENERGIA و HRSG توسط BHI و بخش ACC توسط INNOSPIN تامین گردیده و پیمانکار نصب تجهیزات نیز شرکت نیرو و توان است.

روزشمار ساخت و هزینه نیروگاه[ویرایش]

عملیات اجرایی ساخت نیروگاه از آبان ۱۳۸۶ در زمینی به مساحت حدود ۲۰ هکتار در نوشهر شروع شد. قرار بود که ساخت این نیروگاه به مدت ۳ سال با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به اتمام برسد اما روند اجرای این طرح به کندی پیش رفت تا سرانجام در اردیبهشت ۱۳۹۲، صندوق توسعه ملی با پرداخت حدود ۲۲۰ میلیون یورو برای ادامه ساخت این نیروگاه موافقت کرد.

پیشتر، بهزاد فقیه نصیری، مدیرعامل برق منطقه غرب مازندران، اعتبار ارزی برای ساخت این نیروگاه را ۲۱۵ میلیون یورو اعلام کرده بود.[۵][۳][۶]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]