نماهنگ‌شناسی مایکل جکسون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ترانه‌شناسی Michael Jackson video
A mid-twenties Michael Jackson wearing a sequined military jacket and dark sunglasses. He is walking while waving his right hand, which is adorned with a white glove. His left hand is bare.
مایکل جکسون در کاخ سفید در ۱۹۸۴.
آلبوم‌های ویدئویی۹
نماهنگ‌ها۵۹
فیلم‌ها۱۳
تلویزیونی۱
تصویری از مایکل در موزیک ویدئوی «تریلر مایکل جکسون» که با عنوان «موفق‌ترین موزیک ویدئوی جهان در تمام دوران‌ها» در کتاب رکوردهای جهانی گینس ثبت شده‌است. این موزیک ویدئو جزئی از فرهنگ مردم جهان است. همچنین ژاکتی که مایکل در این موزیک ویدئو بر تن دارد، هم‌اکنون از پرفروش‌ترین و معروف‌ترین لباس‌های جهان است.

مایکل جکسون در طول دوران فعالیتش توانست سبک موزیک ویدئوها را تغییر دهد. آغاز این تغییر از سال ۱۹۸۳ بود که جکسون ۳ موزیک ویدئوی «بیلی جین»، «بزن به چاک» و «تریلر مایکل جکسون» را منتشر کرد. محبوبیت این ۳ موزیک ویدئو باعث شد که کلیپ‌های موسیقی از مجموعه‌ای از تصاویر با خوانندگان و سازهایشان، به روایتی داستانی و هنری، آن گونه که خود جکسون آن را «فیلم کوتاه» نام‌گذاری کرد، تغییر کند. او باعث تحول بنیادی ساختار موزیک ویدئو به یک ساختار هنری و ابزار تبلیغاتی به صورتی که امروز می‌بینیم شد و شبکهٔ تازه تأسیس ام‌تی‌وی را به شهرت رساند. استیو هوآی از ال موزیک، این حقیقت را بررسی کرد که، جکسون موزیک ویدئوها را از طریق خطوط داستانی پیچیده، حرکات رقص، جلوه‌های ویژه و ایفای نقش‌های کوتاه توسط افراد مشهور، به یک فرم هنری و یک ابزار تبلیغاتی تبدیل نمود و هم‌زمان با آن تبعیضات نژادی را نیز فرو پاشید. طبق گفتهٔ کارگردان وینسنت پترسن، که در چند موزیک ویدئو با جکسون همکاری داشت، ایدهٔ بسیاری از موضوعات تیره و تار و سرد در کارهای او، از خود جکسون بوده‌است. قبل از موفقیت آلبوم دلهره‌آور، جکسون برای پخش شدن کارهایش توسط کانال ام‌تی‌وی به سختی تلاش می‌کرد، چون آمریکایی آفریقایی تبار بود. وقتی کلمبیا رکوردز، شبکهٔ ام‌تی‌وی را تحت فشار گذاشت، این کانال شروع به پخش «بیلی جین» و بعد «بزن به چاک» کرد. این سرآغاز شراکت طولانی مدت بین جکسون و MTV شد و به هنرمندان سیاه‌پوست اعتبار داد. محبوبیت ویدئوهای او، باعث «روی نقشه» قرار گرفتن این کانالِ تازه تأسیس شد و تمرکز برنامه‌های ام تی وی به نفع موسیقی‌های پاپ و آر اند بی، تغییر کرد. موزیک ویدئوهایی مثل تریلر مایکل جکسون، از لحاظ بی‌همتا بودن تا حد زیادی منحصر به جکسون باقی مانده‌اند در حالی که رقص‌های گروهی «بزن به چاک»، مکرراً توسط هنرمندان دیگر تقلید شده‌است. طراحی رقص «تریلر مایکل جکسون»، قسمتی از فرهنگ عامه جهانی است و مردم در همه جا از بالیوود گرفته تا زندان‌های فیلیپین به بازسازی آن پرداخته‌اند. فیلم کوتاه «تریلر مایکل جکسون»، باعث افزایش ارزش قالب موزیک ویدئو شد و نامش به عنوان «موفق‌ترین موزیک ویدئو برای همیشه» در رکوردهای جهانی گینس ثبت شده‌است. محبوبیت این موزیک ویدئوی ۱۴ دقیقه‌ای به حدی بود که MTV در هر ساعت ۲ آن را پخش می‌کرد. این موزیک ویدئو در سال ۲۰۰۹ توسط کتابخانهٔ کنگرهٔ آمریکا به فهرست گنجینهٔ فیلم‌های ماندگار ملی آمریکا (National Film Registry) اضافه شد. تریلر مایکل جکسون نخستین و تنها کلیپ موسیقی‌ای است که نامش در بین «آثار سینمایی ماندگار» ثبت شده‌است.

در موزیک ویدئوی ۱۹ دقیقه‌ای بـد جکسون از القائات جنسی و حرکات رقصی استفاده کرد، که در کارهای قبلی او دیده نشده بود. او در موقعیت‌هایی خاص، سینه، تنه یا خشتک شلوارش را به چنگ می‌گرفت یا لمس می‌کرد. در حالی که او این حرکات را به عنوان بخشی از «هنر رقص آرایی» معرفی می‌کرد، طرفداران و منتقدان واکنش‌های مختلف و متضادی در پذیرش این حرکات بروز داده‌اند. مجلهٔ تایم این حرکات را «شرم آور» خواند. در این ویدئو وسلی اسنایپس نیز حضور داشت. در آینده، افراد مشهور معمولاً در ویدئوهای جکسون به ایفای نقش‌های کوتاه می‌پرداختند. برای موزیک ویدئوی مجرم زیرک، جکسون تکنیک «حرکت مایل ضد جاذبه» را برای اجرایش اختراع کرد، که به شمارهٔ US Patent No. ۵٬۲۵۵٬۴۵۲ ثبت اختراع شد. با اینکه موزیک ویدئوی آهنگ «تنهام بذار» به‌طور رسمی در آمریکا منتشر نشد، در سال ۱۹۸۹، برندهٔ جایزهٔ شیر طلایی بخاطر کیفیت جلوه‌های ویژهٔ بکار رفته در تولید آن شد. در ۱۹۹۰ این ترانه برندهٔ یک جایزهٔ گرمی برای «بهترین موزیک ویدئو، فرم کوتاه» شد. جایزهٔ «هنرمند پیشگام دههٔ ام‌تی‌وی ویدئو» برای گرامیداشت دستاوردهای جکسون در فرم هنری در دههٔ هشتاد، به او داده شد. در سال بعد اسم این جایزه به افتخار جکسون به نام او تغییر کرد. سیاه یا سفید، با یک ویدئوی جنجال‌برانگیز همراه بود، که در ۱۴ نوامبر ۱۹۹۱ به‌طور هم‌زمان در ۲۷ کشور برای ۵۰۰ میلیون مخاطب افتتاح شد، وسیع‌ترین دامنهٔ مخاطب که برای یک موزیک ویدئو تاکنون ثبت شده‌است. این ویدئو حاوی سکانس‌هایی از طبیعت جنسی همراه با تصاویری از خشونت، بود. سکانس‌های نامطبوع نیمهٔ آخر نسخهٔ ۱۴ دقیقه‌ای حذف شد تا از تحریم ویدئو جلوگیری شود و جکسون عذرخواهی کرد. مکالی کالکین (بازیگر تنها در خانه)، پگی لیپتون و جرج وندت نیز همراه با جکسون در این ویدئو حضور داشتند. این ویدئو، به ورود تکنولوژی تبدیل دیجیتالی اجسام به یکدیگر، در موزیک ویدئوها کمک کرد.

زمان رو به یاد بیار تولید پیچیده‌ای داشت، و با بیش از ۹ دقیقه زمان، یکی از طولانی‌ترین موزیک ویدئوهای اوست. محل اتفاق وقایای آن مصر باستان بود. این اثر به ارائهٔ جلوه‌های ویژه ی پیشگام پرداخت و ادی مورفی، ایمان عبدالمجید و مجیک جانسون در آن حضور داشتند، طراحی رقص این موزیک ویدئو پیچیده و متفاوت بود. ویدئوی ترانه پشت درهای بسته از نظر جنسی آتشی‌ترین ویدئوی جکسون است. سوپرمدل نائومی کمپبل، در یک رقص عاشقانه با همراهی جکسون، در این اثر حضور داشت. این ویدئو به خاطر اثری که می‌توانست القا کند در آفریقای جنوبی تحریم شد.

موزیک ویدئوی ترانهٔ جیغ به کارگردانی مارک رامنک، یکی از برجسته‌ترین آثار جکسون است، که به شدت مورد تحسین منتقدان قرار گرفته‌است. در ۱۹۹۵، این اثر نامزد ۱۱ جایزه از مراسم جوایز موسیقی ام‌تی‌وی شد _ بیش از هر موزیک ویدئوی دیگری _ و جوایز «بهترین ویدئوی رقص»، «بهترین طراحی رقص» و «بهترین کارگردانی هنری» را از آن خود کرد.

آهنگ جیغ و ویدئویی که آن را همراهی می‌کند، پاسخی بود برای ضربه‌ای که رسانه‌ها از پشت به جکسون زدند. این ویدئو به‌طور کامل به صورت سیاه و سفید فیلمبرداری شد. فادن توضیح می‌دهد که:

مارک روایت رو نوشته بود. و ایدهٔ کلی این بود که مایکل و جنت، تنها، تو این سفینهٔ فضایی بزرگ بودن.... اونا داشتن از زمین دور می‌شدن به جایی که می‌تونستند کمی تفریح کنن، یا آرامش داشته باشن . محل فیلمبرداری فضاهای مختلف سفینهٔ فضایی بود.

یک سال بعد، این اثر برندهٔ جایزهٔ گرمی برای «بهترین موزیک ویدئو، فرم کوتاه» شد. نام این موزیک ویدئو با هزینه‌ای معادل ۷ میلیون دلار، به عنوان گران‌ترین موزیک ویدئوی جهان در کتاب رکوردهای گینس ثبت شده‌است.

ترانه زمین با یک موزیک ویدئوی گران و خوب پذیرفته شده توسط مخاطب همراه بود، که نامزد جایزهٔ گرمی برای «بهترین موزیک ویدئو، فرم کوتاه» در ۱۹۹۷ شد. موضوع ویدئو دربارهٔ محیط زیست، با تصاویری از آسیب به حیوانات، جنگل زدایی، آلودگی و جنگ بود.در این موزیک ویدئو با استفاده از جلوه‌های ویژه، زمان و زندگی به عقب برمی گردد، جنگ پایان می‌یابد و جنگل‌ها از نو می‌رویند. «ارواح » فیلم کوتاهی به نوشتهٔ جکسون و استفن کینگ و به کارگردانی استن وینستون بود، که در ۱۹۹۶ در جشنوارهٔ فیلم کن افتتاح و در ۱۹۹۷ منتشر شد. این فیلم بیش از ۳۸ دقیقه طول داشت و دارای رکورد بلندترین موزیک ویدئو در رکوردهای جهانی گینس است.

نماهنگ‌ها[ویرایش]

سال موزیک ویدیو کارگردان (ها) منبع
۱۹۷۹ «تا به اندازه کافی گیرت نیومده بس نکن» ساکستون, نیکنیک ساکستون [۱]
۱۹۷۹ «رقص با تو» گوورس, بروسبروس گوورس [۲]
۱۹۸۰ «او در زندگی‌ام نیست» گوورس, بروسبروس گوورس [۳]
۱۹۸۳ «بیلی جین» بارون, استیواستیو بارون [۴]
۱۹۸۳ «بزن به چاک» گیرالدی, بابباب گیرالدی [۵]
۱۹۸۳ «بگو بگو بگو» گیرالدی, بابباب گیرالدی [۶]
۱۹۸۳ «تریلر مایکل جکسون» لندیس, جانجان لندیس [۷]
۱۹۸۷ «بـد» اسکورسیزی, مارتینمارتین اسکورسیزی [۸]
۱۹۸۷ «حسی که تو به من میدی» پیتکا, جوجو پیتکا [۹]
۱۹۸۸ «مرد درون آینه» ویل‌سان, دونالددونالد ویل‌سان [۱۰]
۱۹۸۸ «دایانای کثیف» پیتکا, جوجو پیتکا [۱۱]
۱۹۸۸ «مجرم زیرک» چیل ورس, کولینکولین چیل ورس [۱۲]
۱۹۸۸ «قسمت دیگر من» کلی, پاتریکپاتریک کلی [۱۳]
۱۹۸۸ «سرعت فریبنده» چیل ورس, کولینکولین چیل ورس [۱۴]
۱۹۸۸ «جم» کرامر, جریجری کرامر و چیل ورس, کولینکولین چیل ورس [۱۵]
۱۹۸۹ «تنهام بذار» بلش فیلد, جیمجیم بلش فیلد و دینر, پائولپائول دینر [۱۶]
۱۹۸۹ «دختر لیبریایی» یوکیچ, جیمجیم یوکیچ [۱۷]
۱۹۹۱ «سیاه یا سفید» لندیس, جانجان لندیس [۱۸]
۱۹۹۲ «زمان رو به یاد بیار» سینگ لتونگ, جانجان سینگ لتونگ [۱۹]
۱۹۹۲ «پشت درهای بسته» ریتس, هربهرب ریتس [۲۰]
۱۹۹۲ «جم» (با همراهی Heavy D) جکسون, مایکلمایکل جکسون و کلوگ, دیویددیوید کلوگ [۲۱]
۱۹۹۲ «دنیا را التیام بده» پیتکا, جوجو پیتکا [۲۲]
۱۹۹۳ «تسلیم من شو» موهاران, اندیاندی موهاران [۲۳]
۱۹۹۳ «او کیست» فینچر, دیویددیوید فینچر [۲۴]
۱۹۹۳ «آیا آنجا خواهی بود» پترسان, وینسنتوینسنت پترسان [۲۵]
۱۹۹۳ «خیلی زود رفت» دی‌سی‌کو, بیلبیل دی‌سی‌کو [۲۶]
۱۹۹۵ «تیزر تاریخ» وین‌رایت, روپرتروپرت وین‌رایت [۲۷]
۱۹۹۵ «جیغ» (با همراهی جنت جکسون) رومانک, مارکمارک رومانک [۲۸]
۱۹۹۵ «کودکی» برندت, نیکولاسنیکولاس برندت [۲۹]
۱۹۹۵ «تو تنها نیستی» ایسهام, وینوین ایسهام [۳۰]
۱۹۹۵ «ترانه زمین» برندت, نیکولاسنیکولاس برندت [۳۱]
۱۹۹۶ «چرا» (۳ تی با همراهی مایکل جکسون) رالف زیمان
۱۹۹۶ «به ما اهمیتی نمی‌دن» (نسخه برزیل) لی, اسپایکاسپایک لی [۳۲]
۱۹۹۶ «به ما اهمیتی نمی‌دن» (نسخه زندان) لی, اسپایکاسپایک لی [۳۲]
۱۹۹۶ «غریبه‌ای در مسکو» برندت, نیکولاسنیکولاس برندت [۳۳]
۱۹۹۷ «خون روی زمین رقص» جکسون, مایکلمایکل جکسون و پترسان, وینسنتوینسنت پترسان [۳۴]
۱۹۹۷ «ارواح» وینستون, استناستن وینستون [۳۵]
۲۰۰۱ «دنیای مرا باشکوه می‌کنی» هانتر, پائولپائول هانتر [۳۶]
۲۰۰۱ «گریه» برندت, نیکولاسنیکولاس برندت [۳۷]
۲۰۰۹ «این است» (با همراهی جکسون ۵) لی, اسپایکاسپایک لی
۲۰۱۰ «یک شانس بیشتر» جکسون, مایکلمایکل جکسون
۲۰۱۰ «دستم را بگیر» (با همراهی ایکان) پلینگتون, مارکمارک پلینگتون
۲۰۱۱ «امشب هالیوود» ایسهام, وینوین ایسهام
۲۰۱۱ «پشت نقاب» يو, ضآننيسضآننيس يو

فیلم‌ها[ویرایش]

سال فیلم نقش کارگردان منابع
۱۹۷۸ ویز مترسک Lumet, SidneySidney Lumet [۳۸]
۱۹۸۶ کاپیتان ای اُ کاپیتان ای اُ Coppola, Francis FordFrancis Ford Coppola [۳۹]
۱۹۸۸ مون‌واکر خودش Kramer, JerryJerry Kramer [۴۰]
۱۹۹۷ ارواح مایکل جکسون Maestro/Mayor/Ghoul/Skeleton Winston, StanStan Winston [۴۱]
۲۰۰۲ مردان سیاه‌پوش ۲ Agent M (cameo) Sonnenfeld, BarryBarry Sonnenfeld [۴۲]
۲۰۰۴ دوشیزه گمشده و دختران جزیره Agent MJ (cameo) Stoller, Bryan MichaelBryan Michael Stoller [۴۳]
۲۰۰۹ این آخرش است خودش کنی اورتگا و سونی [۴۴]

تلویزیون[ویرایش]

«پدری تماماً دیوانه» نام اولین قسمت از سومین فصل سریال «سیمپسون‌ها» است. جکسون در این سریال به عنوان دوبلر مهمان شرکت دارد.

مجموعه ویدیوهای خانگی[ویرایش]

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Michael Jackson videography». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای ، بازبینی‌شده در ۱۲ فوریه ۲۰۱۱.

 1. Halstead, p. ۹۲
 2. Halstead, p. ۲۶۲
 3. Halstead, p. ۲۷۸
 4. Halstead, p. ۳۷
 5. Halstead, p. ۲۹
 6. Halstead, p. ۲۷۰
 7. Halstead, p. ۳۲۰
 8. Halstead, p. ۲۳
 9. Halstead, p. ۳۴۱
 10. Halstead, p. ۲۱۶
 11. Halstead, p. ۸۵
 12. Halstead, p. ۱۸
 13. Byrne, Bridget (November 18, 1987). "'Bad' business will Jackson's image sell?" (Payment required to access full article). شیکاگو تریبون. Retrieved June ۲, ۲۰۰۹.
 14. Silverman, David (January 13, 1989). &pub=Chicago+Tribune+(pre-1997+Fulltext)&desc=Michael+Moonwalker+Jackson+is+out+of+this+world+in+his+new+home+video&pqatl=google "Jackson is out of this world in his new home video" Check |url= value (help) (Payment required to access full article). Chicago Tribune. Retrieved August ۲, ۲۰۰۹.
 15. Halstead, p. ۷۰
 16. Halstead, p. ۱۹۷
 17. Halstead, p. ۲۰۰
 18. Halstead, p. ۴۲
 19. Halstead, p. ۲۶۱
 20. Halstead, p. ۱۷۶
 21. Halstead, p. ۱۸۷
 22. Halstead, p. ۱۳۴
 23. Halstead, p. ۱۲۳
 24. Halstead, p. ۳۵۸
 25. Halstead, p. ۳۶۳
 26. Halstead, p. ۱۲۶
 27. Halstead, p. ۱۴۰
 28. Halstead, p. ۲۷۱
 29. Halstead, p. ۶۶
 30. Halstead, p. ۳۷۱
 31. Halstead, p. ۹۷
 32. ۳۲٫۰ ۳۲٫۱ Halstead, p. ۳۱۵
 33. Halstead, p. ۳۰۳
 34. Halstead, p. ۴۶
 35. Halstead, p. ۱۱۸
 36. Halstead, p. ۳۷۷
 37. Halstead, p. ۷۴
 38. Jones, pp. ۲۲۹, ۲۵۹
 39. Taraborrelli, pp. ۳۵۵–۳۵۶
 40. Taraborrelli, pp. ۴۱۳–۴۱۴
 41. Taraborrelli, p. ۶۱۰
 42. Scott, A. O (July 3, 2002). "Defending Earth, With Worms and a Talking Pug". The New York Times. Archived from the original on 30 June 2009. Retrieved February 7, 2009.
 43. Chaney, Jen (July 19, 2005). "'Miss Cast Away': You Know It's Bad". The Washington Post. Retrieved February ۷, ۲۰۰۹.
 44. Le, Danny (August 11, 2009). "'Michael Jackson's "This Is It," to be Presented In Theaters Around The World". MichaelJackson.com. Archived from the original on 24 February 2012. Retrieved August 11, 2009.