مایکل جکسون و بابلز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

بابِلز (به انگلیسی: Bubbles) (زادهٔ ۱۹۸۳ میلادی)؛ نام شامپانزهٔ معمولی دست‌آموز مایکل جکسون، هنرمند و موسیقی‌دان فقید اهل آمریکا است. مایکل جکسون این شامپانزه را در دههٔ ۱۹۸۰ میلادی از یک مرکز تحقیقات در تگزاس خریداری کرد. در پی خرید این شامپانزه توسط مایکل، رسانه‌ها شروع به مسخره کردن مایکل کردند و این کارش را غیرمتعارف و نمونه‌ای از یک رفتار ضداجتماعی نامیدند. خرید این شامپانزه، در کنار شایعات دیگر، این تفکر را به‌وجود آورد که مایکل جکسون یک انسان عجیب است. برای مثال در هنگام برگزاری تور جهانی بد در سال ۱۹۸۸، مایکل توسط یک شهردار ژاپنی به سازمان شهرداری دعوت شد و بابلز را با خود برد و به او چای نوشاند که باعث به‌وجود آمدن جنجال‌هایی توسط خبرگزاری‌های معتبر و غیرمعتبر شد.


درک عمومی‌ای که دربارهٔ مایکل به عنوان یک انسان می‌شود به شدت اغراق شده است. ارتباط با آن مقاله‌ها [که حاوی شایعه هستند] برای من بسیار سخت است. برای مثال، بابلز از بسیاری از انسان‌هایی که من می‌شناسم با صفاتر است. من بابلز را در یک عروسی با لباس رسمی دیدم. او یک رفتار بزرگانه دارد.

کوئینسی جونز (سال ۱۹۹۳)، دوست مایکل و تهیه‌کنندهٔ آلبوم تریلر، [۱]


بابلز در ابتدا در خانهٔ خانواده جکسون در انسینو، لس‌آنجلس نگه‌داری می‌شد تا این که در سال ۱۹۸۸ به مزرعهٔ نِوِرلَند، خانهٔ جدید مایکل جکسون منتقل شد. بابلز در نورلند در اتاق مایکل در یک قفس نگه‌داری می‌شد، در سینمای نورلند آبنبات می‌خورد، بر روی میز شام تغزیه می‌کرد و در توالت شخصی مایکل دستشویی می‌کرد. همچنین مایکل و بابلز اغلب لباس‌های هم‌شکل می‌پوشیدند. در سال ۲۰۰۳ بابلز ۲۰ ساله حالت تهاجمی پیدا می‌کند و به پناهگاه حیوانات کالیفرنیا منتقل می شود و سپس دست به خودکشی می‌زند. وقتی در سال ۲۰۰۴ پناهگاه حیوانات کالیفرنیا بسته می‌شود، بابلز به «مرکز میمون‌های بزرگ» برده می‌شود.[۲]

در ۲۲ ژوئن ۲۰۱۰ مستندی با نام «داستان ناگفته مایکل جکسون و بابلز» از شبکهٔ سیارهٔ حیوانات (به انگلیسی: Animal Planet) پخش شد.[۳]

منابع[ویرایش]

  1. Campbell, Lisa. Michael Jackson: The King of Pop. Branden، 1993. 133. 
  2. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Michael Jackson and Bubbles»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۵ نوامبر ۲۰۱۱).
  3. «مستند مایکل جکسون و بابلز»(فارسی)‎. وب‌گاه هواداران مایکل جکسون در ایران، ۲۸ خرداد ۱۳۸۹. بازبینی‌شده در ۵ آذر ۱۳۹۰. 

پیوند به بیرون[ویرایش]