تریلر مایکل جکسون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
تریلر مایکل جکسون
Thrillertitlecard1.jpg
کارگردان جان لندیس
تهیه‌کننده George Folsey Jr
نویسنده مایکل جکسون، جان لندیس
بازیگران مایکل جکسون
Ola Ray
وینسنت پرایس
راوی وینسنت پرایس
توزیع‌کننده اپیک
تاریخ‌های انتشار
۲ دسامبر ۱۹۸۳ (۱۲ آذر ۱۳۶۲)
مدت زمان
۱۴ دقیقه
کشور  ایالات متحده آمریکا
زبان انگلیسی
هزینهٔ فیلم بین ۵۰۰ هزار تا ۱ میلیون دلار آمریکا
فروش گیشه بیش از ۹ میلیون دلار

تریلر مایکل جکسون (به انگلیسی: Michael Jackson's Thriller) نام موزیک ویدئویی ۱۴ دقیقه‌ای از ترانه‌ای با همین نام است که در ۲ دسامبر ۱۹۸۳ (۱۲ آذر ۱۳۶۲) به کارگردانی جان لندیس منتشر شد.

از این موزیک ویدئو با عنوان‌هایی نظیر «عظیم‌ترین موزیک ویدئوی جهان» و «بانفوذترین موزیک ویدئوی تمام دوران‌ها» یاد می‌شود. تریلر از زمان انتشارش تأثیر عمیقی بر فرهنگ عامهٔ مردم جهان داشته‌است و به گفتهٔ صاحب نظران، نقطهٔ عطفی در صنعت موسیقی بود زیرا به نحوی بی‌نظیر توانست فیلم را با موسیقی ادغام کند. انتشار این ویدئو ارزش موزیک ویدئوها را که تا آن زمان توجه زیادی به آن‌ها نمی‌شد، بالا برد و شبکهٔ تازه تأسیس ام‌تی‌وی را که ۳ ماه تا ورشکسته شدن فاصله داشت نجات داد.

در سال ۲۰۰۶ کتاب رکوردهای گینس، آلبوم ویدئویی تریلر (که حاوی پشت صحنه و خود ویدئو بود) را برای فروش ۹ میلیون نسخه، «موفق‌ترین موزیک ویدئوی تاریخ جهان» اعلام کرد. در سال ۲۰۰۹، توسط کتابخانهٔ کنگرهٔ آمریکا تحت عنوان «مشهورترین موزیک ویدئوی جهان» و «اثر برجستهٔ فرهنگی و تاریخی ماندگار» به فهرست گنجینهٔ ملی فیلم آمریکا اضافه شد. تریلر مایکل جکسون نخستین و تنها کلیپ موسیقی‌ای است که نامش در بین «آثار سینمایی ماندگار» ثبت شده است.

تریلر مایکل جکسون با بودجهٔ ۱،۰۰۰،۰۰۰ دلار یکی از پرخرج‌ترین موزیک ویدئوهای جهان است.

داستان[ویرایش]

ژاکت تریلر مایکل جکسون از معروف‌ترین و پرفروش‌ترین لباس‌های جهان است.

جکسون یکی از پیروان فرقهٔ شاهدان یهوه بود به همین علت، ابتدای موزیک ویدئو با نوشته‌ای شروع می‌شود که «وی (مایکل) در عمل هیچ اعتقادی به صحنه‌های نمایش داده شده در این ویدیو نداشته و این فقط یک نمایش است.»

ساخت[ویرایش]

محل فیلم برداری[ویرایش]

سینمایی که جکسون و دوست دخترش در ابتدای فیلم از آن خارج می‌شوند.
خانهٔ آخر فیلم که دوست دختر جکسون در آن پناه می‌آورد. این خانه به شمارهٔ ۱۳۴۵ در شهر لوس آنجلس در خیابان کارول قرار دارد.

پشت صحنه[ویرایش]

ساخت تریلر مایکل جکسون[ویرایش]

بعد از نمایش موزیک ویدئوی تریلر، مستندی با نام «ساخت تریلر مایکل جکسون» به همراه خود موزیک ویدئوی تریلر در نوارهای VHS منتشر شد که حاوی ۱ ساعت پشت صحنه‌های این موزیک ویدئو بود. این پشت صحنه با فروش ۹ میلیون نسخه در آن زمان به «پرفروش‌ترین فیلم خانگی تمام دوران‌ها» تبدیل شد. در این VHS علاوه‌بر موزیک ویدئو و پشت صحنهٔ تریلر، موزیک ویدئوی ترانه‌های «بیلی جین» و «Can You Feel It» و کلیپ صوتی ترانهٔ جدا از بقیه نیز وجود داشت.

شبکهٔ ام تی وی برای پخش این مستند ۲۵۰،۰۰۰ دلار پرداخت. شبکهٔ Showtime هم ۳۰۰،۰۰۰ دلار برای پخش این مستند پرداخت کرد.

جوایز و افتخارات[ویرایش]

در سال ۲۰۰۶ کتاب رکوردهای گینس تریلر مایکل جکسون را برای فروش ۹ میلیون دلار، «موفق‌ترین موزیک ویدئوی تاریخ جهان» اعلام کرد.

این موزیک ویدئو در سال ۲۰۰۹ به پیشنهاد کتابخانه کنگرهٔ آمریکا به گنجینهٔ ملی فیلم آمریکا تحت عنوان «معروف‌ترین موزیک ویدئوی تمام دوران‌ها» و «اثر برجسته و ماندگار تاریخی و فرهنگی» اضافه شد. تریلر مایکل جکسون در این فهرست اولین و تنها موزیک ویدئوی انتخاب شده‌است. (این فهرست تنها برای فیلم‌های سینمایی ماندگار آمریکا است)

جایزه گرمی[ویرایش]

سال نام جایزه نتیجه ویدئوی انتخاب شده
۱۹۸۴ بهترین آلبوم ویدئویی پیروز ساخت تریلر مایکل جکسون
۱۹۸۵ بهترین آلبوم ویدئویی پیروز تریلر

جایزه نماهنگ ام‌تی‌وی[ویرایش]

جایزه نماهنگ ام‌تی‌وی (موزیک ویدئوی ام‌تی‌وی) نام جایزه‌ای است که از سال ۱۹۸۴ تا به امروز به صورت سالیانه، توسط شبکهٔ ام‌تی‌وی اهدا می‌شود. در همان اولین سال آغاز به کار این مراسم، نماهنگ تریلر نامزد ۶ جایزه نماهنگ ام‌تی‌وی شد که برندهٔ ۳ جایزه شد. این در حالی است که نماهنگ تریلر در سال ۱۹۸۳ ساخته شده بود و در اصل نباید نامزد هیچ جایزه‌ای می‌شد.

در سال ۱۹۹۹ نیز به عنوان «بزرگ‌ترین موزیک ویدئوی جهان» از طرف شبکهٔ ام‌تی‌وی انتخاب شد.

سال اثر نامزد شده جایزه نتیجه
۱۹۸۴ ویدئوی سال نامزدشده
بهترین ویدئوی مرد نامزدشده
بهترین ویدئوی مفهومی نامزدشده
بهترین اجرا از هر لحاظ پیروز
بهترین طراحی رقص پیروز
ویدئوی مورد علاقهٔ بینندگان پیروز
۱۹۹۹ بزرگ‌ترین موزیک ویدئوی جهان انتخاب شد

میراث[ویرایش]

در سال ۲۰۱۱، مجلهٔ بیلبورد دربارهٔ این موزیک ویدئو نوشت:

اگر جوایز بهترین کلیپ موسیقی ام‌تی‌وی در سال ۱۹۸۳ وجود می‌داشت، ام‌تی‌وی می‌بایست یک رشتهٔ مجزا تنها برای کلیپ فرهنگ‌ساز و ابتکاری تریلر معین می‌کرد. عجیب نیست که این ویدیو یک سال پس از انتشار با به وجود آمدن جوایز کلیپ‌های موسیقی ام‌تی‌وی، برندهٔ چند جایزه شد. اکنون ۳۰ سال پس از آن، تریلر همچنان در صدر دیده می‌شود و در نظرسجی ما با ۶۵٪ آرا نخست شده است. [مایکل جکسون] فقط سلطان پاپ نیست، او سلطان کلیپ‌های موسیقی نیز هست.[۱]

در سال ۲۰۱۱ کریگ ماکز و راب تاننبام، دو نویسندهٔ کتاب «I Want My MTV» در مصاحبه‌ای شرکت کردند و مجری از آن‌ها پرسید: «آیا هیچ هنرمندی هست که بتوان گفت بدون وجود او، ام‌تی‌وی ادامهٔ حیات نمی‌داد و بدین شکل ساخته نمی‌شد؟» راب تاننبام در جواب گفت: «قطعاً! مایکل جکسون! او کسی است که ام‌تی‌وی را نجات داد. در نخستین سالهای فعالیت این شبکه، آنها به ندرت موسیقی آفریقایی تباران را پخش می‌کردند. عذر ناموجه‌شان هم این بود که می‌خواهند فقط راک پخش کنند و موسیقی سیاهان هم راک نیست. حال آنکه بسیاری از آهنگ‌هایی که پخش می‌کردند اصلاً راک هم نبود. برای مثال آنها آهنگ‌های سبک آراندبی سفید پوستان را پخش می‌کردند. پس اگر می‌توانستند آراندبی سفیدپوستان را پخش کنند، چرا نمی‌توانستند آراندبی سیاهان را پخش کنند؟ فکر می‌کنم این چیزی بود که مردم را نسبت به ام‌تی‌وی عصبانی کرده بود. مایکل در سال ۱۹۸۲ ساخت ویدیو برای آلبوم تریلر را آغاز کرد و آن زمان ام‌تی‌وی تنها ۳ ماه با ورشکستگی و از بین رفتن فاصله داشت ... آن‌ها [بعد از ساخت موزیک ویدئوی تریلر] می‌گفتند پس از ۱۰ دقیقهٔ پیش رو «دوباره» برای شما تریلر را نمایش می‌دهیم.»[۲][۳]

عوامل[ویرایش]

موزیک ویدئو[ویرایش]

ترانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Michael Jackson's Thriller»، ویکی‌پدیای ، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۱ مارس ۲۰۱۱).
  1. «نتایج نظرسنجی بیلبورد: آثار مایکل جکسون در بین ۵ کلیپ برتر سه دهه»(فارسی)‎. eMJey.com، ۱۲ مرداد ۱۳۹۰. بازبینی‌شده در ۱۹ مرداد ۱۳۹۰. 
  2. Brian Braiker. «Authors of 'I Want My MTV' discuss the impact of the channel»(انگلیسی)‎. USA Today، ۲۵ اکتبر ۲۰۱۱. بازبینی‌شده در ۲۵ اکتبر ۲۰۱۱. 
  3. «MTV را چه کسی ساخت؟ مایکل جکسون!»(فارسی)‎. وب‌گاه رسمی هواداران مایکل جکسون در ایران، ۴ آبان ۱۳۹۰. بازبینی‌شده در ۴ آبان ۱۳۹۰.