اسکای‌نت (نابودگر)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
اسکای‌نت (نابودگر)
شخصیت سری نابودگر
Skynet T-5000 (Matt Smith).png
اسکای نت مدل تی-۵۰۰۰ در نابودگر: جنسیس
اولین حضور نابودگر(۱۹۸۴)
آخرین حضور نابودگر: سرنوشت تاریک(۲۰۱۹)
ساخته شده توسط جیمز کامرون
ایفاگر نقش هلنا بونهام کارتر
(رستگاری نابودگر)
کریستین بیل
(نابودگر رستگاری)
آنتون یلچین
(نابودگر رستگاری)
مت اسمیت
(نابودگر: پیدایش)
و سایر بازیگران
اطلاعات
گونههوش جامع مصنوعی
هشیاری مصنوعی
Gestalt intelligence
Global Information Grid
سازنده سایبرداین سیستمز
مدل Only one unit created

اسکای‌نت (به انگلیسی: Skynet) به معنی شبکه آسمان، یک سیستم خودآگاه هوش مصنوعی تخیلی است که در فرانچایز نابودگر، آنتاگونیست اصلی و یکی از محورهای این فرانچایز است. عملیات‌های اسکای‌نت معمولاً توسط ماشین‌های جنگی، سایبورگ‌ها (ربات انسان‌نما) که در این فرانچایز نابودگر (به انگلیسی: Terminator) نامیده شده‌اند و سیستم‌های رایانه‌ای دیگر با هدف نابودی نسل بشر انجام می‌شود.

در طول این سری فیلم،اسکای نت نابودگر ها را از آینده به گذشته می‌فرستد تا سارا کانر یا جان کانر را بکشند و با این کار پیروزی اسکای نت تضمین شود.

در فیلم نابودگر: سرنوشت تاریک با توجه به اتفاقات نابودگر ۲: روز داوری،اسکای نت نابود شده و بوجود نمی آید اما لِژیون جایگزین آن میشود. اینبار دنیلا راموس کسی است که رهبری نیروی مقاومت انسان ها را به عهده میگیرد و لژیون سعی میکند همانند اسکای نت با فرستادن نابودگر از آینده دنی راموس را بکشد.

خاستگاه و ماهیت[ویرایش]

اسکای‌نت یک سیستم رایانه‌ای بود که برای ارتش ایالات متحده توسط شرکت دفاع سایبرداین سیستمز (به انگلیسی: Cyberdyne Systems) توسعه داده شده بود. اسکای‌نت در ابتدا به عنوان «شبکه جهانی دفاع دیجیتال» ساخته شده بود و دستورها را به تمام سخت‌افزارهای نظامی کامپیوتری شده و سیستم‌ها از جمله ناوگان بی-۲ اسپیریت و کل زرادخانه سلاح‌های هسته‌ای آمریکا می‌داد. استراتژی پشت ایجاد اسکای‌نت، برداشتن خطاهای احتمالی انسان و زمان واکنش کند، برای تضمین پاسخ کارآمد و سریع به حملهٔ دشمن بود.

منابع[ویرایش]