سایبورگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
نیل هاربیسون یک فعال سایبورگ و بنیانگذار و رئیس بنیاد سایبورگ

سایبورگ (به انگلیسی: Cyborg) کوتاه شدهٔ سایبرنتیک (به انگلیسی: Cybernetic) و ارگانیسم (به انگلیسی: Organism)، یک موجود با هر دو اجزای ارگانیک و مکانیکی است. این واژه در سال ۱۹۶۰ زمانیکه مانفرد کلاینز و ناتان اس. کِلِین آن را در یک مقاله در مورد مزایای استفاده از سیستم‌های خود تنظیم انسان و ماشین در فضای بیرونی استفاده کردند ابداع شد.

شروع خلقت سایبورگ زمانی آغاز شد که تعامل انسان و رایانه (HCI) پدید آمد.

حشرات سایبورگ (insect cyborgs)[ویرایش]

به وسیله کنترل از راه دور می‌توان یک موجود زنده و همچنین ژن‌ها را کنترل کرد. تحقیقات مختلف جدیدی بر روی حشرات به منظور تحت کنترل در آوردن آن‌ها به وسیله ی یک ریموت انجام شده‌است. که نتیجه ی آن خلق موجودی بنام حشرات سایبورگ (insect cyborgs) می‌باشد. ایمپلنت‌های الکترونیکی نشان داده اند می‌توانند بال یا حرکات پای حشرات را کنترل کنند که این کار در چندین حشره از جمله پروانه، سوسک انجام شده‌است.

این ایمپلنت‌ها امواج رادیویی منتشر می‌کنند بنابراین رفتار حشره را تحت کنترل در می‌آورند. این حشرات الکترود‌های درونی به همراه یک آنتن مینیاتوری، میکروکنترل و میکروباتری حمل می‌کند. اگرچه این قطعات مینیاتوری شده اند اما در مقایسه با بسیاری از حشرات وزن و اندازه قابل توجهی دارند. برای همین اغلب از سوسک‌ها برای این کار استفاده می‌کنند. [۱]

سنجاقک دستکاری ژنتیکی شده ی سایبورگ[ویرایش]

پروژه ی DragonflEye[ویرایش]

در سال‌های اخیر مطالبی در مورد چشم اژدها (DragonflEye) منتشر شده است، یک پروژه از کمپانیDarper که قصد دارد سنجاقک را به یک حشره دستکاری ژنتیکی شده سایبورگ تبدیل کند که انرژی خود را از کوله پشتی خورشیدی خود دریافت کند و تحت کنترل انسان باشد. در واقع DragonflEye یک هواپیمای بدون سرنشین می‌باشد که از سنجاقک زنده برای پرواز استفاده می‌شود. DragonflEye یک نوع از وسیله نقلیه بسیار کوچکی می‌باشد که کوچکتر، سبک تر و مستحکم تر از چیزهایی است که انسان ساخته است.

اساساً آن‌ها به دنبال همدستی با کوچکترین حشرات چابک موجود در طبیعت هستند که ما می‌توانیم از طریق انتقال پالس‌های نوری به عصب نخاعی سنجاقک، نورون‌های فرمان حشره را کنترل بکنیم.[۲]

پیوندهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. سعید کارگر. «حشرات سایبورگ (insect cyborgs)». بیوتکنولوژی. آوریل ۲۷, ۲۰۱۷. 
  2. سعید کارگر. «سنجاقک دستکاری ژنتیکی شده ی سایبورگ». بیوتکنولوژی. ژوئن ۲۸, ۲۰۱۷.