میم اینترنتی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
یک نمونه از اندیشهٔ فرهنگی همه‌گیر اینترنتی که در اعتراض به تجسس و موشکافی لپتاپ مسافران در آمریکا انجام شد. این جمله بازی با جمله ی"All your base are belong to us"است.
یک نمونه میم مدرن مرتبط با ویرایش ویکی‌پدیا.

میم اینترنتی، میم یا یاده[۱] (به انگلیسی: Internet meme)، اصطلاحی در فرهنگ مجازی برای توصیف موضوع، عقیده، رفتار، تصویر یا شوخی یا سبکی در اینترنت و رسانه‌های اجتماعی است.[۲][۳] این واژه زیرگروهی از تعریف میم در انسان‌شناسی است. و بعضی میم‌ها ضد، یا نژاد پرستانه می‌توانند باشند، تعریف میم ممکن است در طی زمان تغییر کند؛ به‌طور سنتی، میم‌ها یک مفهوم یا تکیه‌کلام بودند که تبدیل به یک پدیدهٔ چند جنبه‌ای شده و ساختار پیچیده‌ای چون چالش‌ها (همانند چالش سطل یخگیف‌ها، ویدیوها، و پدیده‌های همه‌گیر همچون ویروس را نیز شامل می‌شود.

کاربرد[ویرایش]

میم‌ها علاوه بر جنبهٔ سرگرمی جهت تبلیغات و بازاریابی به عنوان ابزاری اثرگذار برای بازاریابی ویروس‌وار و بازاریابی پارتیزانی ارزیابی می‌شوند.

ابزارهای ساخت میم[ویرایش]

ابزارهای ساخت میم در کامپیوتر[ویرایش]

  • این ابزارهای عبارتند از: فوتوشاپ، کورل، ایلوستریتور و …. که ابزارهای قدرتمندی در زمینه تصویر سازی و ادیت عکس هستند که می‌توان به وسیله آن میم‌های مختلفی را نیز ساخت.


جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. «معنی یاده | واژه‌های مصوّب فرهنگستان». www.vajehyab.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۵-۱۶.
  2. Börzsei, Linda (March 1, 2013). "Makes a Meme Instead: A Concise History of Internet Memes". New Media Studies Magazine, Utrecht University. Retrieved April 16, 2022.
  3. Karen Schubert (July 2003). "Bazaar goes bizarre". USA Today. Retrieved 2007-07-05.