میم اینترنتی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
یک نمونه از اندیشهٔ فرهنگی همه‌گیر اینترنتی که در اعتراض به تجسس و موشکافی لپ‌تاپ مسافران در آمریکا انجام شد. این جمله بازی با جمله ی"All your base are belong to us"است.
یک نمونه میم مدرن مرتبط با ویرایش ویکی‌پدیا.

یاده[۱] یا میم اینترنت (به انگلیسی: Internet meme) یا عموما معروف به میم (Meme)، در فرهنگ اینترنتی اصطلاحی است برای توصیف موضوعات، عقیده‌ها، رفتارها، تصاویرها و یا روش‌هایی که به وسیله اینترنت و اکثراً از طریق رسانه های اجتماعی گسترش و شهرت پیدا می‌کنند.[۲] این واژه زیرگروهی از تعریف میم‌ها در انسان‌شناسی است.

چیزی که عنوان «میم» شناخته می شود ممکن است در میان اجتماع های مختلف در اینترنت تفاوت داشته باشد و می توان در طی زمان تغییر کند و متفاوت شود. به طور سنتی، میم ها یک مفهوم و یا تکیه‌کلام بودند ولی مفهوم «میم» تبدیل به یک پدیده ای چند جنبه ای شده و ساختار های پیچیده ای چون چالش ها (همانند چالش سطل یخگیف‌ها (GIFs)، ویدیوها، و پدیده‌های همه گیر (مشابه پخش شدن ویروس) را نیز شامل می‌شود.

میم های اینترنتی به عنوان بخشی از فرهنگ اینترنت شناخته می شوند.[۳] آنها می توانند از شخصی به شخصی دیگر و از طریق شبکه های اجتماعی، بلاگ ها، ایمیل مستقیم و یا منابع خبری جمعی و غیر جمعی منتشر شوند.

کاربرد[ویرایش]

میم‌ها علاوه بر جنبهٔ سرگرمی داشتن برای تبلیغات، و بازاریابی نیز استفاده می‌شوند، میم‌های اینترنتی ابزاری تأثیرگذار برای بازاریابی ویروسی و بازاریابی پارتیزانی ارزیابی می‌شوند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. «معنی یاده | واژه‌های مصوّب فرهنگستان». www.vajehyab.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۵-۱۶.
  2. Karen Schubert (July, ۲۰۰۳). "Bazaar goes bizarre". USA Today. Retrieved 2007-07-05. {{cite news}}: Check date values in: |date= (help)
  3. Börzsei, Linda (March 1, 2013). "Makes a Meme Instead: A Concise History of Internet Memes". New Media Studies Magazine, Utrecht University. Retrieved April 16, 2022.