موراساکی شیکیبو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
موراساکی شیکیبو
نگاره‌ای از موراساکی
نگاره‌ای از موراساکی
نام اصلی
رمان و شعر
زاده۹۷۳ (میلادی)
کیوتو، امپراتوری ژاپن
درگذشته۱۰۱۴ (میلادی)
کیوتو،
پیشهداستان‌نویس، شاعر و ندیمهٔ دربار امپراتوری ژاپن
ملیت ژاپن
پدر و مادرفوجیوارا نو تامه‌توکی (پدر)

موراساکی شیکیبو (به ژاپنی: 紫式部 Murasaki Shikibu)، داستان‌نویس، شاعر و ندیمهٔ دربار امپراتوری ژاپن بود که در سال ۹۷۸ میلادی و در شهر کیوتو به دنیا آمد و در همان شهر (۱۰۱۴ میلادی) درگذشت. از شیکیبو نوشته‌ای با نام افسانه گنجی به جا مانده که مهم‌ترین نوشته ادبیات ژاپنی محسوب می‌شود و برخی آن را قدیمی‌ترین رمان کامل جهان می‌دانند.

اگرچه نام حقیقی نویسنده این داستان دانسته نیست اما گمان می‌رود که احتمالاً نام خود را از قهرمان زن داستان خود گرفته‌است و نام شیکیبو مربوط به رتبه پدر او در دستگاه اداری باشد.

شیکیبو در خانواده‌ای از نجیب‌زادگان درجه دو خاندان قدرتمند فوجی‌وارا متولد شد زبان چینی را آموخت و با یکی از بستگان مسن تر از خود ازدواج کرد. حاصل این پیوند یک نوزاد دختر بود اما پس از دو سال از ازدواج ایشان درگذشت.

برخی از پژوهشگران معتقدند که افسانه گنجی بین سال‌های ۱۰۰۱(زمانی که شوهر او درگذشت) و ۱۰۰۵ (زمانی که به دلایل نامعلوم برای خدمت در دربار احضار شد) نوشته شده‌است اما با توجه به پیچیدگیهای این رمان احتمالاً نگارش آن تا سال ۱۰۱۰ هم به پایان نرسیده باشد.

موراساکی شیکیبو نام اصلی وی نبود و همچنین از نام اصلی وی اطلاعی در دست نیست. بعضی از محققان نام اصلی وی را فوجیوارا تاکاکو اعلام کرده‌اند[۱]

میراث و تاثیرها[ویرایش]

وی به عنوان یکی از بزرگ‌ترین نویسندگان ژاپن شناخته می‌شود و یادمان‌هایی از وی در ژاپن ساخته شده‌است. اثرهای وی یکی از موارد اصلی تدریس شده در سیستم آموزشی ژاپن است. دربارهٔ زندگی وی رمان‌هایی نوشته شده‌است از جمله:

  1. The biography of Tale of Murasaki: A Novel نوشتهٔ Liza Dalby
  2. Mille Autunni, vita di Murasaki Dama di Corte, نوشتهٔ Gabriella Magrini
  3. فیلم Hannibal Rising.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. (a) Bunei Tsunoda "Real name of Murasahiki Shikibu" Kodai Bunka (Cultura antiqua) 1963, no.7. (b) Gen-e Imai "Questions on the theory of the real name of Murasaki Shikibu as Takako" Kokugo Kokubun (Japanese Language and Literature) Vol. 34 (no. 1) (1965). Both articles in Japanese.